Questions
Determine the total cost of processing customer complaints

Rundle Air is a large airline company that pays a customer relations representative $17,100 per month. The representative, who processed 1,190 customer complaints in January and 1,450 complaints in February, is expected to process 22,800 customer complaints during the year.

Required

  1. Determine the total cost of processing customer complaints in January and in February.

In: Computer Science

Determine the estimated total cost and cost per unit of each product

Hannah Ortega is considering expanding her business. She plans to hire a salesperson to cover trade shows. Because of compensation, travel expenses, and booth rental, fixed costs for a trade show are expected to be $15,680. The booth will be open 32 hours during the trade show. Ms. Ortega also plans to add a new product line, ProOffice, which will cost $188 per package. She will continue to sell the existing product, EZRecords, which costs $108 per package. Ms. Ortega believes that the salesperson will spend approximately 22 hours selling EZRecords and 10 hours marketing ProOffice.

Required

  1. Determine the estimated total cost and cost per unit of each product, assuming that the salesperson is able to sell 88 units of EZRecords and 43 units of ProOffice.

  2. Determine the estimated total cost and cost per unit of each product, assuming that the salesperson is able to sell 204 units of EZRecords and 99 units of ProOffice.

In: Accounting

Find estimated total cost and cost per unit of each product

Hannah Ortega is considering expanding her business. She plans to hire a salesperson to cover trade shows. Because of compensation, travel expenses, and booth rental, fixed costs for a trade show are expected to be $7,500. The booth will be open 30 hours during the trade show. Ms. Ortega also plans to add a new product line, ProOffice, which will cost $150 per package. She will continue to sell the existing product, EZRecords, which costs $100 per package. Ms. Ortega believes that the salesperson will spend approximately 20 hours selling EZRecords and 10 hours marketing ProOffice.

 

1) Determine the estimated total cost and cost per unit of each product, assuming that the salesperson is able to sell 80 units of EZRecords and 50 units of ProOffice. (Round "Cost per unit" to 2 decimal places.)

2) Determine the estimated total cost and cost per unit of each product, assuming that the salesperson is able to sell 200 units of EZRecords and 100 units of ProOffice.

In: Accounting

Function and tengent line

For what value of h will the line y=-2x+h be tangent to y=3x2+4x-1?

b) Graph the line and the curve on the same set of axes to verify the solution. Use a scale.

 

In: Math

determine the total amount of manufacturing overhead,product costs & period costs

Caroline Company reports the following costs and expenses in May.
Factory Utilities 11,500
Depreciation on factory equipment 12,650
Depreciation on delivery trucks 3,800
Indirect factory labor 48,900
indirect materials 80,800
Direct materials used 137,600
Factory manager's salary 8,000
Direct labor 69,100
Sales salaries 46,400
Property taxes on factory building 2,500
Repairs to office equipment 1,300
factory repairs 2,000
Advertising 18,000
office supplies used 2,640


Instructions
From the information, determine the total amount of:
(a) Manufacturing overhead.
(b) Product costs.
(c) Period costs.

In: Accounting

What is Green House Effect?

Meaning of Green House Effect . Impacts of Green House Effect. 

In: Other

What are the methods of economic studies?

What are methods of economic studies? What is deductive method? What is inductive method? 

In: Economics

Record the sale of the shelving units.

As part of a major renovation at the beginning of the year, Bonham's Bakery sold shelving units (store fixtures) that were 8 years old for $2,400 cash. The original cost of the shelves was $6,800 and they had been depreciated on a straight-line basis over an estimated useful life of 10 years with an estimated residual value of $1,100.

 

Record the sale of the shelving units. 

In: Accounting

what is Bongo's 2020 average days to sell inventory

The following information relates to Bongo Beets:

Particulars 2020 2019
Net Sales (all on account) $5,00,000 $4,00,000
Cost of goods sold 3,90,000 2,95,000
Ending accounts receivable 30,000 26,000
Ending Inventory 47,000 44,000

What is Bongo's 2020 average days to sell inventory

(a)26 days

(b)1 month

(c) 41 days,3 hours

(d)4 43 days

In: Accounting

Prepare the statement of cash flows for the year ended December 31,2017 using the indirect method

XS supply company is developing its annual financial statement at December 31,2017. The statements are complete except for the statement of cash flows. The completed comparative balance sheets and income statement are summarized

Particulars 2017 2018
Balance sheet at December 31    
Cash $ 50,720 $ 34,800
Accounts Receivable 42,850 36,100
Merchandise Inventory 49,750 43,700
Property & Equipment 1,64,000 1,38,000
Less : Accumulated Depreciation (39,600) (34,500)
  2,67,720 2,18,100
Accounts Payable 40,050 30,700
Wages Payable 1,910 2,400
Note Payable,Long term 40,200 52,900
Contributed Capital 1,08,000 82,100
Retained Earnings 77,560 50,000
  2,67,720 2,18,100

 

Income statement for 2017  
Sales  $ 1,65,500
Cost of goods sold 95,990
Other Expenses 41,950
Net Income $27,560

Additional Data:

a.Bought equipment for cash $26,000

b.Paid $12,700 on the long term note payable

c.Issued new shares for $25,900 cash

d.No Dividends were declared or paid.

e.Other expenses included depreciation $5,100,Wages $22,600 taxes $7,150,other $7,100

f.Accounts Payable includes only inventory purchase made on credit.Because there are no liability relating to taxes or other expenses,assume that these expenses were fully paid in cash

Required:

1.Prepare the statement of cash flows for the year ended December 31,2017 using the indirect method

 

In: Accounting

Sunland Inn charges an initial fee of $ 2,448,000 for a franchise, with $ 489,600 paid when the agreement is signed

Sunland Inn charges an initial fee of $ 2,448,000 for a franchise, with $ 489,600 paid when the agreement is signed and the balance in four annual payments. The present value of the annual payments, discounted at 10%, is $ 1,551,000. The franchisee has the right to purchase $ 91,800 of kitchen equipment and supplies for $ 76,500. An additional part of the initial fee is for advertising to be provided by Sunland Inn during the next five years. The value of the advertising is $ 1,020 a month. Collectibility of the payments is reasonably assured and Sunland Inn has performed all the initial services required by the contract.

Prepare the entry to record the initial franchise fee

In: Accounting

Calculation of cost basis of a used machine

A used machine with a purchase price of $41,809, requiring an overhaul costing $9,833, installation costs of $6,615, and special acquisition fees of $32,417, would have a cost basis of

a. $139,539

b. $90,674

c. $51,642

d. $41,809

In: Accounting

Calculate the return on the capital employed of the firm is

ABC company has a net profit calculated on the replacement cost is OMR 250,000 and the capital employed is OMR 3000000. The return on the capital employed of the firm is a. 10.33%  b. 12% C. 8.33% d. 9.33%

In: Accounting

A function the largest integer among three integers.

Write a function, which accept three integer values as arguments find the largest of three and then return the largest value to main program. Write a main program which will call the function by passing three integer values and print the value returned by the function.?

In: Computer Science

Equal annual instalments required to repay a loan in 3 years.

A sum of Rs.6000 is borrowed at 10% pa compounded interest and paid back in three equal annual instalments.

What is the approximate amount of each instalment?

In: Computer Science