In: Accounting
Armstrong Company produces a variety of bicycles. One of its plants produces two bicycles: a mountain model and a racing model. At the beginning of the year, the following data were prepared for this plant:
| 
 Mountain  | 
 Racing  | 
|
| 
 Quantity  | 
 250,000  | 
 125,000  | 
| 
 Selling Price  | 
 $1,200  | 
 $1,000  | 
| 
 Unit Prime Cost  | 
 $ 400  | 
 $ 500  | 
In addition, the following information was provided so that overhead costs could be assigned to each product:
| 
 Activity Name  | 
 Activity Driver  | 
 Activity Cost  | 
 Racing  | 
 Mountain  | 
| 
 Machining  | 
 Machine hours  | 
 $20,000,000  | 
 250,000  | 
 250,000  | 
| 
 Engineering  | 
 Engineering hours  | 
 $ 8,000,000  | 
 75,000  | 
 50,000  | 
| 
 Packing  | 
 Packing orders  | 
 $ 3,500,000  | 
 50,000  | 
 125,000  | 
Armstrong Company uses activity-based costing to calculate product costs.
Calculate the per unit product cost for a mountain bike.
Calculate the per unit product cost for a racing bike.
Assume Armstrong Company adds 40% to the cost of a mountain bike and 35% to the
cost of a racing bike obtain the selling prices. Calculate the selling prices for a mountain bike and a racing bike.
RACING BIKE
Machining = $20,000,000 / (250,000 + 250,000) = $40 MHrs * 250,000
MH = $10,000,000
Engineering = $8,000,000 / (75,000 + 50,000) = $64 EHrs * 75,000
EH =$4,800,000
Packing = $3,500,000 / (50,000 + 125,000) = $20 PO * 50,000
PO =$1,000,000
MOUNTAIN BIKE
Machining = $20,000,000 / (250,000 + 250,000) = $40 MHrs * 250,000
MH = $10,000,000
Engineering = $8,000,000 / (75,000 + 50,000) = $64 EHrs * 50,000
EH =$3,200,000
Packing = $3,500,000 / (50,000 + 125,000) = $20 PO * 125,000
PO =$2,500,000
1) Per unit product cost for a mountain bike = $ 400 + $ 40 + $ 64 + $ 20 = $524
2)Per unit product cost for a racing bike = $ 500 + $ 40 + $ 64 + $ 20 = $624
3) Total cost of Mountain Bike = [($400 *250,000) + ($10,000,000 + $3,200,000 + $2,500,000)]
= 115,700,000
Add- 40% of cost = 46,280,000
Total sale = 115700000 + 46280000 = 161,980,000
Selling price per unit = 161980000 / 250000 = 647.92
Total cost of Racing Bike = [($400 *250,000) + ($10,000,000 + $4,800,000 + $1,000,000)]
= 115,800,000
Add- 35% of cost = 40,530,000
Total sale = 115800000 + 40530000 = 156,330,000
Selling price per unit = 156,330,000 / 125000 = 1250.64