Question

In: Chemistry

Complete each of the following nuclear reactions and calculate the energy change (in units J/mol of...

Complete each of the following nuclear reactions and calculate the energy change (in units J/mol of reactant) associated with each one. (Al-27 = 26.981538 amu, He-4=4.002603 amu, P-30=29.981801, W-179=178.94707, Ta- 179=178.94593)

(for below x / y , x = mass number while y = atomic number)

a. 27 / 13 Al + 4 / 2 He → 30 / 15 P + ______

b. 179 / 74 W + ______ →179 / 73 Ta

Solutions

Expert Solution

(a)     27 / 13 Al + 4 / 2 He     30 / 15 P + 1 / 0 n

Mass of product = 29.981801 + 1.00867 = 30.990471 amu

Mass of reactants = 26.981538 + 4.002603 = 30.984141 amu

Change in mass for the reaction (mass of products - mass of reactants) =

m = 30.990471 - 30.984141

= 0.00633 amu

Energy = m* c2

= (0.00633 amu) (1.6606 x 10-27 kg/amu)(2.9979 x 108 m/s)2

= 0.0944 x 10-11 J

= 9.44 x 10-13 J

Energy per mole of reactant = 9.44 x 10-13 J / (6.023 x 1023 atoms/mol)

= 1.56 x 1010 J/mol

(b). 179 / 74 W + 0 / 1 e    179 / 73 Ta

Mass of product =178.94593 amu

Mass of reactants = 178.94707 + 0.00055 = 178.94762 amu

Change in mass for the reaction (mass of products - mass of reactants) =

m = 178.94593 - 178.94762

= - 0.00169 amu

Energy = m* c2

= ( - 0.00169 amu) (1.6606 x 10-27 kg/amu)(2.9979 x 108 m/s)2

= 0.0252 x 10-11 J

= 2.52 x 10-13 J

Energy per mole of reactant = 2.52 x 10-13 J / (6.023 x 1023 atoms/mol)

= 4.18 x 109 J/mol


Related Solutions

Part1. Calculate the nuclear binding energy (in J) and the nuclear binding energy per nucleon of...
Part1. Calculate the nuclear binding energy (in J) and the nuclear binding energy per nucleon of 241 Pu 94 (241.0568453 amu). Part 2. A freshly isolated sample of 90Y was found to have an activity of 8.2 × 105 disintegrations per minute at 1:00 p.m. on December 3, 2006. At 2:15 p.m. on December 17, 2006, its activity was measured again and found to be 2.2 × 104 disintegrations per minute. Calculate the half-life of 90Y.
1. Calculate the value of work (w) for the internal energy change in the following reactions...
1. Calculate the value of work (w) for the internal energy change in the following reactions at 298 K. Which direction is the work being applied, by the system or on the system? a) Ni(s) + 4 CO(g) .....> Ni(CO)4 (g) b) 2 NO2(g)  N2O4(g) 2-  For the following single step reaction, determine the reaction order overall and the orders of each reactant: N2H4(g) + H2(g)  2 NH3(g) 3-Draw and label a reaction energy diagram which is fast in...
4) Calculate the energy (J/mol) for vacancy formation in silver, given that the equilibrium number of...
4) Calculate the energy (J/mol) for vacancy formation in silver, given that the equilibrium number of vacancies at 800 degree C is 3.6 * 10^23 m^-3. Atomic weight of Ag is 107.9 g/mol, the density of Ag is 9.3 g/cm^3 and Avogadro N_a = 6.023 * 10^23 atoms/mol.
If the nuclear binding energy of an atom of Be-9 is 9.6979 x 10-12 J/atom, calculate...
If the nuclear binding energy of an atom of Be-9 is 9.6979 x 10-12 J/atom, calculate the atomic mass of the nuclide.
Calculate the nuclear binding energy (in joules) and the nuclear binding energy per nucleon of: 113...
Calculate the nuclear binding energy (in joules) and the nuclear binding energy per nucleon of: 113 Cd 48 ​ (112.904401 amu) (Round each final answer to 4 significant figures.) ______J _______J/nucleon
Using the given data, calculate the change in Gibbs free energy for each of the following...
Using the given data, calculate the change in Gibbs free energy for each of the following reactions. In each case indicate whether the reaction is spontaneous at 298 K under standard conditions. Part A: 2Ag (s) + Cl2 (g) --> 2AgCl (s) Gibbs free energy for AgCl (s) is -109.70 kJ/mol Part B: spontaneous or nonspontaneous Part C: P4O10 (s) + 16H2 (g) --> 4PH3 (g) + 10H2O (g) Gibbs free energy for P4O10 (s) is -2675.2 kJ/mol Gibbs free...
Calculate the energy (in kJ/mol) required to remove the electron in the ground state for each...
Calculate the energy (in kJ/mol) required to remove the electron in the ground state for each of the following one-electron species using the Bohr model. (The Rydberg constant for hydrogen is approximately ?2.178 ? 10?18 J.) (a) H = ? kJ/mol (b) B^4+ = ? kJ/mol (c) Li^2+ = ? kJ/mol (d) Mn^24+ = ? kJ/mol
Calculate the change in Gibbs free energy for each of the following sets of ΔH∘rxn, ΔS∘rxn,...
Calculate the change in Gibbs free energy for each of the following sets of ΔH∘rxn, ΔS∘rxn, and T. (Assume that all reactants and products are in their standard states.) Part A ΔH∘rxn=−84kJ, ΔS∘rxn=−157J/K, T=302K Express your answer as an integer. Part B ΔH∘rxn=−84kJ, ΔS∘rxn=−157J/K, T=860K Express your answer as an integer. Part C ΔH∘rxn=84kJ, ΔS∘rxn=−157J/K, T=302K Express your answer as an integer. Part D ΔH∘rxn=−84kJ, ΔS∘rxn=157J/K, T=398K Express your answer as an integer.
Calculate the change in Gibbs free energy for each of the following sets of ΔH∘rxn, ΔS∘rxn,...
Calculate the change in Gibbs free energy for each of the following sets of ΔH∘rxn, ΔS∘rxn, and T. (Assume that all reactants and products are in their standard states.) Part A: ΔH∘rxn=−80.kJ, ΔS∘rxn=−154J/K, T=292K Express your answer as an integer. Part B: ΔH∘rxn=−80.kJ, ΔS∘rxn=−154J/K, T=851K Express your answer as an integer. Part C: ΔH∘rxn=80.kJ, ΔS∘rxn=−154J/K, T=292K Express your answer as an integer. Part D: ΔH∘rxn=−80.kJ, ΔS∘rxn=154J/K, T=392K Express your answer as an integer.
Calculate the change in Gibbs free energy for each of the following sets of ΔH∘rxn, ΔS∘rxn,...
Calculate the change in Gibbs free energy for each of the following sets of ΔH∘rxn, ΔS∘rxn, and T. ΔH∘rxn=− 132 kJ ; ΔS∘rxn= 260 J/K ; T= 310 K ΔH∘rxn= 132 kJ ; ΔS∘rxn=− 260 J/K ; T= 310 K ΔH∘rxn=− 132 kJ ; ΔS∘rxn=− 260 J/K ; T= 310 K ΔH∘rxn=− 132 kJ ; ΔS∘rxn=− 260 J/K ; T= 563 K
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT