In: Chemistry
At what temperature will a molecule of UF6 have the same average speed as a molecule of hydrogen at 37 degrees celsius?
We know,
Average speed is given by the formula Cav =
8RT/
M
where R = gas constant, T = temperature, M = molar mass of the gas
and
= other constant
Now, average speed of hydrogen at 370C will be as:
T = 370C = (37+273) K = 310 K
molar mass (M) for H2 = 2 g
So, Cav(H2) =
8RT/
M
=
8R*310/
*2
Let average speed of UF6 at temperature T will have the same as of hydrogen at 370C.
So, Cav(UF6) =Cav(H2) =
8R*310/
*2
----(1)
molar mass of UF6 = 352 g
From the formula we get as:
From equation(1) and (2) we have,
Remove square root on both the sides
=> T/352 = 310/2
=> T = 54560 K