Questions
ammer Company uses a weighted average perpetual inventory system and reports the following: August 2 Purchase...

ammer Company uses a weighted average perpetual inventory system and reports the following: August 2 Purchase 5 units at $9.00 per unit. August 18 Purchase 7 units at $11.00 per unit. August 29 Sale 10 units. August 31 Purchase 10 units at $12.00 per unit. What is the per-unit value of ending inventory on August 31?

In: Accounting

A company’s inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1...

A company’s inventory records report the following in November of the current year: Beginning November 1 6 units @ $6 Purchase November 2 12 units @ $8 Purchase November 12 8 units @ $10 On November 8, it sold 14 units for $36 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the amount recorded in the cost of goods sold account for the 14 units sold?

In: Accounting

Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $48.00 per unit...

Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $48.00 per unit and has a CM ratio of 30%. The company’s fixed expenses are $324,000 per year. The company plans to sell 26,500 units this year.

Required:

1. What are the variable expenses per unit? (Round your "per unit" answer to 2 decimal places.)

2. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales?

3. What amount of unit sales and dollar sales is required to attain a target profit of $180,000 per year?

4. Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $4.80 per unit. What is the company’s new break-even point in unit sales and in dollar sales? What dollar sales is required to attain a target profit of $180,000?

In: Accounting

Comparative Earnings per Share Lucas Company reports net income of $5,125 for the year ended December...

Comparative Earnings per Share

Lucas Company reports net income of $5,125 for the year ended December 31, 2016, its first year of operations. On January 4, 2016, Lucas issued 9,000 shares of common stock. On August 2, 2016, it issued an additional 3,000 shares of stock, resulting in 12,000 shares outstanding at year-end.

During 2017, Lucas earned net income of $16,400. It issued 2,000 additional shares of stock on March 3, 2017, and declared and issued a 2-for-1 stock split on November 3, 2017, resulting in 28,000 shares outstanding at year-end.

During 2018, Lucas earned net income of $23,520. The only common stock transaction during 2018 was a 20% stock dividend issued on July 2, 2018.

If required, round your final answers to two decimal places.

Required:

  1. Compute the basic earnings per share that would be disclosed in the 2016 annual report.
    $ _____ per share
  2. Compute the 2016 and 2017 comparative basic earnings per share that would be disclosed in the 2017 annual report.
    2017:   $ _____ per share
    2016:   $ _____ per share
  3. Compute the 2016, 2017, and 2018 comparative basic earnings per share that would be disclosed in the 2018 annual report.
    2018:   $ _____ per share
    2017:   $ _____ per share
    2016:   $ _____ per share

In: Accounting

On March 1, 2019, Ford Co. issued $1,000,000, 12% bonds at a price to yield 10%....

On March 1, 2019, Ford Co. issued $1,000,000, 12% bonds at a price to yield 10%. The bonds pay interest semi-annually on September 1 and March 1. Bond issue costs of $30,000 were incurred and expensed by Ford Co. The bonds mature on March 1, 2025. The company has a September 30 year-end date.

Show the income statement and balance sheet presentation for the related bond accounts at September 30, 2019 for Ford Co.

Issue price of the bonds
n = 12 6 years x 2 i/y= 5 PMT = - 1,000,000 x 12% x 6/12 60,000 - FV = 1,000,000 - PV= $1,088,633

May I have the full step by step calculation for the Amortization schedule?

In: Accounting

Bouwens Corporation manufactures a solvent used in airplane maintenance shops. Bouwens sells the solvent to both...

Bouwens Corporation manufactures a solvent used in airplane maintenance shops. Bouwens sells the solvent to both U.S. military services and commercial airlines. The solvent is produced in a single plant in one of two buildings. Although the solvent sold to the military is chemically identical to that sold to the airlines, the company produces solvent for the two customer types in different buildings at the plant. The solvent sold to the military is manufactured in building 155 (B-155) and is labeled M-Solv. The solvent sold to the commercial airlines is manufactured in building 159 (B-159) and is labeled C-Solv.

B-155 is much newer and is considered a model work environment with climate control and other amenities. Workers at Bouwens, who all have roughly equal skills, bid on their job locations (the buildings they will work in) and are assigned based on bids and seniority. As workers gain seniority, they also receive higher pay.

The solvent sold to the two customers is essentially identical, but the military requires Bouwens to use a base chemical with a brand name, MX. The solvent for the commercial airlines is called CX. MX is required for military applications because it is sold by vendors on a preferred vendor list.

The company sells solvent for the market price to the airlines. Solvent sold to the military is sold based on cost plus a fixed fee. That is, the government pays Bouwens for the recorded cost of the solvent plus a fixed amount of profit. The cost can be computed according to "commonly used product cost methods, including job costing or process costing methods using either FIFO or weighted-average methods". Competition for the government business is very strong and Bouwens is always looking for ways to reduce the cost and the price it quotes the government.

Currently, Bouwens uses a job costing system in which each month’s production for each customer type is considered a "job". Thus, every month, Bouwens starts and completes one job in B-155 and one job in B-159. (There is never any beginning or ending work in process at Bouwens.) Recently, a dispute arose between Jack, the product manager for the military solvent, and Jill, the product manager for the commercial solvent, over the proper costing system.

1. Jack:

It is ridiculous to use job costing for this. We are producing solvent. Everyone knows that the chemicals are the same. The fact the B-155 has high-cost labor is because all the senior employees want to work there. We could produce the same product with the employees in B-159. We should be using process costing and consider all the production, in both buildings for each month, as the batch.

2. Jill:

Jack, the fact is that the military requires us to use a special chemical and their contracts require we keep track of the costs for their business. If we don’t separate the costing, we won’t know how profitable either business is.


The following is production and cost information for a typical month, July:

M-Solv (B-155) C-Solv (B-159) Total
Units started 1,800 11,300    13,100
Materials cost $ 20,000 $ 40,000 $ 60,000
Conversion cost 34,000 115,000 149,000
Total $ 54,000 $ 155,000 $ 209,000

Required:

a. Compute the unit costs of M-Solv and C-Solv for July using the current system (job costing) at Bouwens. (Round "Unit cost" to 2 decimal places.)

b. Compute the cost of M-Solv and C-Solv for July if Bouwens were to treat all production as the same (combining B-155 and B-159 production). (Round "Unit cost" to 2 decimal places.)



c. Recommend a costing method that best reflects the cost of producing M-Solv and C-Solv.

Job costing
Operations costing
Process costing



d. For your recommended costing system, compute the cost of both M-Solv and C-Solv for July. (Round "Unit cost" to 2 decimal places.)

Compute the unit costs for materials and conversion costs separately.

Then compute conversion costs for the factory: (Round "Unit cost" to 2 decimal places.)

Now, compute the unit product cost: (Round your answers to 2 decimal places.)

In: Accounting

Tioga Company manufactures sophisticated lenses and mirrors used in large optical telescopes. The company is now...

Tioga Company manufactures sophisticated lenses and mirrors used in large optical telescopes. The company is now preparing its annual profit plan. As part of its analysis of the profitability of individual products, the controller estimates the amount of overhead that should be allocated to the individual product lines from the following information.

Lenses Mirrors
Units produced 22 22
Material moves per product line 17 7
Direct-labor hours per unit 230 230

The total budgeted material-handling cost is $71,720.  

Required:

  1. Under a costing system that allocates overhead on the basis of direct-labor hours, the material-handling costs allocated to one lens would be what amount?
  2. Under a costing system that allocates overhead on the basis of direct-labor hours, the material-handling costs allocated to one mirror would be what amount?
  3. Under activity-based costing (ABC), the material-handling costs allocated to one lens would be what amount? The cost driver for the material-handling activity is the number of material moves.
  4. Under activity-based costing (ABC), the material-handling costs allocated to one mirror would be what amount? The cost driver for the material-handling activity is the number of material moves.

(For all requirements, Do not round your intermediate calculations.)

In: Accounting

Piscataway Plastics Company manufactures a highly specialized plastic that is used extensively in the automobile industry....

Piscataway Plastics Company manufactures a highly specialized plastic that is used extensively in the automobile industry. The following data have been compiled for the month of June. Conversion activity occurs uniformly throughout the production process.

Work in process, June 1—40,000 units:
Direct material: 100% complete, cost of $ 155,500
Conversion: 40% complete, cost of 25,200
Balance in work in process, June 1 $ 180,700
Units started during June 200,000
Units completed during June and transferred out to finished-goods inventory 190,000
Work in process, June 30:
Direct material: 100% complete
Conversion: 60% complete
Costs incurred during June:
Direct material $ 492,500
Conversion costs:
Direct labor $ 87,200
Applied manufacturing overhead 261,600
Total conversion costs $ 348,800

Required:

Prepare schedules to accomplish each of the following process-costing steps (for the month of June. Use the weighted-average method of process costing.

1. Analysis of physical flow of units.

2. Calculation of equivalent units.

3. Computation of unit costs.

4. Analysis of total costs.

In: Accounting

Required information [The following information applies to the questions displayed below.] The controller for Tender Bird...

Required information

[The following information applies to the questions displayed below.]

The controller for Tender Bird Poultry, Inc. estimates that the company’s fixed overhead is $100,000 per year. She also has determined that the variable overhead is approximately $0.15 per chicken raised and sold. Since the firm has a single product, overhead is applied on the basis of output units, chickens raised and sold.

Required:

1. Calculate the predetermined overhead rate under each of the following output predictions: (Round your answers to 2 decimal places.)

Volumes Overhead Rate
200,000 per chicken
300,000 per chicken
400,000 per chicken

2. Does the predetermined overhead rate change in proportion to the change in predicted production?

  • Yes

  • No

In: Accounting

JBeats produce and sell a product that has variable costs of $33 and a selling price...

JBeats produce and sell a product that has variable costs of $33 and a selling price of $68 . Its current sales total $204,000 per month. Fixed manufacturing costs total $25,000 per month and fixed selling and administrative costs total $17,000 per month. The company is considering a proposal that will increase the selling price by 5%, increase the fixed manufacturing costs by 5%, and increase the fixed selling and administrative costs by $3,500. A. Compute JBeats’s current break-even point in units. B. Compute JBeats’s margin of safety in dollars. C. Compute JBeats’ss net income. D. Compute JBeats’s breakeven point in units assuming they accept the proposal. E. Compute JBeats’s net income assuming they accept the proposal and sales total 3,300. Label and place your final answer for A-E at the top of the answer box. Then after the answer to E, label and show your work for each part of the question. Just show me numbers – that is usually enough for me to follow your logic.

In: Accounting

What are the elements of a contract? How does it differ from a gift? Can an...

What are the elements of a contract? How does it differ from a gift? Can an advertisement ever be a contract? When?

In: Accounting

Suzy’s Cool Treatz is a snow cone stand near the local park. To plan for the...

Suzy’s Cool Treatz is a snow cone stand near the local park. To plan for the future, the owner wants to determine her cost behavior patterns. She has the following information available about her operating costs and the number of snow cones served.

Month

Number of snow cones

Total operating costs

January

3,500

$5,000

February

3,800

$4,800

March

5,000

$6,800

April

3,600

$5,450

May

4,700

$6,200

June

4,250

$5,950

Suzy uses the high-low method to determine her operating cost equation. What are her estimated costs at 4628 snow cones? When calculating the variable cost per unit, round your answer to two decimal places before completing your calculations. Do not use dollar signs, commas or decimals in your answer. Input your answer to the nearest whole number.

In: Accounting

Clayton Industries has the following account balances: Current assets $ 25,000 Current liabilities $ 15,000 Noncurrent...

Clayton Industries has the following account balances:

Current assets $ 25,000 Current liabilities $ 15,000
Noncurrent assets 79,000 Noncurrent liabilities 46,000
Stockholders’ equity 43,000


The company wishes to raise $41,000 in cash and is considering two financing options: Clayton can sell $41,000 of bonds payable, or it can issue additional common stock for $41,000. To help in the decision process, Clayton’s management wants to determine the effects of each alternative on its current ratio and debt-to-assets ratio.

Compute the current ratio for Clayton’s management currently, if bonds are issued, and if stock is issued. (Round your answers to 2 decimal places.)
  Compute the debt-to-assets ratio for Clayton’s management. (Round your answers to 1 decimal place.)

Assume that after the funds are invested, EBIT amounts to $17,200. Also assume the company pays $3,400 in dividends or $3,400 in interest depending on which source of financing is used. Based on a 40 percent tax rate, determine the amount of the increase in retained earnings that would result under each financing option.
  

In: Accounting

Pineapple Motor Company manufactures two types of specialty electric motors, a commercial motor and a residential...

Pineapple Motor Company manufactures two types of specialty electric motors, a commercial motor and a residential motor, through two production departments, Assembly and Testing. Presently, the company uses a single plantwide factory overhead rate for allocating factory overhead to the two products. However, management is considering using the multiple production department factory overhead rate method. The following factory overhead was budgeted for Pineapple:

1

Assembly Department

$330,000.00

2

Testing Department

750,000.00

3

Total

$1,080,000.00

Direct machine hours were estimated as follows:

Assembly Department 3,000 hours
Testing Department 6,000
Total 9,000 hours

In addition, the direct machine hours (dmh) used to produce a unit of each product in each department were determined from engineering records, as follows:

Commercial Residential
Assembly Department 1.4 dmh 0.9 dmh
Testing Department 2.8 1.8
Total machine hours per unit 4.2 dmh 2.7 dmh
Required:
a. Determine the per-unit factory overhead allocated to the commercial and residential motors under the single plantwide factory overhead rate method, using direct machine hours as the allocation base.
b. Determine the per-unit factory overhead allocated to the commercial and residential motors under the multiple production department factory overhead rate method, using direct machine hours as the allocation base for each department.
c. (1) Recommend to management a product costing approach, based on your analyses in (a) and (b). (2) Give a reason for your answer.

In: Accounting

Disk City, Inc. is a retailer for digital video disks. The projected net income for the...

Disk City, Inc. is a retailer for digital video disks. The projected net income for the current year is $2,770,000 based on a sales volume of 290,000 video disks. Disk City has been selling the disks for $23 each. The variable costs consist of the $10 unit purchase price of the disks and a handling cost of $2 per disk. Disk City’s annual fixed costs are $420,000.

Management is planning for the coming year, when it expects that the unit purchase price of the video disks will increase 30 percent. (Ignore income taxes.)


Required:

  1. Calculate Disk City’s break-even point for the current year in number of video disks. (Round your final answer up to nearest whole number.)
  2. What will be the company’s net income for the current year if there is a 10 percent increase in projected unit sales volume?
  3. What volume of sales (in dollars) must Disk City achieve in the coming year to maintain the same net income as projected for the current year if the unit selling price remains at $23? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to the nearest whole number.)
  4. In order to cover a 30 percent increase in the disk’s purchase price for the coming year and still maintain the current contribution-margin ratio, what selling price per disk must Disk City establish for the coming year? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)

In: Accounting