Question

In: Chemistry

Determine the calcium content (in ppm) of a 100.00 mL sample of drinking water if the...

Determine the calcium content (in ppm) of a 100.00 mL sample of drinking water if the following data were obtained. Titrant is 0.0505 M EDTA, 13.49 mL were used when an aliquot of the sample was at pH 13.0, 16.99 mL were used for an aliquot at pH 10.5.

Solutions

Expert Solution

EDTA binds Ca in a 1:1 ratio.....ppm = mg/L
EDTA in a base has lower ability to bind the metals because metal hydroxides will precipitate out of solution with the high [OH-].
lowering pH to ~11 allows for the formation of the EDTA -4 molecule which is more effective in chelating metals.

at pH 13
0.0505 M EDTA x 0.01349 L = 6.8 x10^-4 moles EDTA used

so, 6.8 x10^-4moles Ca+2 chelated

6.8 x10^-4moles Ca+2 x 40.0 g/mole = 0.0272 g
ppm = mg/L...0.0272 g = 27.2 mg
113.49 ml = 0.11349 L
Mg = 27.2 mg / 0.11349 L = 240 ppm

at pH 10.5
0.0505M EDTA x 0.01699 L = 8.57 x10^-4 moles EDTA
so, 8.57 x10^-4 moles Ca+2 chelated
8.57 x10^-4 moles Ca x 40.0 g/mole = 0.0343 g
ppm = mg/LL...0.0343 g = 34.3 mg
116.99 ml = 0.11699 L
Mg = 34.3 mg / 0.11699L = 293 ppm


Related Solutions

Determine the calcium content (in ppm) of a 100.00 mL sample of drinking water if the...
Determine the calcium content (in ppm) of a 100.00 mL sample of drinking water if the following data were obtained. Titrant is 0.0421 M EDTA, 13.84 mL were used when an aliquot of the sample was at pH 13.0, 19.36 mL were used for an aliquot at pH 10.5.
?. C3) A 100.00 ml. water sample was titrated 20.50 mL of 0.150 M EDTA after...
?. C3) A 100.00 ml. water sample was titrated 20.50 mL of 0.150 M EDTA after pH adjustment and using Eriochrome black T indicator. Knowing that density of water sample equals to 1.10 g/mL. (Caco 00.09 amu). Calculate the total hardness of water as Cacos and accordingly classify
A 100.00 mL sample of hard water is to be titrated with 0.03498 M EDTA solution....
A 100.00 mL sample of hard water is to be titrated with 0.03498 M EDTA solution. A small amount of Mg<sup>2+</sup> (that required 2.52 mL of EDTA to titrate as a blank solution) is added to the hard water sample. This sample requires 17.89 mL of EDTA to reach the endpoint. How many moles of Ca<sup>2+</sup> are in the hard water? Express answer as a decimal, not an exponent.
A 236.4 mL sample of water contains 0.0294 g of NaCl. Calculate the concentration in ppm....
A 236.4 mL sample of water contains 0.0294 g of NaCl. Calculate the concentration in ppm. concentration = ___ ppm
You wish to determine the amount of lead in a drinking water sample (500mL). It is...
You wish to determine the amount of lead in a drinking water sample (500mL). It is possible that sulfate in the sample (as well as other ions) will produce a matrix effect that will compromise the analysis, so you use a standard addition calibration method. You transfer 15 mL of your sample into each of five 50 mL volumetric flasks. You add the following volumes of a 5 ppm lead standard to the 5 flasks : 0, 5, 10, 15,...
It is recommended that drinking water contain 1.6 ppm of fluoride. If the local reservoir has...
It is recommended that drinking water contain 1.6 ppm of fluoride. If the local reservoir has a diameter of 450.0 m and a depth of 10.0 m (V= Pi*r2 *h), how many grams of F should be added to the water in the reservoir to give the recommended concentration? If fluoride is provided by hydrogen hexafluorosilicate (H2SiF6), how many grams of H2SiF6 contain Fluoride?
part 1: It is recommended that drinking water contain 1.6 ppm fluoride (F?) for prevention of...
part 1: It is recommended that drinking water contain 1.6 ppm fluoride (F?) for prevention of tooth decay. Consider a reservoir with a diameter of 4.50???102 m and a depth of 14.3 m. (The volume is ?r2h, where r is the radius and h is the height.) How many grams of F? should be added to give 1.6 ppm? part 2: Fluoride is provided by hydrogen hexafluorosilicate, H2SiF6. How many grams of H2SiF6 contain this much F??
What is the concentration of Ca2+ in ppm (mg/L) in cave water saturated with calcite (calcium...
What is the concentration of Ca2+ in ppm (mg/L) in cave water saturated with calcite (calcium carbonate, Ksp = 4.7 × 10-9)? Answer:2.7
In an experiment a student dissolves 0.138g of a triprotic acid in 100.00 mL of water...
In an experiment a student dissolves 0.138g of a triprotic acid in 100.00 mL of water to prepare a solution for titration. A 25.00mL aliquot of the acid solution reqiures 15.49 mL of .108 M NaOH solution to reach the equivalence point. Calculate the molar mass of acid.
A) Calculate the concentration in ppm and the molarity of Cd in a 2.00 mL sample...
A) Calculate the concentration in ppm and the molarity of Cd in a 2.00 mL sample which has been shown to contain 16.4 μg Cd. Assume the sample has a density of 1.00 g/mL.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT