In: Accounting
QUESTION 2
Sun Microsystems, is a manufacturer of mid-size computers, which are primarily used by medium and small businesses. Sun Microsystems’s product line currently consists of three models of mid-size computers. The following data are available regarding the models:
Model |
Selling Price per Unit |
Variable Cost per Unit |
Demand/Year (units) |
Model SMX1 |
$1,800 |
$1,000 |
2,500 |
Model SMX2 |
$2,700 |
$1,500 |
1,000 |
Model SMX3 |
$3,000 |
$2,000 |
800 |
Sun Microsystems is considering the addition of a fourth model to its line of mid-size computers.
This model, the SMX-4 would be sold for
$4,000.
The variable cost of this unit is the last 3 digits of your
Banner ID
The demand for the new Model SMX4 is estimated to be 500 units per
year.
Forty percent (40%) of the new model’s unit sales are expected to
come from other models already being manufactured by Sun
Microsystems
20% of the cannibalized amount from Model SMX-1,
30% from Model SMX-2,
50% from Model SMX-3.
Sun Microsystems will incur a fixed cost of $300,000 to add the new
model SMX-4 to its product line.
The president of Sun Microsystems will only fund projects which show a positive cash flow by the end of the first year of the project.
Answer the following (please show work):
MY BANNER ID: @01592154
Given data follows below:
un Microsystems, is a manufacturer of mid-size computers, which are primarily used by medium and small businesses. Sun Microsystems’s product line currently consists of three models of mid-size computers. The following data are available regarding the models:
Sun Microsystems is considering the addition of a fourth model to its line of mid-size computers.
This model, the SMX-4 would be sold for = $4,000.
The variable cost of this unit is the = 154
20% of the cannibalized amount from Model SMX-1,
30% from Model SMX-2,
50% from Model SMX-3.
un Microsystems will incur a fixed cost of= $300,000
Unit Contribution margin for SMX 4 =$4,000- $154=$3,846 per unit | |
Contribution margin of existing model: | |
SMX 1 =$1,800- $1,000 =$800 | |
SMX 2 =$2,700- $1,500=$1200 | |
SMX 3 =$3,000- $2,000=$1000 | |
Additional Contribution margin from sale of SMX 4 =500 *$3,846 =$1,923,000(A) | |
Total unit sale loss of existing model =500 *40% =200 units | |
SMX 1 = 200 *20%*$800 =$32,000 |
|
SMX 2 = 200 *30%*$1200 =$72,000 |
|
SMX 3 = 200 *50%*$1000 =$100,000 |
|
Total Contribution margin lost =$204,000(B) | |
Additional Fixed cost to add new model =$300,000 © | |
Net Cash flowby end of 1st year of project =$1,923,000- $204,00- $300,000 =$1,419,000 | |
Since the Net cash flow is positive hence the SMX 4 should be introduced |
Any doubt comment below i will explain or resolve
until you got....
PLEASE.....UPVOTE....ITS REALLY HELPS ME....THANK YOU....SOOO
MUCH....