define/describe the basic chemical manufacturing industry.
In: Other
Biodiesel from a palm oil has an approximate formula of CxHyOz. Excess air is supplied at 30℃, 100kPa and 85%RH. The exhaust gas leaves at 250℃ and 750mmHg with a complete analysis of 12.08%CO2, 0.25%CO, 0.55%H2, 2.12%O2, 71.17%N2 and the rest is H2O. Find the formula of biodiesel.
In: Other
What are the main sources of alternative, or renewable, energy?
In: Other
100 g of nitrogen gas reacts with hydrogen gas to produce 40g of ammonia gas according to the equation given below:
N2(g) + 3H2(g) ⇋ 2NH3(g)
Calculate the percentage yield of ammonia
In: Other
Sodium hydroxide is made by the electrolysis of brine solution. The overall reaction may be written as:
2NaCl + 2H2O à 2NaOH + H2 + Cl2
In: Other
The gas phase reaction 2A + B →2C
is carried out isothermally and isobarically. The reaction is first order in A and first order in B. The feed is equal molar in A and B and the entering concentration of A is 0.5 mol/dm3. The specific reaction rate is k = 4.0 dm3/mol s.
Write the rate of reaction, –rA, solely as a function of conversion, evaluating all parameters.
In: Other
|
Ammonia reacts with sulphuric acid giving ammonium sulphate 2NH3 + H2SO4 à (NH4)2SO4 20 m3 of ammonia at 1.2 bar and 300 K reacts with 40 kg of sulphuric acid. Determine the excess reactant and Calculate the theoretical yield. |
In: Other
100 g of nitrogen gas reacts with hydrogen gas to produce 40g of ammonia gas according to the equation given below:
N2(g) + 3H2(g) ⇋ 2NH3(g)
Calculate the percentage yield of ammonia
In: Other
Sodium hydroxide is made by the electrolysis of brine solution. The overall reaction may be written as:
2NaCl + 2H2O à 2NaOH + H2 + Cl2
In: Other
In: Other
A solution of potassium chloride in water contains 384 g KCl per liter of the solution. The specific gravity of the solution is 1.6. Determine the following:
In: Other
|
100 litres each of gasoline (55°API), kerosene (40°API), gas oil (31°API), and isopentane (96 °API ) are mixed. The density of water at 288.5 K = 0.999 g/mL.
|
In: Other
The molecular weight distributions for polyethylene terephthalate [(C10H8O4)n]
is shown in the table.. Atomic weight of C=12.0, H=1.0, O = 16.0
(c) Calculate the weight-average molecular weight of the polymer.
Show all steps of calculations.
|
Molecular weight range, gm/mol |
number fraction of the total of chains, xi |
weight fraction of the total of chains, wi |
|
1000 - 5000 |
0.01 |
0.02 |
|
5000 - 11000 |
0.10 |
0.11 |
|
11000 - 15000 |
0.31 |
0.30 |
|
15000 - 21000 |
0.13 |
0.11 |
|
21000 - 25000 |
0.10 |
0.10 |
|
25000 - 35000 |
0.05 |
0.06 |
|
35000 - 50000 |
0.10 |
0.08 |
|
50000 - 65000 |
0.10 |
0.12 |
|
65000 - 75000 |
0.10 |
0.10 |
In: Other
1. Lead oxide may be reduced according to the following: PbO2(s) + 4H+ + 2e- = 2H2O + Pb2+ Eo = 1.55 V After a solution of PbO2 is aerated (pO2 = 0.21 atm, pe = 20.75) for a period of time it is observed that Pb2+ = 10-4 mole/L. What is the pH of the solution? Note: pe = Eo / 0.059. (5 points)
In: Other
In: Other