In: Chemistry
When 0.873 g of neon is added to an
700-cm3 bulb containing a sample of argon, the total pressure
of the gases is found to be 1.73atm at a temperature of
298 K .
Find the mass of the argon in the bulb.
Calculation of pressure exerted by Neon :
We know that PV = nRT
Where
T = Temperature = 298 K
P = pressure = ?(= atm)
n = No . of moles = mass/molar mass
= 0.873 g / 20 (g/mol)
= 0.04365 mol
R = gas constant = 0.0821 L atm / mol - K
V= Volume of the gas = 700 cm3 = 700x0.001 L Since 1 cm3 = 0.001 L
= 0.7 L
Plug the values we get P = (nRT) / V
= 1.52 atm
So the pressure exerted by argon is = total pressure - pressure of Ne gas
= 1.73 - 1.52
= 0.21 atm
Calculation of number of moles of Ar :
We know that PV = nRT
Where
T = Temperature = 298 K
P = pressure = 0.21 atm
n = No . of moles = ?
R = gas constant = 0.0821 L atm / mol - K
V= Volume of the gas = 0.7L
Plug the values we get n = (PV) / (RT)
= 0.006 moles
Mass of Ar is , m = number of moles x molar mass
= 0.006 mol x 40 (g/mol)
= 0.24 g
Therefore the mass of Ar present is 0.24 g