In: Accounting
Selected hypothetical financial data of Target
and Wal-Mart for 2022 are presented here (in
millions).
| 
 Target  | 
 Wal-Mart  | 
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 
 Income Statement Data for Year  | 
|||||||
| 
 Net sales  | 
 $65,600  | 
 $410,000  | 
|||||
| 
 Cost of goods sold  | 
 44,000  | 
 308,000  | 
|||||
| 
 Selling and administrative expenses  | 
 14,600  | 
 75,000  | 
|||||
| 
 Interest expense  | 
 690  | 
 2,100  | 
|||||
| 
 Other income (expense)  | 
 (90  | 
 )  | 
 (420  | 
 )  | 
|||
| 
 Income tax expense  | 
 1,400  | 
 7,300  | 
|||||
| 
 Net income  | 
 $ 4,820  | 
 $ 17,180  | 
|||||
| 
 Balance Sheet Data  | 
|||||||
| 
 Current assets  | 
 $17,000  | 
 $48,000  | 
|||||
| 
 Noncurrent assets  | 
 26,700  | 
 120,000  | 
|||||
| 
 Total assets  | 
 $43,700  | 
 $168,000  | 
|||||
| 
 Current liabilities  | 
 $11,000  | 
 $56,000  | 
|||||
| 
 Long-term debt  | 
 17,000  | 
 45,000  | 
|||||
| 
 Total stockholders’ equity  | 
 15,700  | 
 67,000  | 
|||||
| 
 Total liabilities and stockholders’ equity  | 
 $43,700  | 
 $168,000  | 
|||||
| 
 Beginning-of-Year Balances  | 
|||||||
| 
 Total assets  | 
 $45,000  | 
 $165,000  | 
|||||
| 
 Total stockholders’ equity  | 
 13,600  | 
 66,000  | 
|||||
| 
 Current liabilities  | 
 10,000  | 
 58,000  | 
|||||
| 
 Total liabilities  | 
 31,400  | 
 99,000  | 
|||||
| 
 Other Data  | 
|||||||
| 
 Average net accounts receivable  | 
 $7,800  | 
 $4,000  | 
|||||
| 
 Average inventory  | 
 6,900  | 
 34,500  | 
|||||
| 
 Net cash provided by operating activities  | 
 5,700  | 
 26,900  | 
|||||
| 
 Capital expenditures  | 
 1,800  | 
 12,400  | 
|||||
| 
 Dividends  | 
 450  | 
 3,600  | 
|||||
For each company, compute the following ratios.
(Round current ratio answers to 2 decimal places, e.g.
15.50, debt to assets ratio and free cash flow answers to 0 decimal
places, e.g. 5,275 and all answers to 1 decimal place, e.g. 1.8 or
1.83%.)
| Ratio | 
 Target  | 
 Wal-Mart  | 
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (1) | 
 Current ratio  | 
 enter the current ratio  | 
:1 | 
 enter the current ratio  | 
:1 | |||
| (2) | 
 Accounts receivable turnover  | 
 enter accounts receivable turnover in times  | 
times | 
 enter accounts receivable turnover in times  | 
times | |||
| (3) | 
 Average collection period  | 
 enter average collection period in days  | 
days | 
 enter average collection period in days  | 
days | |||
| (4) | 
 Inventory turnover  | 
 enter inventory turnover in times  | 
times | 
 enter inventory turnover in times  | 
times | |||
| (5) | 
 Days in inventory  | 
 enter days in inventory ratio  | 
days | 
 enter days in inventory ratio  | 
days | |||
| (6) | 
 Profit margin  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (7) | 
 Asset turnover  | 
 enter asset turnover in times  | 
times | 
 enter asset turnover in times  | 
times | |||
| (8) | 
 Return on assets  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (9) | 
 Return on common stockholders’ equity  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (10) | 
 Debt to assets ratio  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (11) | 
 Times interest earned  | 
 enter times interest earned  | 
times | 
 enter times interest earned  | 
times | |||
| (12) | 
 Free cash flow  | 
 $enter a dollar amount  | 
 $enter a dollar amount  | 
|||||
1. CURRENT RATIO:
| Current ratio = Current Assets / Current Liabilities | 
Target
Current ratio = $17,000 / $11,000 = 1.55 : 1
Wal-mart
Current ratio = $48,000 / $56,000 = 0.86 : 1
2. ACCOUNTS RECEIVABLE TURNOVER
| Accounts receivable turnover = Net Sales / Average net accounts receivable | 
Target
Accounts receivable turnover = $65,600 / $7,800 = 8.4 times
Wal-mart
Accounts receivable turnover = $410,000 / $4,000 = 102.5 times
3. AVERAGE COLLECTION PERIOD
| Average collection period = 365 days / Accounts receivable turnover | 
Target
Average collection period = 365 days / 8.4 times = 43.5 days
Wal-mart
Average collection period = 365 days / 102.5 times = 3.6 days
4. INVENTORY TURNOVER
| Inventory Turnover = Cost of goods sold / Average inventory | 
Target
Inventory Turnover = $44,000 / $6,900 = 6.4 times
Wal-mart
Inventory Turnover = $308,000 / $34,500 = 8.9 times
5. DAYS IN INVENTORY
| Days in Inventory = 365 days / Inventory turnover | 
Target
Days in Inventory = 365 days / 6.4 times = 57.0 days
Wal-mart
Days in Inventory = 365 days / 8.9 times = 41.0 days
6. PROFIT MARGIN
| Profit Margin ratio = Net Income / Net Sales * 100 | 
Target
Profit Margin ratio = $4,820 / $65,600 * 100 = 7.3%
Wal-mart
Profit Margin ratio = $17,180 / $410,000 * 100 = 4.2%
7. ASSET TURNOVER
| Asset Turnover ratio = Net Sales / Average total assets | 
Target
Average total assets = ($45,000 + $43,700) / 2 = $44,350
Asset Turnover ratio = $65,600 / $44,350 = 1.5 times
Wal-mart
Average total assets = ($165,000 + $168,000) / 2 = $166,500
Asset Turnover = $410,000 / $166,500 = 2.5 times
8. RETURN ON ASSETS
| Return on assets = Net Income / Average total assets * 100 | 
Target
Average total assets = ($45,000 + $43,700) / 2 = $44,350
Return on assets = $4,820 / $44,350 * 100 = 10.9%
Wal-mart
Average total assets = ($165,000 + $168,000) / 2 = $166,500
Return on assets = $17,180 / $166,500 * 100 = 10.3%
9. RETURN ON COMMON STOCKHOLDERS' EQUITY
| Return on common stockholders' equity = Net Income / Average total stockholders' equity * 100 | 
Target
Average total stockholders' equity = ($13,600 + $15,700) / 2 = $14,650
Return on common stockholder's equity = $4,820 / $14,650 * 100 = 32.9%
Wal-mart
Average total stockholders' equity = ($66,000 + $67,000) / 2 = $66,500
Return on common stockholder's equity = $17,180 / $66,500 * 100 = 25.8%
10. DEBT TO ASSETS RATIO
| Debt to assets ratio = Total Liabilities / Total Assets * 100 | 
Target
Total Liabilities = $11,000 + $17,000 = $28,000
Debt to assets ratio = $28,000 / $43,700 * 100 = 64%
Wal-mart
Total Liabilities = $56,000 + $45,000 = $101,000
Debt to assets ratio = $101,000 / $168,000 * 100 = 60%
11. TIMES INTEREST EARNED
| Times Interest Earned = Net Income + Interest expense + Income tax expense / Interest expense | 
Target
Times Interest earned = ($4,820 + $690 + $1,400) / $690 = 10.0 times
Wal-mart
Times Interest earned = ($17,180 + $2,100 + $7,300) / $2,100 = 12.7 times
12. FREE CASH FLOW
| Free Cash flow = Net cash provided by operating activities - Capital expenditure - Dividends | 
Target
Free Cash flow = $5,700 - $1,800 - $450 = $3,450
Wal-mart
Free Cash flow = $26,900 - $12,400 - $3,600 = $10,900
All the best...