In: Accounting
Selected hypothetical financial data of Target and Wal-Mart for 2022 are presented here (in millions).
| 
 Target  | 
 Wal-Mart  | 
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 
 Income Statement Data for Year  | 
|||||||
| 
 Net sales  | 
 $65,600  | 
 $410,000  | 
|||||
| 
 Cost of goods sold  | 
 44,000  | 
 308,000  | 
|||||
| 
 Selling and administrative expenses  | 
 14,600  | 
 75,000  | 
|||||
| 
 Interest expense  | 
 690  | 
 2,100  | 
|||||
| 
 Other income (expense)  | 
 (90  | 
 )  | 
 (420  | 
 )  | 
|||
| 
 Income tax expense  | 
 1,400  | 
 7,300  | 
|||||
| 
 Net income  | 
 $ 4,820  | 
 $ 17,180  | 
|||||
| 
 Balance Sheet Data  | 
|||||||
| 
 Current assets  | 
 $17,000  | 
 $48,000  | 
|||||
| 
 Noncurrent assets  | 
 26,700  | 
 120,000  | 
|||||
| 
 Total assets  | 
 $43,700  | 
 $168,000  | 
|||||
| 
 Current liabilities  | 
 $11,000  | 
 $56,000  | 
|||||
| 
 Long-term debt  | 
 17,000  | 
 45,000  | 
|||||
| 
 Total stockholders’ equity  | 
 15,700  | 
 67,000  | 
|||||
| 
 Total liabilities and stockholders’ equity  | 
 $43,700  | 
 $168,000  | 
|||||
| 
 Beginning-of-Year Balances  | 
|||||||
| 
 Total assets  | 
 $45,000  | 
 $165,000  | 
|||||
| 
 Total stockholders’ equity  | 
 13,600  | 
 66,000  | 
|||||
| 
 Current liabilities  | 
 10,000  | 
 58,000  | 
|||||
| 
 Total liabilities  | 
 31,400  | 
 99,000  | 
|||||
| 
 Other Data  | 
|||||||
| 
 Average net accounts receivable  | 
 $7,800  | 
 $4,000  | 
|||||
| 
 Average inventory  | 
 6,900  | 
 34,500  | 
|||||
| 
 Net cash provided by operating activities  | 
 5,700  | 
 26,900  | 
|||||
| 
 Capital expenditures  | 
 1,800  | 
 12,400  | 
|||||
| 
 Dividends  | 
 450  | 
 3,600  | 
|||||
or each company, compute the following ratios. (Round current ratio answers to 2 decimal places, e.g. 15.50, debt to assets ratio and free cash flow answers to 0 decimal places, e.g. 5,275 and all answers to 1 decimal place, e.g. 1.8 or 1.83%.)
| Ratio | 
 Target  | 
 Wal-Mart  | 
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (1) | 
 Current ratio  | 
 enter the current ratio  | 
:1 | 
 enter the current ratio  | 
:1 | |||
| (2) | 
 Accounts receivable turnover  | 
 enter accounts receivable turnover in times  | 
times | 
 enter accounts receivable turnover in times  | 
times | |||
| (3) | 
 Average collection period  | 
 enter average collection period in days  | 
days | 
 enter average collection period in days  | 
days | |||
| (4) | 
 Inventory turnover  | 
 enter inventory turnover in times  | 
times | 
 enter inventory turnover in times  | 
times | |||
| (5) | 
 Days in inventory  | 
 enter days in inventory ratio  | 
days | 
 enter days in inventory ratio  | 
days | |||
| (6) | 
 Profit margin  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (7) | 
 Asset turnover  | 
 enter asset turnover in times  | 
times | 
 enter asset turnover in times  | 
times | |||
| (8) | 
 Return on assets  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (9) | 
 Return on common stockholders’ equity  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (10) | 
 Debt to assets ratio  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (11) | 
 Times interest earned  | 
 enter times interest earned  | 
times | 
 enter times interest earned  | 
times | |||
| (12) | 
 Free cash flow  | 
 $enter a dollar amount  | 
 $enter a dollar amount  | 
|||||
1.Current Ratio = Current Assets / Current Liabilities
Target = 17000 / 11000 = 1.55
Wal Mart = 48000 / 56000 = 0.86
2.Accounts Receivable Turnover = Net Sales / Avg.Accounts Receivable
Target = 65600 / 7800 = 8.41 times
Wal Mart = 410000 / 4000 = 102.5 times
3.Average Collection period = 365 / Accounts Receivable Turnover
Target = 365 / 8.41 = 43.40 Days
Wal Mart = 365 / 102.5 = 3.56 Days
4.Inventory Turnover = Cost of goods sold / Avg.Inventory
Target = 44000 / 6900 = 6.38
Wal Mart = 308000 / 34500 = 8.93
5.Days in Inventory = 365 / Inventory Turnover
Target = 365 / 6.38 = 57.21 Days
Wal Mart = 365 / 8.93 = 40.87 Days
6.Profit Margin = Net Income / Net Sales
Target = 4820 / 65600 = 7.35%
Wal Mart = 17180 / 410000 = 4.19%
7.Asset Turnover Ratio = Net Sales / Avg.Total Assets
Target = 65600 / (43700 + 45000 ) = 65600 / 44350 = 1.48
Wal Mart = 410000 / ( 168000 + 165000 ) / 2 = 410000 / 166500 = 2.46
8.Return on Assets = Net Income / Avg.Total Assets
Target = 4820 / (43700 + 45000 ) = 4820 / 44350 = 10.87%
Wal Mart = 17180 / ( 168000 + 165000 ) / 2 = 17180 / 166500 = 10.32%
9.Return on Common Stock holders Equity = Net Income / Avg. stockholders’ equity
Target = 4820 / ( 15700 + 13600 ) / 2 = 4820 / 14650 = 32.9%
Wal Mart = 17180 / ( 67000 + 66000 ) / 2 = 17180 / 66500 = 25.83%
10.Debt to Assets Ratio = Total Liabilities / Total Assets
Target = ( 11000 + 17000 ) / 43700 = 0.6407
using avg.Liabilities and avg assets = ( 11000 + 17000 + 31400 ) / 2 / 44350 = 0.669
Wal Mart = ( 56000 + 45000 ) / 168000 = 0.6011
using avg.Liabilities and avg assets = ( 56000 + 45000 + 99000 ) /2 / 166500 = 0.601
11.Times Interest Earned = EBIT / Interest Expense
Target = ( 65600 - 44000 - 14600 ) / 690 = 10.14 times
( 65600 - 44000 - 14600 - 90 ) / 690 = 10.01 Times
Wal Mart = ( 410000 - 308000 - 75000 ) / 2100 = 12.86 Times
( 410000 - 308000 - 75000 - 420 ) / 2100 = 12.66 Times
12.Free Cashflow = Net cash provided by operating activities - Capital expenditures
Target = 5700 - 1800 = 3900
Wal Mart = 26900 - 12400 = 14500