In: Accounting
Selected hypothetical financial data of Target
and Wal-Mart for 2022 are presented here (in
millions).
| 
 Target  | 
 Wal-Mart  | 
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 
 Income Statement Data for Year  | 
|||||||
| 
 Net sales  | 
 $67,000  | 
 $413,000  | 
|||||
| 
 Cost of goods sold  | 
 44,000  | 
 301,000  | 
|||||
| 
 Selling and administrative expenses  | 
 14,000  | 
 75,000  | 
|||||
| 
 Interest expense  | 
 660  | 
 2,200  | 
|||||
| 
 Other income (expense)  | 
 (70  | 
 )  | 
 (410  | 
 )  | 
|||
| 
 Income tax expense  | 
 1,400  | 
 7,000  | 
|||||
| 
 Net income  | 
 $ 6,870  | 
 $ 27,390  | 
|||||
| 
 Balance Sheet Data  | 
|||||||
| 
 Current assets  | 
 $17,000  | 
 $49,000  | 
|||||
| 
 Noncurrent assets  | 
 26,000  | 
 123,000  | 
|||||
| 
 Total assets  | 
 $43,000  | 
 $172,000  | 
|||||
| 
 Current liabilities  | 
 $10,000  | 
 $54,000  | 
|||||
| 
 Long-term debt  | 
 17,400  | 
 43,000  | 
|||||
| 
 Total stockholders’ equity  | 
 15,600  | 
 75,000  | 
|||||
| 
 Total liabilities and stockholders’ equity  | 
 $43,000  | 
 $172,000  | 
|||||
| 
 Beginning-of-Year Balances  | 
|||||||
| 
 Total assets  | 
 $43,000  | 
 $162,000  | 
|||||
| 
 Total stockholders’ equity  | 
 14,100  | 
 64,000  | 
|||||
| 
 Current liabilities  | 
 10,800  | 
 54,000  | 
|||||
| 
 Total liabilities  | 
 28,900  | 
 98,000  | 
|||||
| 
 Other Data  | 
|||||||
| 
 Average net accounts receivable  | 
 $7,800  | 
 $3,800  | 
|||||
| 
 Average inventory  | 
 7,100  | 
 33,400  | 
|||||
| 
 Net cash provided by operating activities  | 
 5,700  | 
 27,400  | 
|||||
| 
 Capital expenditures  | 
 1,800  | 
 12,000  | 
|||||
| 
 Dividends  | 
 450  | 
 4,400  | 
|||||
For each company, compute the following ratios.
(Round current ratio answers to 2 decimal places, e.g.
15.50, debt to assets ratio and free cash flow answers to 0 decimal
places, e.g. 5,275 and all answers to 1 decimal place, e.g. 1.8 or
1.83%.)
| Ratio | 
 Target  | 
 Wal-Mart  | 
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (1) | 
 Current ratio  | 
 enter the current ratio  | 
:1 | 
 enter the current ratio  | 
:1 | |||
| (2) | 
 Accounts receivable turnover  | 
 enter accounts receivable turnover in times  | 
times | 
 enter accounts receivable turnover in times  | 
times | |||
| (3) | 
 Average collection period  | 
 enter average collection period in days  | 
days | 
 enter average collection period in days  | 
days | |||
| (4) | 
 Inventory turnover  | 
 enter inventory turnover in times  | 
times | 
 enter inventory turnover in times  | 
times | |||
| (5) | 
 Days in inventory  | 
 enter days in inventory ratio  | 
days | 
 enter days in inventory ratio  | 
days | |||
| (6) | 
 Profit margin  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (7) | 
 Asset turnover  | 
 enter asset turnover in times  | 
times | 
 enter asset turnover in times  | 
times | |||
| (8) | 
 Return on assets  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (9) | 
 Return on common stockholders’ equity  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (10) | 
 Debt to assets ratio  | 
 enter percentages  | 
% | 
 enter percentages  | 
% | |||
| (11) | 
 Times interest earned  | 
 enter times interest earned  | 
times | 
 enter times interest earned  | 
times | |||
| (12) | 
 Free cash flow  | 
 $enter a dollar amount  | 
 $enter a dollar amount  | 
|||||
1) Current ratio= Current assets/ Current liabilities
Target= $17000/10000= 1.70:1
Wal-Mart= $49000/54000= 0.91:1
2) Accounts receivable turnover= Net Sales/ Average account receivable
Target= $67000/7800= 8.6 times
Wal-Mart= $413000/3800= 108.7 times
3) Average collection period= 365 days/ Accounts receivable turnover
Target= 365/8.6 times= 42.4 days
Wal-Mart= 365/108.7 times= 3.4 days
4) Inventory turnover ratio= Cost of goods sold/ Average inventory
Target= $44000/7100= 6.2 times
Wal-Mart= $301000/33400= 9.0 times
5) Days in inventory= 365 days/ Inventory turnover ratio
Target= 365/6.2= 58.9 days
Wal-Mart= 365/9.0= 40.6 days
6) Profit margin= Net income/ Net sales
Target= $6870/67000= 10.3%
Wal-Mart= $27390/413000= 6.6%
7) Asset turnover= Net sales/ Average total assets
Target= $67000/(43000+43000/2)= 1.6 times
Wal-Mart= $413000/(172000+162000/2)= 2.5 times
8) Return on assets= Net Income/ Average total assets
Target= $6870/(43000+43000/2)= 16%
Wal-Mart= $27390/(172000+162000/2)= 16.4%
9) Return on common stockholders' equity= Net income- Preferred dividend/ Average common stockholders' equity
Target= $(6870-450)/(15600+14100/2)= 43.2%
Wal-Mart= $(27390-4400)*100/(75000+64000/2)= 33.1%
10) Debt to assets ratio= Total debt/ Total assets
Target= $(10000+17400)/43000= 64%
Wal-Mart= $(54000+43000)/172000= 56%
11) Time interest ratio= Income before Interest and taxes/ Interest expense
Target= $(6870+1400+660)/660= 13.5 times
Wal-Mart= $(27390+7000+2200)/2200= 16.6 times
12) Free cash flow= Net cash provided by operating activities-Capital expenditures
Target= $5700-1800= $3900
Wal-Mart= $27400-12000= $15400
| Ratio | 
 Target  | 
 Wal-Mart  | 
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (1) | 
 Current ratio  | 
1.70 | :1 | 0.91 | :1 | |||
| (2) | 
 Accounts receivable turnover  | 
8.6 | times | 108.7 | times | |||
| (3) | 
 Average collection period  | 
42.4 | days | 3.4 | days | |||
| (4) | 
 Inventory turnover  | 
6.2 | times | 9.0 | times | |||
| (5) | 
 Days in inventory  | 
58.9 | days | 40.6 | days | |||
| (6) | 
 Profit margin  | 
10.3 | % | 6.6 | % | |||
| (7) | 
 Asset turnover  | 
1.6 | times | 2.5 | times | |||
| (8) | 
 Return on assets  | 
16.0 | % | 16.4 | % | |||
| (9) | 
 Return on common stockholders’ equity  | 
43.2 | % | 33.1 | % | |||
| (10) | 
 Debt to assets ratio  | 
64 | % | 56 | % | |||
| (11) | 
 Times interest earned  | 
13.5 | times | 16.6 | times | |||
| (12) | 
 Free cash flow  | 
$3900 | $15400 | |||||