In: Chemistry
Density of CO2 = 1.711 g/L
Temperature of water: 23 Celcius
Atmospheric Pressure: 738.8 torr
Trial | Mass of Unknown Carbonate Used | Volume of 6.00 M HCl Used | Volume of CO2 produced |
I | 1.00g | 5.00 mL | 211 mL |
II | 1.00g | 5.00 mL | 241 mL |
5. Determine the average volume of CO2 produced in the 2 trials of
the experiment, and, using the density of CO2, determine the
average mass of CO2 produced from the unknown in those 2
trials.
6. Using your answer to Question 5, plus the average percent
yield from the previous experiment (69%), determine the number of
moles of unknown carbonate which must have been present to produce
the CO2 which you collected.
7. Recalling that your average sample mass for the unknown was
1.00g, determine the formula weight of your unknown using your
anser to question 6 (Remember, the formula weight is the mass in
grams of 1 mole).
8. The actual unknown used was: CaCO3
Determine the actual formula weight of the unknown which you used
and determine the % error in your experimental formula weight.
1) average volume of CO2 collected = (211 + 241)ml/2 = 226 ml = 0.226 lts
Density of CO2 = 1.711 g/lt
So average mass of CO2 collected = density × vol = 1.711 g/lt × 0.226 lts = 0.387 gms
Average mass of carbon dioxide = 0.387 gms
2) molar mass of CO2 = 44.01 g/mol
Actual yield = 0.387 gms
Average percent yield = 69% = (actual yield/theoritical yield) ×100
Theoritical yield = actual yield × 100/69 = 0.387 gms ×100/69 = 0.561 gms
No. Of theortical moles of CO2 produced = wt/molar mass = 0.561 g/44.01 g/mol = 0.0127 moles
XCO3 -----> CO2
1 mole of carbonate produce 1 mole of Carbon dioxide
So no. Of theortical moles of unknown carbonate would be 0.0127 moles
3) Average sample of unknown carbonate = 1gm
Formula wt = wt/no. Of moles = 1g /0.0127 mole = 78.74 g/mol
4) Actual unknown carbonate is CaCO3
True Molar mass of CaCO3 = 100.08 g/mol
Ca = 1× 40.078 g/mol = 40.078 g/mol
C = 1× 12.011 g/mol = 12.011 g/mol
O = 3 × 15.99 g/mol = 47.997 g/mol
CaCO3 = 100.086 g/mol (40.098+12.011+47.997)
But observed/experimental molar mass of carbonate = 78.74 g/mol
% error = |exp value-true value|/true value)×100 =
= | (78.74 g/mol-100.086g/mol)|/100.086 g/mol)×100
=( 21.346/100.086)x100 = 21.33 %