Question

In: Chemistry

Density of CO2 = 1.711 g/L Temperature of water: 23 Celcius Atmospheric Pressure: 738.8 torr Trial...

Density of CO2 = 1.711 g/L
Temperature of water: 23 Celcius
Atmospheric Pressure: 738.8 torr

Trial Mass of Unknown Carbonate Used Volume of 6.00 M HCl Used Volume of CO2 produced
I 1.00g 5.00 mL 211 mL
II 1.00g 5.00 mL 241 mL


5. Determine the average volume of CO2 produced in the 2 trials of the experiment, and, using the density of CO2, determine the average mass of CO2 produced from the unknown in those 2 trials.

6. Using your answer to Question 5, plus the average percent yield from the previous experiment (69%), determine the number of moles of unknown carbonate which must have been present to produce the CO2 which you collected.

7. Recalling that your average sample mass for the unknown was 1.00g, determine the formula weight of your unknown using your anser to question 6 (Remember, the formula weight is the mass in grams of 1 mole).

8. The actual unknown used was: CaCO3
Determine the actual formula weight of the unknown which you used and determine the % error in your experimental formula weight.

Solutions

Expert Solution

1) average volume of CO2 collected = (211 + 241)ml/2 = 226 ml = 0.226 lts

Density of CO2 = 1.711 g/lt

So average mass of CO2 collected = density × vol = 1.711 g/lt × 0.226 lts = 0.387 gms

Average mass of carbon dioxide = 0.387 gms

2) molar mass of CO2 = 44.01 g/mol

Actual yield = 0.387 gms

Average percent yield = 69% = (actual yield/theoritical yield) ×100

Theoritical yield = actual yield × 100/69 = 0.387 gms ×100/69 = 0.561 gms

No. Of theortical moles of CO2 produced = wt/molar mass = 0.561 g/44.01 g/mol = 0.0127 moles

XCO3 -----> CO2

1 mole of carbonate produce 1 mole of Carbon dioxide

So no. Of theortical moles of unknown carbonate would be 0.0127 moles

3) Average sample of unknown carbonate = 1gm

Formula wt = wt/no. Of moles = 1g /0.0127 mole = 78.74 g/mol

4) Actual unknown carbonate is CaCO3

True Molar mass of CaCO3 = 100.08 g/mol

Ca = 1× 40.078 g/mol = 40.078 g/mol

C = 1× 12.011 g/mol = 12.011 g/mol

O = 3 × 15.99 g/mol = 47.997 g/mol

CaCO3 = 100.086 g/mol (40.098+12.011+47.997)

But observed/experimental molar mass of carbonate = 78.74 g/mol

% error = |exp value-true value|/true value)×100 =

= | (78.74 g/mol-100.086g/mol)|/100.086 g/mol)×100

=( 21.346/100.086)x100 = 21.33 %


Related Solutions

Given that the vapor pressure of water is 17.54 Torr at 20 degrees celcius, calculate the...
Given that the vapor pressure of water is 17.54 Torr at 20 degrees celcius, calculate the vapor pressure lowering of aqueous solutions that are 1.70 m in (a) sucrose C12H22O11 and (b) Aluminum Chloride. Assume 100% dissosiation for electrolytes.
The vapor pressure of water at blood temperature is 47 Torr.
The vapor pressure of water at blood temperature is 47 Torr. What is the partial pressure of dry air in our lungs when the total pressure is 760 Torr? (1Torr = 133.3 Pa )
The solubility of CO2 in a salt water lake at 298 K and 750 torr pressure...
The solubility of CO2 in a salt water lake at 298 K and 750 torr pressure was found to be 1.0 x 10-5 moles CO2/liter of aqueous solution. The Henry’s Law constant in this case is 3.0 x 10-2 mol/L.atm. A) Please find the partial pressure of CO2 (g) (PCO2, in atm) in the air above the lake. B) Please use your answer to determine the percentage of CO2 in the atmosphere. C) Given the percentage of CO2 in the...
Given: Sodium Carbonate (Volume=2.00 L Mass of Chemical 3.947 g Temperature in Celcius 750 Pressure 1565.6...
Given: Sodium Carbonate (Volume=2.00 L Mass of Chemical 3.947 g Temperature in Celcius 750 Pressure 1565.6 Torr) Aluminum Carbonate (Volume=1.50 L Mass of Chemical 2.123 g Temperature in Celcius 2200 Pressure 2134.3 Torr) 1. Write balanced equations for the composition of: Na2CO3(s) and Al2(CO3)3 2. Sample calculations for the number of moles og gas "n" produced in the decomposition of the compounds 3. Calculate Averaged Ideal Gas Constant. Below are my calculations, I know they are incorrect because they are...
Under constant temperature, a pressure of 12 torr and a volume of 8 L, what is...
Under constant temperature, a pressure of 12 torr and a volume of 8 L, what is the new pressure if the volume decreased to 6 L? Keq = [products] / [reactants]. Knowing any two; Keq, product or reactant concentrations, will enable determination of the other?
The density of air at ordinary atmospheric pressure and 25 ℃ is 1.19 g/L. What is the mass, in kilograms, of the air in a room that measures 14.5 × 18.5 × 9.0ft?
The density of air at ordinary atmospheric pressure and 25 ℃ is 1.19 g/L. What is the mass, in kilograms, of the air in a room that measures 14.5 × 18.5 × 9.0ft? Express your answer using two significant figures.
A. On a day with a temperature of 15 ∘C and a pressure of 785.0 torr...
A. On a day with a temperature of 15 ∘C and a pressure of 785.0 torr , how many grams of peroxyacyl nitrates are found in the air above Los Angeles (1500. km3) if the concentration is 30.0 ppb by moles? The molar mass of the major peroxyacyl nitrate, peroxyacetyl nitrate, is 118.03 g/mol. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. B. Peroxyacyl nitrates contain two relatively weak bonds that can be broken by low-energy...
On a day with a temperature of 15 ∘C and a pressure of 792.0 torr ,...
On a day with a temperature of 15 ∘C and a pressure of 792.0 torr , how many grams of peroxyacyl nitrates are found in the air above Los Angeles (1500. km3) if the concentration is 30.0 ppb by moles? The molar mass of the major peroxyacyl nitrate, peroxyacetyl nitrate, is 118.03 g/mol.
A gaseous mixture of CO and CO2 has a density of 0.9967 g/L at 14.24°C and...
A gaseous mixture of CO and CO2 has a density of 0.9967 g/L at 14.24°C and 490.1 mm Hg. What is the mass percent of CO?
2. What is the final volume of argon gas if 2.50 L at 705 torr is compressed to a pressure of 1550 torr? Assuming the temperature remains constant:
 1. A sample of air at 0.750 atm is expanded from 250.0 mL to 650.o mL. If the temperature remains constant, what is the final pressure in atm: 2. What is the final volume of argon gas if 2.50 L at 705 torr is compressed to a pressure of 1550 torr? Assuming the temperature remains constant: Charles Law; Convert OC to Kelvin 3. Calculate the final Celsius temperature of hydrogen chloride gas if o.500 L at 35°C is heated until the volume reaches...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT