In: Finance
Carpel Tunnel Gold Mine (CTGM) is evaluating a project with a 2-year life. As consultant, you are given the following information.
Table 1: Data related to CTGM’s proposed expansion project.
| 
 Tax Rate  | 
 40%  | 
| 
 Initial Investment  | 
 $1,000,000  | 
| 
 Salvage Value at any time during the project  | 
 $100,000  | 
| 
 Initial Investment in Net Working Capital  | 
 $50,000  | 
| 
 Sales Year 1  | 
 $2,000,000  | 
| 
 Sales Year 2  | 
 $4,000,000  | 
| 
 Annual Operating Costs (each year)  | 
 $200,000  | 
| 
 3-Year MACRS Depreciation Schedule  | 
|
| 
 Year 1  | 
 .3333  | 
| 
 Year 2  | 
 .4444  | 
| 
 Year 3  | 
 .1482  | 
| 
 Year 4  | 
 .0741  | 
Table 2: Data related to CTGM’s capital structure:
| 
 Tax Rate  | 
 40%  | 
| 
 Cost of Equity  | 
 18%  | 
| 
 Coupon Rate  | 
 8%  | 
| 
 Yield to Maturity on Debt  | 
 6%  | 
| 
 Term to Maturity  | 
 20 years  | 
| 
 Coupon Payments  | 
 Semi-Annual  | 
| 
 Face Value of a Bond  | 
 $1,000  | 
| 
 Quantity of Bonds Outstanding  | 
 15,000  | 
| 
 Market Value of the Firm  | 
 $48,467,215.80  | 
Table 3: Data related to the Pure Play Company’s cost of capital:
| 
 Tax Rate  | 
 40%  | 
| 
 YTM  | 
 7%  | 
| 
 Cost of Equity  | 
 23%  | 
b.Now assume CTGM’s project is in a new line of business. Use information from the pure play company to re-estimate the WACC and find the NPV of the project
(A) Workings - semi- annual interest
value of bond = interest * PVAF ( 3%,40 periods) + redeem value * PVF( 3% ,40 period)
= ($ 40 * 23.114) + ($ 1000 * 0.3065)
= $924.59 + 306.50
= $ 1231.09
total market value of bond = 15000 * $ 1231.09
= $ 18466350
Value of firm = $ 48,467,215.80
value of equity = $ 48,467,215.80 - $ 18466350 = 30000865.80
Weight of equity = 0.6189
weight of debt = 0.3810
wacc = weight of equity * cost of equity + weight of debt * cost of debt
= 0.6189 * 0.18 + 0.3810 * 0.8 (1-0.4)
= 12.97 %
initial exp = 1000000 + 50000 = $ 1050000
interest esp = 15000*1000*8% = 1200000
Loss on salvage at 2nd year end = 222300-100000 = $122300
| Particulars | year1 | year 2 | 
| Sales | 2000000 | 4000000 | 
| less -operating cost | 200000 | 200000 | 
| dep | 333300 | 444400 | 
| EBIT | 1466700 | 3355600 | 
| interest | 1200000 | 1200000 | 
| EBT | 266700 | 2155600 | 
| Tax @ 40% | 106680 | 862240 | 
| EAT | 160020 | 1293360 | 
| Add Dep | 333300 | 444400 | 
| FCF | 493320 | 1737760 | 
NPV OF PROJECT
| year | cash flow | PVF @ 12.97 % | Present Value | 
| 0 | - 1050000 | 1.000 | -1050000 | 
| 1 | 493320 | 0.8852 | 436686.86 | 
| 2 | 1737760 | 0.7835 | 1361534.96 | 
| 2 | 122300*.40 = (48920) | 0.7835 | -38328.82 | 
| 2 | 50000 | 0.7835 | 39175.00 | 
| NPV | 749068.82 | 
(B) workings
value of bond = interest * PVAF ( 3.5%,40 periods) + redeem value * PVF( 3.5% ,40 period)
= ($ 40 * 21.355) + ($ 1000 * 0.2526)
= $ 854.20 + 252.60
= $ 1106.80
total market value of bond = 15000 * $ 1106.8
= $ 16602000
Value of firm = $ 48,467,215.80
value of equity = $ 48,467,215.80 - $ 16602000 = 31865215.80
Weight of equity = 0.6575
weight of debt = 0.34.25
wacc = weight of equity * cost of equity + weight of debt * cost of debt
= 0.6575 * 0.23 + 0.3425 * 0.8 (1-0.4)
= 16.76 %
NPV OF PROJECT
| year | cash flow | PVF @ 16.76 % | Present Value | 
| 0 | - 1050000 | 1.000 | -1050000 | 
| 1 | 493320 | 0.8565 | 422528.58 | 
| 2 | 1737760 | 0.7335 | 1274646.96 | 
| 2 | 122300*.40 = (48920) | 0.7335 | -35882.82 | 
| 2 | 50000 | 0.7335 | 36675.00 | 
| NPV | 647967.72 |