Question

In: Accounting

Periodic inventory by three methods The units of an item available for sale during the year...

Periodic inventory by three methods

The units of an item available for sale during the year were as follows:

Jan. 1   Inventory 2,900 units at $7
Feb. 17   Purchase 2,800 units at $9
Jul. 21   Purchase 2,700 units at $11
Nov. 23   Purchase 1,600 units at $13

There are 1,900 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. This information has been collected in the Microsoft Excel Online file. Open the spreadsheet, perform the required analysis, and input your answers in the questions below.

  1. Determine the inventory cost by the first-in, first-out method. Round your answer to the nearest dollar.

    $  

  2. Determine the inventory cost by the last-in, first-out method. Round your answer to the nearest dollar.

    $  

  3. Determine the inventory cost by the weighted average cost method. Round your answer to the nearest dollar.

    $  

Solutions

Expert Solution

Answer (a)

Calculation of Cost of Inventory by FIFO Method

Date

Particulars

Units

Rate per unit (in $)

Cost (in $)

July'21

Purchase

           300

11

               3,300

Nov'23

Purchase

        1,600

13

             20,800

Total

        1,900

             24,100

Under FIFO method, inventory is valued starting from the latest units bought and moving backwards.

The cost of 1,900 units of closing inventory under FIFO method is $ 24,100. This inventory will be from 300 units purchased on 21st July at $ 11 per unit and 1600 units purchased on 23rd November at $ 13 per unit.

Answer (b)

Calculation of Cost of Inventory by LIFO Method

Date

Particulars

Units

Rate per unit (in $)

Cost (in $)

Jan'1

Inventory

        1,900

7

             13,300

Total

        1,900

             13,300

Under LIFO method, inventory is valued starting from the units which were bought at the earliest and moving forwards.

The cost of 1,900 units of closing inventory under LIFO method is $ 13,300. This inventory will be from opening inventory of 2,900 units bought at $ 7 per unit.

Answer (c)

Calculation of Cost of Inventory by Weighted average cost method

Date

Particulars

Units

Rate per unit (in $)

Cost (in $)

Jan'1

Inventory

        2,900

7

             20,300

Feb'17

Purchase

        2,800

9

             25,200

Jul'21

Purchase

        2,700

11

             29,700

Nov'23

Purchase

        1,600

13

             20,800

Total

     10,000

             96,000

Under weighted average cost method, inventory is valued by multiplying the closing inventory by the weighted average price.

The formula for weighted average price is:

= (Total cost of inventory in the beginning of the period + Total cost of inventory bought during the period) (Total number of units in inventory in the beginning of the period + Total number of units bought during the period)

= $ 96,000/ 10,000 units

= $ 9.60 per unit

Cost of closing inventory = 1,900 units X $ 9.60 per unit

                                            = $ 18,240

The cost of 1,900 units of closing inventory under weighted average cost method is $ 18,240


Related Solutions

Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1   Inventory 1,050 units @ $138 Feb. 17   Purchase 1,445 units @ $139 Jul. 21   Purchase 1,615 units @ $141 Nov. 23   Purchase 1,150 units @ $141 There are 1,225 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Do not round intermediate calculation and round final answer to nearest whole value.
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1   Inventory 6 units @ $50 Feb. 17   Purchase 14 units @ $52 Jul. 21   Purchase 13 units @ $53 Nov. 23   Purchase 10 units @ $54 There are 4 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Round average unit cost to one decimal and final answers to the nearest...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1   Inventory 1,080 units @ $122 Feb. 17   Purchase 1,390 units @ $124 Jul. 21   Purchase 1,625 units @ $125 Nov. 23   Purchase 1,135 units @ $126 There are 1,210 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Do not round intermediate calculation and round final answer to nearest whole value....
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 17 units at $48 Feb. 17 Purchase 20 units at $49 Jul. 21 Purchase 13 units at $51 Nov. 23 Purchase 7 units at $51 There are 11 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Round average unit cost to the nearest cent and final answers to the...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1   Inventory 1,060 units @ $134 Feb. 17   Purchase 1,375 units @ $135 Jul. 21   Purchase 1,580 units @ $136 Nov. 23   Purchase 1,140 units @ $137 There are 1,215 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Do not round intermediate calculation and round final answer to nearest whole value....
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 1,060 units @ $128 Feb. 17 Purchase 1,440 units @ $129 Jul. 21 Purchase 1,575 units @ $130 Nov. 23 Purchase 1,150 units @ $131 There are 1,225 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Do not round intermediate calculation and round final answer to nearest whole value....
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1   Inventory 19 units at $29 Feb. 17   Purchase 9 units at $30 Jul. 21   Purchase 17 units at $31 Nov. 23   Purchase 10 units at $33 There are 11 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Round average unit cost to the nearest cent and final answers to the...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 14 units @ $37 Feb. 17 Purchase 10 units @ $38 Jul. 21 Purchase 8 units @ $39 Nov. 23 Purchase 6 units @ $39 There are 19 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Round average unit cost to one decimal and final answers to the nearest...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1   Inventory 1,065 units @ $120 Feb. 17   Purchase 1,440 units @ $122 July 21   Purchase 1,660 units @ $123 Nov. 23   Purchase 1,140 units @ $124 There are 1,215 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. a. Determine the inventory cost by the first-in, first-out method. $fill in the...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year...
Periodic Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 2,500 units at $5 Feb. 17 Purchase 3,300 units at $6 July 21 Purchase 3,000 units at $7 Nov. 23 Purchase 1,200 units at $8 There are 1,500 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. a. Determine the inventory cost by the first-in, first-out method. $ b. Determine...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT