In: Finance
Unity designs and manufactures uniforms for corporation throughout the United States. Selected finacial information follows. Compute the following ratios for Year 2: receivable turnover ratio (assume that 80% of sales were credit sales), inventory turnover ratio, cash ratio, times interest earned ratio, and cash coverage ratio.
| 
 Year 2  | 
 Year 1  | 
|
| 
 Net income  | 
 $60,000  | 
|
| 
 Net sales revenue  | 
 $1,200,000  | 
|
| 
 Cost of goods sold  | 
 $650,000  | 
|
| 
 Interest expense  | 
 $25,000  | 
|
| 
 Income tax expense  | 
 $65,000  | 
|
| 
 Cash and cash equivalents  | 
 $12,000  | 
 $15,000  | 
| 
 Accounts receivable  | 
 $120,000  | 
 $160,000  | 
| 
 Inventories  | 
 $65,000  | 
 $60,000  | 
| 
 Accounts payable  | 
 $20,000  | 
 $21,000  | 
| 
 Current accrued expenses  | 
 $22,000  | 
 $20,000  | 
| 
 Current portion of long-term debt  | 
 $40,000  | 
 $35,000  | 
| 
 Cash flows from operating activities  | 
 $170,000  | 
|
| 
 Cash paid for interest  | 
 $20,000  | 
1. Receivable turnover ratio = Net credit sales / Average accounts receivables
where, Average accounts receivables = Beginning accounts receivables + Ending receivables / 2
For Year 2:
Beginning accounts receivables = $160000, Ending accounts receivables = $120000
Average accounts receivables = ($160000 + $120000) / 2 = $280000 / 2 = $140000
Net Credit sales = 80% * $1200000 = $960000
Putting these values in the receivable turnover ratio formula, we get,
Receivables turnover ratio = $960000 / $140000 = 6.86
2. Inventory turnover ratio = Cost of the goods sold / Average inventory
where, Average inventory = Beginning inventory + Ending inventory / 2
For year 2:
Ending inventory = $65000, Beginning inventory = Ending inventory of previous year = $60000
Average inventory = ($60000 + $65000) / 2 = $125000 / 2 = $62500
Cost of the goods sold = $650000
Putting these values in the inventory turnover ratio formula, we get,
Inventory turnover ratio = $650000 / $62500 = 10.4
3. Cash ratio = Cash & cash equivalents / Current liabilities
Current liabilities = Accounts payable + Current accrued expenses + Current portion of long term debt
Current liabilities = $20000 + $22000 + $40000 = $82000
Now, putting these values in the cash ratio formula, we get,
For Year 2:
Cash & cash equivalents = $12000, Current liabilities = $82000
Cash ratio = $12000 / $82000 = 0.15
4. Formula for times interest earned ratio is:
Times interest earned ratio = Income before interest and taxes / Interest expense
This can be further analysed as per below:
Times interest earned ratio = Net income + income taxes + interest expense / Interest expense
For Year 2:
Income before interest & taxes = $60000 + $25000 + $65000 = $150000, Interest expense = $25000
Times interest earned ratio = $150000 / $25000
Times interest earned ratio = 6
7. Cash flow coverage ratio = Cash flows from operating activities / Total debt
Cash flows from operating activities = $170000
Total debt = Accounts payable + Current accrued expenses + Current portion of long term debt
Total debt = $20000 + $22000 + $40000 = $82000
Cash flow coverage ratio = $170000 / $82000 = 2.07