In: Chemistry
please show the answer in steps.
1)What is the change in entropy when a) 100 g of ice is melted at 0 ℃ b) 100 g of water is vaporized to 100 ℃
Use the values for each step to calculate the change in entropy when 100 g of ice at 0 ℃ is transformed to water vapor at 100 at ℃ . Suppose that the changes are brought about by a heater that supplies at a constant rate and sketch a graph showing a) the change in temperature of the system b) the enthalpy of the system, c) the entropy of the system as a function of time.
2)The average of the enthalpy of vaporization of propanone, C3H6O over the temperature range of 280 to 340 K is 30.2 kJ/mol. The vapor pressure is 30.600 kPa at 298.15 K. Estimate the normal boiling temperature of propanone.
1). (a). Mass of ice = 100 g
Temperature = 0 oC = 273.15 K
Heat required to melt the ice, q = m *
= 100 g * 333.55 J/g
= 33355 J
= 33355 / 273.15
(b). Mass of ice = 100 g
Moles of ice = 100 / 18 = 5.55
Final temperature = 100 oC = 373.15
Entropy change = Entropy
change for melting ice at 0 oC (
) +
Entropy change for increasing temperature from 0 oC to 100 oC
(
) +
Entropy change for vaporising ice at 100 oC (
)
We have,
=
122.17 J/K (Calculated in part a)
= n
Cp,m ln (Tf / Ti) = 5.55 * 0.07529 * ln (373.15 / 273.15)
= 130.38 J/K
=
n
/
T = 5.55 * 40.7 / 373.15 = 605.44 J/K
Now,