In: Finance
Derek borrows $317,560.00 to buy a house. He has a 30-year mortgage with a rate of 5.23%. After making 136.00 payments, how much does he owe on the mortgage?
The following question can be solved using the financial calculator and the following inputs are required to solve this:
PV = amount borrowed = $317,560
N = 30 * 12 = 360
I/Y = 5.23% / 12 = 0.45383%
FV = 0
Calculate PMT and it comes out to be $1,792.32
Amount to be owed on the mortgage using a financial calculator:
PV = amount borrowed = $317,560
N = 136
I/Y = 5.23% / 12 = 0.45383%
PMT = - $1,792.32
Calculate FV and it comes out to be $-251,704.03.
Hence, the amount owed is equal to $-251,704.03.
Hence, the amount owed is equal to $-251,704.03.