In: Chemistry
I need to know the following values in the table below. All the info you need should be listed.
1. Write the balanced equation for the reaction between solid zinc and aqueous hydrochloric acid. Be sure to include physical states.
|
Zn(s) + 2HCl (aq) |
1. Zn(s) + 2 HCl(aq) = ZnCl2(aq) + H2(g)
2.d CALCULATION OF NUMBER OF MOLES OF Zn
Number of moles of Zn = mass in g / Atomic mass in g
Trial 1: Number of moles of Zn = 0.25g/65.39g = 0.0038
Trial 2: Number of moles of Zn = 0.5g/65.39g = 0.0076
Trial 3: Number of moles of Zn = 1.00g/65.39g = 0.0152
e) CALCULATION OF NUMBER OF MOLES OF HCl
A 1M solution of HCl contains 1 mol of HCl in 1000ml of the solution
In other words,1000ml of 1M solution of HCl contains 1 mol of HCl
Trial 1 10ml of 6M solution of HCl contains 1 x10 x 6/1000 x1 = 0.06 mol of HCl
Trial 2 same as trial 1
Trial 3: 20 ml of 6M solution of HCl contains 1 x 20 x 6/1000 x1 = 0.12 mol of HCl
f) IDENTITY OF LIMITING REAGENT
THE REAGENT WITH LESSER CONCENTRATION IS THE LIMITING REAGENT
Zn(s) + 2 HCl(aq) = ZnCl2(aq) + H2(g)
According tothe stoichiometric equation 1mol Zn requires 2 mol HCl
In trial 1, the number of moles of Zn is 0.0038 which will require 2 x 0.0038 = 0.0076 mol HCl
In trial1, 0.06 mol HCl is available which is more than what is required.
Therfore the limiting reagent is Zn
Trial 2: Number of moles of Zn is 0.0076 which will require 2x0.0076 = 0.0152 mol HCl
In trial2 also, 0.06 mol HCl is available which is more than what is required.
Therefore the limiting reagent is Zn
Trial 3: Number of moles of Zn is 0.0152 which will require 2x0.0152 = 0.0304 mol HCl
In trial3, 0.12 mol HCl is available which is more than what is required.
Therefore the limiting reagent is Zn
g) MOLES O HYDROGEN PRODUCED
Zn(s) + 2 HCl(aq) = ZnCl2(aq) + H2(g)
According tothe stoichiometric equation 1mol Zn liberates1mol H2
Trial 1: Number of moles of Zn = 0.25g/65.39g = 0.0038 ; Number of moles of H2 = 0.0038
Trial 2: Number of moles of Zn = 0.5g/65.39g = 0.0076 ; Number of moles of H2 = 0.0076
Trial 3: Number of moles of Zn = 1.00g/65.39g = 0.0152 ; Number of moles of H2 = 0.0152
i) CALCULATION OF MOLAR VOLUME OF THE IDEAL HYDROGEN GAS AT ROOM TEMPERATURE
Molar volume at room temperature is the volume of 1mol of the gas at room temperature
Molar volume = Volume of the gas/ number of moles of the gas
Trial 1
Volume of the gas = 92.2 mL
Number of moles = 0.0038
Molar volume = 92.2mL/0.0038 = 24,263 mL = 24.263 L at 21.50 C and 1 atmos pressure
Trial 2
Volume of the gas =184.5 mL
Number of moles = 0.0076
Molar volume = 184.5mL/0.0076 = 24,276 mL = 24.276 L at 21.50 C and 1 atmos pressure
j) The molar volume of a gas is the volume of a gas at 00C (273K) and 1 atmos pressure.
The volume calculated above corresponds to 21.50 C and 1 atmos pressure
It should be converted into volume at 00C (273K) and 1 atmos pressure.using the combined gas equation
P0V0/T0 = P1V1/T1
V0 = P1V1 T0/P0T1
Trial 1:
P1 = 1atmos P0 = 1atmos
V1 = 24.263 L V0 = ?
T1 = 273+ 21.5 = 294.5 K T1 = 273 K
V0 = 1x 24,263x273/1x294.5 = 22.491 L
Trial 2:
V0 = 1x 24,276 x273/1x294.5 = 22.503 L