Question

In: Chemistry

Use activity coefficients to calculate molar solubility of Zn(OH)2 in a) a mixture of 40.0mL of...

Use activity coefficients to calculate molar solubility of Zn(OH)2 in

a) a mixture of 40.0mL of 0.250M KOH with 60.0mL de ZnCl2 0.0250M

b) mixture of 20mL 0.100M KOH and 50.0mL of 0.0250M ZnCl2

c) K2SO4 0.0300M M

Solutions

Expert Solution

activity coefficient Yi is represented as,

logYi = -0.51 x Zi^2 x sq.rt(I)/1+3.3 x Ri x sq.rt(I)

Where,

Yi = acitivity coefficient for the ion

Zi = charge of ion

I = ionic strength

Ri = effective ionic radius

Ionic strength I = 1/2 sum (CiZi^2)

where, Ci = concentration of ion and Zi = charge of ion

The relation of activity coefficient and Ksp is for say ions A and B,

Ksp = [Yi[A]]a . [YiB]]b

with, [A]a and [B]a be the effective concentration of ions in solution

a) moles of KOH = molarity x volume = 0.25 x 0.04 = 0.01 mole

moles of ZnCl2 = 0.025 x 0.06 = 0.0015 mole

So, 1 mole of ZnCl2 will react with 2 moles of NaOH to give 1 mole of Zn(OH)2

0.0015 moles of ZnCl2 reacts with 0.003 moles of NaOH to form 0.0015 moles of Zn(OH)2

Total volume of solution = 40 + 60 = 100 ml = 0.1 L

molarity of Zn(OH)2 = moles/L = 0.0015/0.1 = 0.015 M

[Zn2+] = 0.015 M with charge +2

[OH-] = 2 x 0.015 = 0.03 M with charge 1

So,

ionic strength of Zn(OH)2 I = 1/2[0.015x2^2+0.03x1^2] = 0.09

effective ionic radius in nm for ions is,

Zn2+ = 0.6 ; OH- = 0.35

acitivity coefficient

logY[Zn2+] = -0.51 x 2^2 x sq.rt(0.09)/1+3.3 x 0.6 x sq.rt(0.09)

Y[Zn2+] = 0.413

logY[OH-] = -0.51 x 1^2 x sq.rt(0.09)/1+3.3 x 0.35 x sq.rt(0.09)

Y[OH-] = 0.770

let x be the amount of Zn2+ in solution at equilibrium the, 2x will be the amount of Cl- in solution.

Ksp for Zn(OH)2 = 5 x 10^-17 = [Zn2+][Cl-]^2

5 x 10^-17 = 0.413(x).(0.770)^2(2x)^2

x^3 = 5.105 x 10^-17

x = 3.71 x 10^-6 M

So the molar solubility of Zn(OH)2 = 3.71 x 10^-6 M

b) moles of KOH = molarity x volume = 0.1 x 0.02 = 0.002 mole

moles of ZnCl2 = 0.025 x 0.05 = 0.00125 mole

So, 1 mole of ZnCl2 will react with 2 moles of NaOH to give 1 mole of Zn(OH)2

0.00125 moles of ZnCl2 reacts with 0.0025 moles of NaOH to form 0.00125 moles of Zn(OH)2

Total volume of solution = 20 + 50 = 70 ml = 0.07 L

molarity of Zn(OH)2 = moles/L = 0.00125/0.07 = 0.018 M

[Zn2+] = 0.018 M with charge +2

[OH-] = 2 x 0.018 = 0.036 M with charge 1

So,

ionic strength of Zn(OH)2 I = 1/2[0.018x2^2+0.036x1^2] = 0.108

effective ionic radius in nm for ions is,

Zn2+ = 0.6 ; OH- = 0.35

acitivity coefficient

logY[Zn2+] = -0.51 x 2^2 x sq.rt(0.108)/1+3.3 x 0.6 x sq.rt(0.108)

Y[Zn2+] = 0.393

logY[OH-] = -0.51 x 1^2 x sq.rt(0.108)/1+3.3 x 0.35 x sq.rt(0.108)

Y[OH-] = 0.755

let x be the amount of Zn2+ in solution at equilibrium the, 2x will be the amount of Cl- in solution.

Ksp for Zn(OH)2 = 5 x 10^-17 = [Zn2+][Cl-]^2

5 x 10^-17 = 0.393(x).(0.755)^2(2x)^2

x^3 = 5.58 x 10^-17

x = 3.82 x 10^-6 M

So the molar solubility of Zn(OH)2 = 3.82 x 10^-6 M

c) K2SO4 0.03 M

We don't have Zn(OH)2 here.

K2SO4 is quite soluble in aqueous solution.


Related Solutions

Using activity coefficients (find them with debye-huckel equation), calculate molar solubility of Zn(OH)2 in c) a...
Using activity coefficients (find them with debye-huckel equation), calculate molar solubility of Zn(OH)2 in c) a mixture of 40.0mL of 0.250M KOH with 60.0mL de ZnCl2 0.0250M (answer should be 2.8*10^-13) d) a mixture of 20mL 0.100M KOH and 50.0mL of 0.0250M ZnCl2 Note: if you attempt this question please solve both parts (a and b) and show your work or else your attempt will be rated as wrong/reported
The Ksp value is 3.0x10^-16 for Zn(OH)2. Calculate the molar solubility of Zn(OH)2 at room temperature...
The Ksp value is 3.0x10^-16 for Zn(OH)2. Calculate the molar solubility of Zn(OH)2 at room temperature in the solution of 0.0100 M KCl (inert to any reaction with Zn(OH)2) using (1) Activities and (2) molar concentration.  
Use the Ksp value in the table to calculate the molar solubility of AgBr, Fe(OH)2, and...
Use the Ksp value in the table to calculate the molar solubility of AgBr, Fe(OH)2, and PbBr2 in pure water
write equations needed to find the solubility of sr(oh)2. include the activity coefficients where appropriate. (b)...
write equations needed to find the solubility of sr(oh)2. include the activity coefficients where appropriate. (b) then neglect activity coefficients and compute the solubility of sr(OH)2 in g/l
Calculate the molar solubility of Fe(OH)2 in a buffer solution where the pH has been fixed...
Calculate the molar solubility of Fe(OH)2 in a buffer solution where the pH has been fixed at the indicated values. Ksp = 7.9 x 10-16. (a) pH 8.0 ___ M (b) pH 10.7 ___ M (c) pH 13.6 ___ M HopHelpCh17N6
Calculate the molar solubility of Fe(OH)2 in a buffer solution where the pH has been fixed...
Calculate the molar solubility of Fe(OH)2 in a buffer solution where the pH has been fixed at the indicated values. Ksp = 7.9 x 10-16. (a) pH 7.6 _________M (b) pH 10.2 __________M (c) pH 12.0 ___________M
Ca(OH)2 dissolves exothermically in water and the molar solubility of Ca(OH)2 decreased as the temperature increases....
Ca(OH)2 dissolves exothermically in water and the molar solubility of Ca(OH)2 decreased as the temperature increases. What are the signs of Delta H and Delta S for dissolving Ca(OH)2?
Ignoring activities, determine the molar solubility (S) of Zn(CN)2 in a solution with a pH =...
Ignoring activities, determine the molar solubility (S) of Zn(CN)2 in a solution with a pH = 1.34. Ksp (Zn(CN)2) = 3.0 × 10-16; Ka (HCN) = 6.2 × 10-10.
Compare the molar solubility of Mg(OH)2 in water and in a solution buffered at a pH...
Compare the molar solubility of Mg(OH)2 in water and in a solution buffered at a pH of 9.3. water M buffered solution M
Based on the given value of the Ksp, what is the molar solubility of Mg(OH)2 in...
Based on the given value of the Ksp, what is the molar solubility of Mg(OH)2 in 0.160 M NaOH? Express your answer with the appropriate units. Calculate how many times more soluble Mg(OH)2 is in pure water Based on the given value of the Ksp, calculate the ratio of solubility of Mg(OH)2 dissolved in pure H2O to Mg(OH)2 dissolved in a 0.160 M NaOH solution. Express your answer numerically to three significant figure Ksp, of 5.61×10−11.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT