In: Chemistry
What is the pH of the solution obtained when 25.0 mL of 0.065M benzylamine, C7H7NH2, is titrated to the equivalence point with 0.050M HCl? Kb=4.7*10^-10. Part 2: What is the pH at the midpoint?
Given :
Volume of benzylamine = 0.025 L
Molarity of benzylamine = 0.065 M
Molarity of HCl = 0.050 M
Kb = 4.7 E-10
Calculation of ka
Ka of C7H7NH3+ = 1.0 E-14 / kb = 1.0 E-14 / 4.7 E-10
= 2.13 E-5
pH at equivalence point :
Calculation of moles of benzylamine
= Molarity x volume in L
= 0.025 L x 0.065 M
= 0.001625 mol
At equivalence point moles of acid = moles of base
Number of moles of HCl = 0.001625 mol
Lets calculate volume of HCl
Volume of HCl = mol / Molarity
=0.001625 mol / 0.050 M
= 0.0325 L
Total volume = 0.025 L + 0.0325 L =0.0575 L
reaction and ICE
C7H7NH2(aq) + HCl (aq) --- > C7H7NH3Cl (aq))
I 0.001625 0.001625 0
C - 0.001625 - 0.001625 +0.001625
E 0 0 0.001625
[C7H7NH3Cl ] = mol /Total volume
= 0.001625 mol / 0.0575 L
=0.02826 M
Since C7H7NH3+ is weak acid and it will dissociates again in the water.
Lets show the reaction
C7H7NH3+ (aq) + H2O(l) ------ > C7H7NH2 (aq) + H3O+ (aq)
I 0.02826 0 0
C -x +x +x
E (0.02826 –x) x x
Ka = [C7H7NH2] [H3O+]/[ C7H7NH+]
2.13 E-5 = x2 / (0.02826 –x)
Lets assume 5 % approximation.
2.13 E-5 = x2 / 0.02826
2.13E-5 x 0.02826 = x2
6.01 E-7 = x2
x = 0.000775
= 7.75 E-4 M
pH = -log [H3O+] = - log ( 7.75 E-4)
=3.11
pH = 3.11
pH at mid point :
pH = pka + log ( [base]/[acid])
Total volume is same so number of moles of acid equal to moles of base
So log 1 = 0
At this point pH = pka
pH = -log (2.13 E-5 ) = 4.67