In: Finance
At $80 , a firm can sell 4,715 stereo earphones (3.5 mm for android). At this price, elasticity is estimated at 2.2. What is the change in total revenue (+ or -) if the firm drops price by 12%? Round your answer to the nearest dollar.
At $171, a firm can sell 19,195 stereo earphones (3.5 mm for android). These are premium earphones, guaranteed for 5 years. At this price, elasticity is estimated at 0.4. What is the change in total revenue (+ or -) if the firm drops price by 10%?
Solution:
Situation 1:
Here the Elasticity is 2.2
Old quantity is 4,715 stereo at $80
Price drops by 12%
Step 1: Computation of Change in quantity
Elasticity = % change in quantity/% change in price
2.2 = % change in quantity / 12
So, % change in quantity is 26.4%
So, the change in quantity is 4,715*26.4% = 1,244.76 stereo
Step 2: New Quantity computation
New quantity = old quantity + change in quantity (as the elasticity is positive)
= 4,715 + 1,244.76
= 5959.76 stereos
Step 3: New Price Computation
New Price = Old price - Change in price
= $ 80 - ($80*12%)
= $80 - $9.6
= $70.4
Step 4: Old revenue Computation
Old revenue = Old Quantity * Old Price
= 4,715 * $ 80
= $377,200
Step 5: New Revenue Computation
New revenue = New Quantity * New Price
= 5959.76 * $70.4
= $419,567.104
Step 6: Computation of total change in revenue
Change in Total Revenue = New Revenue - Old revenue
= $ 419,567.104 - $377,200
= $ 42,367.104 or $ 42,367
So, the change in total revenue when there is a price drop by 12% is $ 42,367. That is an increase in revenue.
Situation 2:
Here the Elasticity is 0.4
Old quantity is 19,195 stereo at $171
Price drops by 10%
Step 1: Computation of Change in quantity
Elasticity = % change in quantity/% change in price
0.4 = % change in quantity / 10
So, % change in quantity is 4%
So, the change in quantity is 19195*4% = 767.8 stereo
Step 2: New Quantity computation
New quantity = old quantity + change in quantity
= 19195+767.8
= 19962.8 stereos
Step 3: New Price Computation
New Price = Old price - Change in price
= $ 171 - ($171*10%)
= $171 - $17.1
= $153.9
Step 4: Old revenue Computation
Old revenue = Old Quantity * Old Price
= 19,195 * $ 171
= $3,282,345
Step 5: New Revenue Computation
New revenue = New Quantity * New Price
= 19962.8 * $153.9
= $3,072,274.92
Step 6: Computation of total change in revenue
Change in Total Revenue = New Revenue - Old revenue
= $ 3,072,274.92 - $3,282,345
= -$210,070.08 or -$210,070
So, the change in total revenue when there is a price drop by 10% is -$210,070. That is a decrease in revenue.