Question

In: Chemistry

Consider the titration of 25.0 mL of o.0500 M Sn2+ with 0.100 M Fe3+ in 1...

Consider the titration of 25.0 mL of o.0500 M Sn2+ with 0.100 M Fe3+ in 1 M HCl to give Fe2+ and Sn4+, using Pt and calomel electrodes. (a) Write a balanced titration reaction (b) Write two half-reactions for the indicator electrode. (c) Write two Nernst equations for the cell voltage. (d) Calculate E at the following volumes of Fe3+: 1.0, 12.5, 24.0, 25.0, 26.0, and 30.0 mL. Sketch the titration curve.

Solutions

Expert Solution

(a) Balanced equation,

Sn2+ + 2Fe3+ <==> Sn4+ + 2Fe2+

(b) Healf equations,

Sn2+ <===> Sn4+ + 2e-

and,

Fe3+ + e- <==> Fe2+

(c) Nernst equations for,

before equivalence point

E = Eo[Sn] - 0.0592/2 log([Sn2+]/[Sn4+])

and, after the equivalence point

E = Eo[Fe] - 0.0592/2 log([Fe2+]/[Fe3+])

(d) E calculation

1) when 1.0 ml Fe3+ added

moles of Sn2+ = 0.05 M x 25 ml = 1.25 mmol

moles of Fe3+ = 0.1 M x 1 ml = 0.1 mmol

remaining [Sn2+] = 1.15 mmol/26 ml = 0.044 M

formed [Sn4+] = 0.1 mmol/26 ml = 0.0038 M

E = 0.15 - 0.0592/2 log(0.044/0.0038) = 0.118 V

2) when 12.5.0 ml Fe3+ added

moles of Sn2+ = 0.05 M x 25 ml = 1.25 mmol

moles of Fe3+ = 0.1 M x 12.5 ml = 1.25 mmol

This is equivalence point

E = (0.15 + 0.771)/4 = 0.230 V

3) when 24.0 ml Fe3+ added

moles of Sn2+ = 0.05 M x 25 ml = 1.25 mmol

moles of Fe3+ = 0.1 M x 24 ml = 2.4 mmol

remaining [Fe3+] = 1.15 mmol/49 ml = 0.023 M

formed [Fe2+] = 1.25 mmol/49 ml = 0.025 M

E = 0.771 - 0.0592/2 log(0.025/0.0023) = 0.770 V

4) when 25.0 ml Fe3+ added

moles of Sn2+ = 0.05 M x 25 ml = 1.25 mmol

moles of Fe3+ = 0.1 M x 25 ml = 2.5 mmol

E = 0.771 V

5) when 26 ml Fe3+ added

moles of Sn2+ = 0.05 M x 25 ml = 1.25 mmol

moles of Fe3+ = 0.1 M x 26 ml = 2.6 mmol

remaining [Fe3+] = 1.35 mmol/51 ml = 0.026 M

formed [Fe2+] = 1.25 mmol/51 ml = 0.024 M

E = 0.771 - 0.0592/2 log(0.024/0.026) = 0.772 V

6) when 30.0 ml Fe3+ added

moles of Sn2+ = 0.05 M x 25 ml = 1.25 mmol

moles of Fe3+ = 0.1 M x 30 ml = 3.0 mmol

remaining [Fe3+] = 1.75 mmol/55 ml = 0.032 M

formed [Fe2+] = 1.25 mmol/55 ml = 0.023 M

E = 0.771 - 0.0592/2 log(0.023/0.032) = 0.775 V

the plot of E vs ml of Fe3+ is below


Related Solutions

Consider the titration of 25.0 mL of 0.0500 M Sn2+ with 0.100 M Fe3+ in 1...
Consider the titration of 25.0 mL of 0.0500 M Sn2+ with 0.100 M Fe3+ in 1 M HCl to give Fe2+ and Sn4+, using a Pt and calomel electrodes. (a) write a balanced titration reaction (b) write two half-reactions fo the indicator electrode (c) write two Nerst equations for the cell voltage (d) calculate E at the following volumes of Fe3+: 1.0, 12.5, 24.0, 25.0, 26.0, and 30.0 mL. Sketch the titration curve.
Consider the titration of 25.00 mL of 0.0750 M Sn2+ with 0.1000 M Fe3+ in 1...
Consider the titration of 25.00 mL of 0.0750 M Sn2+ with 0.1000 M Fe3+ in 1 M HCl to give Fe2+ and Sn4+ , using a Pt electrode for the cathode and a Standard Hydrogen Electrode for the anode (connected to negative terminal of potentiometer). e) Sketch the titration curve and indicate the equivalent pt, and the Etitr when ½ of the moles of analyte has been oxidized.
Consider the titration of 25.0 mL of 0.100 M acetic acid (HA) with 0.100 M NaOH....
Consider the titration of 25.0 mL of 0.100 M acetic acid (HA) with 0.100 M NaOH. 1. Write the balanced chemical equation and equilibrium constant expression (ECE) for all of the reactions that occur when NaOH is added to the acetic throughout the titration. Hint: think of what is in the solution (acetic acid) with water, acetic acid with sodium hydroxide, and acetate ion with water) as the titration is proceeding. 2. Calculate the volume of NaOH solution needed to...
Consider the titration of a 25.0 −mL sample of 0.100 M HC2H3O2 with 0.120 M NaOH....
Consider the titration of a 25.0 −mL sample of 0.100 M HC2H3O2 with 0.120 M NaOH. Determine each of the following. the initial pH Express your answer using two decimal places. pH = 2.87 B) Part B the volume of added base required to reach the equivalence point in mL? Part C the pH at 4.00 mL of added base Express your answer using two decimal places. Part D the pH at one-half of the equivalence point Express your answer...
Consider the titration of a 25.0 mL sample of 0.100 M CH3COOH (Ka= 1.8e-5) with 0.130...
Consider the titration of a 25.0 mL sample of 0.100 M CH3COOH (Ka= 1.8e-5) with 0.130 M NaOH. Determine the pH after adding 4.0 mL of base beyond the equivalence point.
Consider the titration of 20 mL of 0.010 M V2+ with 0.010 M Fe3+ in 1...
Consider the titration of 20 mL of 0.010 M V2+ with 0.010 M Fe3+ in 1 M HCl using Pt and saturated calomel electrodes. Write a balanced titration reaction and the two half reactions for the indicator electrode. Calculate E at the following volumes of Fe3+ added: 1.00, 10.00, 20.00, and 30.00 mL
If 10.0 ml of 0.100 M strong base is titrated with 25.0 ml of 0.100 M...
If 10.0 ml of 0.100 M strong base is titrated with 25.0 ml of 0.100 M strong acid, what is the pH of the resulting solution?
Consider the titration of 100.0 mL of 0.100 M HCN by 0.100 M KOH at 25°C....
Consider the titration of 100.0 mL of 0.100 M HCN by 0.100 M KOH at 25°C. Ka for HCN = 6.2×10-10. Part 1 Calculate the pH after 0.0 mL of KOH has been added. pH = Part 2 Calculate the pH after 50.0 mL of KOH has been added. pH = Part 3 Calculate the pH after 75.0 mL of KOH has been added. pH = Part 4 Calculate the pH at the equivalence point. pH = Part 5 Calculate...
Consider the titration of 25.0 mL of 0.0200 M MnSO4 with 0.0100 M EDTA in a...
Consider the titration of 25.0 mL of 0.0200 M MnSO4 with 0.0100 M EDTA in a solution buffered to pH=6.00. Calculate pMn2+ at the following volumes added EDTA, and use your data to sketch a titration curve for they hypothetical sample: 0, 20.0, 40.0, 49.0, 49.9, 50.0, 50.1, 55.0, and 66.0 mL.
Consider the titration of 50.0 mL of 0.0500 M Cu+ with 0.1000 M Fe3+ to give...
Consider the titration of 50.0 mL of 0.0500 M Cu+ with 0.1000 M Fe3+ to give Cu2+ and Fe2+ using Pt and standard H+/H2 reference electrode to find the end point. The standard electrode potentials are E0Cu+/Cu2+=0.161 V and E0Fe2+/Fe3+=0.767 V. Calculate the actual electrode potential, E, at the following volumes of Cu2+ (i) 15, (ii) 25, and (iii) 26 mL
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT