In: Finance
Q1) Tawes & Co. has 100,000 semiannual coupon bonds outstanding, each with a par value of $1,000, coupon rate of 8%, and maturity of 15 years. Each bond sells at 110% of par. Tawes & Co. also has 1,000,000 shares of common stock outstanding that sell for $140 per share and have a beta of 1.7. The risk-free rate is 3%, market risk premium is 7%, and the corporate tax rate is 30%. What is Tawes & Co.'s weighted average cost of capital (WACC)?
answer by hand so I can see the steps.
A) 7.78%
B) 11.04%
C) 9.94%
D) 11.86%
E) 10.47%
The formula to calculate WACC is:
WACC = (E/V)*RE + (D/V)*RD*(1-t)
where, E = Market value of Equity, RE = Cost of Equity
D = Market Value of Debt, RD = Cost of Debt, t = tax rate
V = D+E
Market Value of Equity = E = No. of shares outstanding * price per share = 1000000*140 = 140000000
Price of a bond = 110%*1000 = 1100
Market value of Debt = D = Price of the bond*No. of Bonds = 1100*100000 = 110000000
V = D+E = 110000000+140000000 = 250000000
Weights of Equity and Debt
Weight of Equity = E/V = 140000000/250000000 = 14/25 = 0.56
Weight of Debt = D/V = 110000000/250000000 = 11/25 = 0.44
Cost of Equity
Cost of Equity can be calculated using the CAPM Equation
Cost of Equity = RE = RF + β*MRP
where, RF = Risk-free rate = 3%, Beta of stock = β = 1.7, MRP = Market risk premium = 7%
Cost of Equity = RE = 3%+1.7*7% = 14.9%
Cost of Debt
Cost of Debt is the YTM of the Bond
Par value of the bond = 1000
Price of the bond = 110%*1000 = 1100
The bond pays semi-annual coupons. So, we will consider semi-annual timer periods, semi-annual coupon rate
Annual coupon rate = 8%
Semi-annual coupon rate = 8%/2 = 4%
Semi-annual coupon payment = 4%*1000 = 40
Time to maturity = 15 years
No. of semi-annual periods = 15*2 = 30
Semi-annual YTM can be calculated using ba ii plus calculator as shown below:
Inser the following in ba ii plus calculator:
N = 30
PV = -1100
PMT = 40
FV = 1000
CPT -> I/Y [Press CPT and then press I/Y]
We get, I/Y = 3.45907123
Note that this is the semi-annual YTM
Annual YTM = 3.45907123%*2 = 6.91814246%
Cost of Debt = Annual YTM = RD = 6.91814246%
WACC
WACC = (E/V)*RE + (D/V)*RD*(1-t)
E/V = 0.56, RE = 14.9%, D/V = 0.44, RD = 6.91814246%, t = 30%
WACC = 0.56*14.9% + 0.44*6.91814246%*(1-30%) = 0.08344 + 0.021307878776135 = 0.104747878776135 = 10.4747878776135%
WACC = 10.47% (Rounded to two decimals)
Answer -> 10.47% (Option E)