In: Operations Management
Cost of making iPhones: a. material cost: $220/phone in components, b. labor costs $5/phone for worker assembly, c. overhead costs: the company also spends $15 million per year for electricity, $60 million per year for factories, and $500 million per year in research and development (R&D). |
Year iPhone sales
(# of phones)
2014 125,000,000
2015 150,000,000
2016 169,000,000
2017 231,000,000
2018 212,000,000
a) What was Apple’s iPhone productivity in 2018?
b) By what % would productivity increase if your supply chain team reduced per-phone component costs by $10?
a)
Productivity in 2018 = Total sales in 2018 / Total costs in 2018
Total sales in 2018 = 212,000,000
Total Cost = Total Material Cost + Total Labout cost + Total overhead cost
Total Material cost = 220 x 212000000 = $ 46,640,000,000
Total Labor cost = 5 x 212000000 = $ 1,060,000,000
Total Overhead cost = 15000000 + 60000000 + 500000000 = $ 575,000,000
Therefore,
Total Cost = 46,640,000,000 + 1,060,000,000 + 575,000,000 = $ 48,275,000,000
So,
Productivity in 2018 = 212,000,000 / 48,275,000,000 = 0.0044 phones / Dollar
This means for every dollar spend, 0.0044 phones were sold.
b)
New Material cost per phone = 220 - 10 = $ 210
Total Material cost = 210 x 212000000 = $ 44,520,000,000
Labor costs and Overhead costs shall remain the same.
Therefore,
Total costs = 44,520,000,000 + 1,060,000,000 + 575,000,000 = $ 46,155,000,000
New Productivity = 212,000,000 / 46,155,000,000 = 0.0046 phones / Dollar
Percentage increase in Productivity = (0.0046 - 0.0044) / 0.0044 = 0.0002 / 0.0044 = 0.04545 = 4.545 %