In: Accounting
| Eagle Company | |||
| Comparative Income Statements (000's omitted) | |||
| For the Years Ended December 31, 20x8 and 20x7 | |||
| 20x8 | 20x7 | ||
| Net Sales | $ 820 | $ 550 | |
| Cost of Goods Sold | 374 | 278 | |
| Gross Profit | 446 | 272 | |
| Operating Expenses | 120 | 112 | |
| Operating Income | 326 | 160 | |
| Interest Expense | 34 | 16 | |
| Income Before Income Taxes | 292 | 144 | |
| Income Taxes | 37 | 30 | |
| Net Income | $ 255 | $ 114 | |
| Earnings Per Share | $ 10.20 | $ 4.56 | |
| Eagle Company | |||
| Comparative Balance Sheets (000's omitted) | |||
| December 31, 20x8 and 20x7 | |||
| Assets: | 12/31/20x8 | 12/31/20x7 | |
| Current Assets | $ 134 | $ 130 | |
| Property, Plant, and Equipment (net) | 840 | 510 | |
| Total Assets | $ 974 | $ 640 | 600 |
| Liabilities and Stockholders' Equity: | |||
| Current Liabilities | 67 | 64 | |
| Long-Term Liabilities | 260 | 85 | |
| Total Liabilities | 327 | 149 | |
| Stockholders' Equity | 647 | 491 | 500 |
| Total Liabilities and Stockholders' Equity | $ 974 | $ 640 | |
| Common Stock: | 20x8 | 20x7 | |
| Market Price Per Share at 12/31 | $ 64.00 | $ 28.40 | |
| Cash Dividends Per Share | $ 4.00 | $ 5.25 | |
Debt Ratio: _____ (20x8) and ______ (20x7)
Times Interest Earned Ratio: _____ (20x8) and ______ (20x7)
Net Profit Margin Ratio: _____ (20x8) and ______ (20x7)
Gross Profit Ratio: _____ (20x8) and ______ (20x7)
Asset Turnover: _____ (20x8) and ______ (20x7)
Return on Assets: _____ (20x8) and ______ (20x7)
Return on Equity: _____ (20x8) and ______ (20x7)
Price/Earnings Ratio: _____ (20x8) and ______ (20x7)
Dividend Yield Ratio: _____ (20x8) and ______ (20x7)
1. Debt Ratio is Total Liabilities divided by Total Assets
For 2018:Total Assets=$974
Total Liabilities=$327
Debt Ratio= 327/974=0.34
For 2017: Total Assets=$640
Total Liabilities=$149
Debt Ratio= 149/640=0.23
2.Times Interest Earned Ratio:The times interest earned ratio is, dividing income before interest and tax by the interest Paid.
For 2018-
Income before tax =$292
Interest paid=$34
Income before taxes and interest = 292-34=$258
Times Interest Earned Ratio= Income before taxes and interest/Interest paid= 258/34= 7.59 Times
For 2017-
Income before tax =$144
Interest paid=$16
Income before taxes and interest = 144-16=$128
Times Interest Earned Ratio= Income before taxes and interest/Interest paid=128/16 = 8 Times
3.Net Profit Margin Ratio = net income divided by net sales
Net Income = Total Income -Total Expense
Net Sales=Sales - Returns if any
For 2018- Net Income=326-120 =$206
Net Sales=$820
Net Profit Margin Ratio =206/820=0.25
For 2017-
Net Income=160-112 =$48
Net Sales=$550
Net Profit Margin Ratio =48/550=0.087
4. Gross Profit Ratio=(COGS-net sales)/net sales
For 2018-Cost of goods sold=374
Total Sales=$820
Gross Profit Ratio=(820-374)/820=0.54
For 2017-Cost of goods sold=278
Total Sales=$550
Gross Profit Ratio=(550-278)/550=0.49
5.Asset Turnover=
Net Sales/ Total Assets
For 2018- 820/974=0.842 times
For 2017-550/640 =0.86 times
6.Return on Asset =Net Income / Average Total Assets
Net Income = Sales- COGS
For 2018- Net Income=820-374=$446
Total Asset=$974
Return on Asset =446/974=0.46 times
For 2017- Net Income=550-278=$272
Total Asset=$640
Return on Asset =272/640= 0.425times