In: Finance
Prokter and Gramble (PKGR) have historically maintained a debt-equity ratio of approximately 0.15. Its current stock price is $ 54 per share, with 2.8 billion shares outstanding. The firm enjoys very stable demand for its products, and consequently, it has a low equity beta of 0.375 and can borrow at 4.0%, just 20 basis points over the risk-free rate of 3.8%. The expected return of the market is 10.5% and PKGR's tax rate is 32%.
a. This year, PKGR is expected to have free cash flows of $6.5 billion. What constant expected a growth rate of free cash flow is consistent with its current stock price?
b. PKGR believes it can increase debt without any serious risk of distress or other costs. With a higher debt-equity ratio of 0.375, it believes its borrowing costs will rise only slightly to 4.3%. If PKGR announces that it will raise its debt-equity ratio to 0.375 through a leveraged recap, determine the increase or decrease in the stock price that would result from the anticipated tax savings.
(round to two decimal places.)
Using the constant growth, dividend discount model, we have
Firm value (V0) = FCF1/(WACC-g) where FCF1 = free cash flow next year; g = growth rate;
WACC = (weight of debt*cost of debt*(1-Tax rate)) + (weight of equity*cost of equity)
D/E = 0.18, so E/(D+E) = E/V = 1/(1+0.15) = 0.870
D/V = 1-(E/V) = 1-0.870 = 0.130
Cost of debt = 4.0%
Cost of equity (using CAPM) = risk-free rate + beta*(market return - risk-free rate) = 3.80% + 0.375*(10.5%-3.8%) = 6.31%
WACC = (0.130*4.0%*(1-32%)) + (0.870*6.31%) = 5.84%
Equity value (E0) = share price*number of shares = 54*2.8 = 151.2 bn; FCF1 = 6.5 bn
Debt value (D0) = (D/E)*E0 = 0.15*132.6 = 22.68 bn
V0 = D0 + E0 = 22.68 + 151.2 = 173.88 bn
g = WACC - (FCF1/V0) = 5.84% - (6.5/173.88) = 2.34%
b). Unlevered cost of equity (rsU) = (weight of debt*cost of debt) + (weight of equity*cost of equity)
= (0.130*4.0%) + (0.870*6.31%) = 6.01%
New D/E ratio = 0.375
Levered cost of equity (rsL) = rsU + (rsU -rd)*D/E where rd = cost of debt = 4.3%; D/E = 0.375
rsL = 6.01% + (6.01%-4.3%)*0.375 = 6.65%
E/V = 1/(1+0.375) = 0.727; D/V = 1-0.727 = 0.273
WACC = (0.727*6.65%) +(0.273*4.3%*(1-32%)) = 5.64%
New firm value (V1) = FCF1/(WACC-g) = 6.1/(5.64%-2.34%) = 184.86 bn
Gain = 184.86 - 173.88 = 10.98 bn
Per share increase = Total gain/number of shares = 10.98/2.8 = $3.92
New share price = old share price - decrease per share = 54 + 3.92 = $57.92