In: Physics
Find the binding energy per nucleon in J and eV for the three
following isotopes, given their atomic masses in u:
195B boron 19.06373
u
a) ______________×10-12J ____________MeV
3314Si silicon 32.97800017
u
b) ______________×10-12J ____________MeV
226C carbon 22.0572097
u
c) ______________×10-12J ____________MeV
mproton=1.007276466 u
mneutron=1.008664915 u
u=1.6605×10−27 kg
part a:
number of protons=atomic nuber=5
number of neutrons=atomic mass-atomic number=19-5=14
then total mass=14*mass of neutron+5*mass of proton
=14*1.008664915+5*1.007276466
=19.15769114 u
hence mass difference=theoretical mass-actual mass=19.15769114-19.06373= 0.09396114 u= 0.09396114*1.6605*10^(-27) kg=1.56022473*10^(-28) kg
then binding energy=mass difference*speed of light^2
=1.56022473*10^(-28)*(3*10^8)^2
=1.4042*10^(-11) J
=87.762 MeV
part b:
number of protons=atomic nuber=14
number of neutrons=atomic mass-atomic number=33-14=19
then total mass=19*mass of neutron+14*mass of proton
=19*1.008664915+14*1.007276466
=33.266504 u
hence mass difference=theoretical mass-actual mass=33.266504-32.97800017= 0.28850383 u=4.790606*10^(-28) kg
then binding energy=mass difference*speed of light^2
=4.790606*10^(-28)*(3*10^8)^2=269.47 MeV
part c:
number of protons=atomic nuber=6
number of neutrons=atomic mass-atomic number=22-6=16
then total mass=16*mass of neutron+6*mass of proton
=16*1.008664915+6*1.007276466
=22.1822974 u
hence mass difference=theoretical mass-actual mass=22.1822974 -22.0572097=0.1250877 u=2.077081258*10^(-28) kg
then binding energy=mass difference*speed of light^2
==2.077081258*10^(-28)*(3*10^8)^2
=116.835 MeV