Question

In: Economics

You own a company that manufactures beef products to sell. Your company needs to forecast sales...

You own a company that manufactures beef products to sell. Your company needs to forecast sales for the next year to purchase raw materials and plan production. You collect historical data on beef consumption, consumer income, and the prices of beef.

A. Your data indicates that when the price of beef was $ 2.80 per pound that you sold 80,000 pounds of beef. When the price was $ 2.20 per pound, you sold 92,000 pounds of beef. Calculate the arc price elasticity of demand for beef. Is beef demand inelastic or elastic? Explain. What would happen to your revenue if you lowered the price of beef? Explain.

B. Your data also indicates that the income elasticity of demand for beef is 0.85. If consumer income increases by 5%, what will happen to the quantity of beef sold (in percentage terms)? Is beef a necessity or luxury good? Explain.

Solutions

Expert Solution

Answer: All answers are attached below,

In part (a) Revenue will fall because price elasticity of demand is fall. Because when prices fall, increase in demand will not outweigh the decrease in price. Supplier will earn low revenue.


Related Solutions

You own a company that raises cattle to sell for beef. Your company needs to forecast...
You own a company that raises cattle to sell for beef. Your company needs to forecast sales for the next year to purchase raw materials and plan production. You have a pretty good qualitative grasp of the key causal variables that influence sales quantity but lack quantitative estimates of each variable’s impact on sales. So, you collect historical data on monthly per capita beef consumption (dependent variable) and the causal variables you have identified (price of beef and related meats,...
21) Sales Forecasting: You were asked at your new company to forecast sales for the coming...
21) Sales Forecasting: You were asked at your new company to forecast sales for the coming year. Utilizing the Compound Average Growth Rate, you have gone out and collected the data for the prior three years (noted below). Using this data, compute the a. compound growth rate for each of the years b. forecast next year’s sales by using the two-year average growth rate. Year Sales 2012 2,400,000 2013 2,750,000 2014 3,500,000 2015 ?
The Caribbean Industrial Producers manufactures two products, “Zinc” and” “Ply”. The following sales forecast for 2016...
The Caribbean Industrial Producers manufactures two products, “Zinc” and” “Ply”. The following sales forecast for 2016 was decided on by the budget committee and presented to you the management accountant.                                                      Sales forecast Details Zinc/units Ply /units December 2015 6,000 3,700 January 2016 5,500 4,000 February 2016 6,200 4,500 March 2016 5,000 5,200 April 2016 4,900 5,400 May 2016 6,400 4,800 Notes: (i) During 2016 the company sold one unit of Zinc for $1,200 while one unit of Ply was...
Dance Studio/ dance studio marketing How will you distribute your products?Your own sales force? Independent sales...
Dance Studio/ dance studio marketing How will you distribute your products?Your own sales force? Independent sales representatives? Agents or brokers? Explain the reason you chose each one/s. How will you compensate?
Pretend you own your own company which makes T-Shirts to sell to area souvenir shops, why...
Pretend you own your own company which makes T-Shirts to sell to area souvenir shops, why would you be interested in taking a cut in profit for offering credit terms to your retailer customers?
Budget Problem Part A The ABC company manufactures bookcases that sell for $400. Budgeted sales for...
Budget Problem Part A The ABC company manufactures bookcases that sell for $400. Budgeted sales for first months are as follows: Month Budgeted Sales (units) January 1000 February 1500 March 2500 April 2000 Required Calculate sales budget in $ for each monthand total the first quarter Part B Each bookcase requires 30 square feetof oak at a cost of $10 per sq foot.. the company wants to maintain an inventory of bookcases equal to 10% of the following month,s sales....
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $120, respectively....
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $120, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 112,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 30 $ 10 Direct labor 22 29 Variable manufacturing overhead 20 13 Traceable fixed manufacturing overhead...
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $120, respectively....
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $120, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 112,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: The company considers its traceable fixed manufacturing overhead to be avoidable, whereas its common fixed expenses are unavoidable and have been...
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $215 and $160, respectively....
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $215 and $160, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $7 per pound. The company has the capacity to annually produce 125,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Alpha Beta Direct materials $ 42 $ 21 Direct labor 35 28 Variable manufacturing overhead 23 21 Traceable fixed manufacturing overhead...
Crane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $135 and $95, respectively....
Crane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $135 and $95, respectively. Each product uses only one type of raw material that costs $6 per pound. The company has the capacity to annually produce 105,000 units of each product. Its average cost per unit for each product at this level of activity are given below: Direct materials 30, 18 Direct labor 23,16 Variable manufacturing overhead 10, 8 Traceable fixed manufacturing overhead 19, 21 Variable selling expenses...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT