Questions
1. Hickory Furniture Company paid for the following costs during the month of May: Inventory purchases...

1. Hickory Furniture Company paid for the following costs during the month of May:

Inventory purchases $ 40,000
Advertising costs 8,000
Delivery costs 2,000


Hickory sold $32,000 of the inventory and has agreed to pay warranty expenses for its customers. These are expected to be $1,600 and occur evenly over the next four months (i.e., starting in June).

What is the amount of Hickory’s cash-basis expenses for the month of May?

Multiple Choice

  • $33,600

  • $50,000

  • $42,400

  • $51,600

2. The residual approach to allocate transaction prices to multiple performance obligations in a contract is appropriate when:

Multiple Choice

  • None of the goods and services included in the contract are not sold on a stand-alone basis.

  • None of the answer choices are correct.

  • The stand-alone price of all of the goods or services is known.

  • The stand-along price of one or more of the goods or services is highly variable or uncertain.

3. A patient of Dr. Jones presents his Medicare card after his appointment. The total charge for the services was $100; however, Medicare will pay only $60 for this service and the patient is to pay $20. Acceptance of the patient’s Medicare insurance creates a contract:

Multiple Choice

  • for payment of $60 and a price concession of $40.

  • for $20 and an $80 discount or price concession.

  • for payment of $100, regardless of what Medicare will pay.

  • for payment of $80 and a $20 discount or price concession.

In: Accounting

Mercury Bag Company produces cases of grocery bags. The managers at Mercury are trying to develop...

Mercury Bag Company produces cases of grocery bags. The managers at Mercury are trying to develop budgets for the upcoming quarter. The following data have been gathered. Projected sales in units 1,960 cases Selling price per case $ 240 Inventory at the beginning of the quarter 150 cases Target inventory at the end of the quarter 100 cases Direct labor hours needed to produce one case 2 hours Direct labor wages $ 10 per hour Direct materials cost per case $ 8 Variable manufacturing overhead cost per case $ 6 Fixed overhead costs for the upcoming quarter $ 220,000

a. Using the above information, develop Mercury's sales forecast in dollars and production schedule in units.

b. What is Mercury's budgeted variable manufacturing cost per case?

c. Prepare Mercury's manufacturing cost budget.

d. What is the projected ending value of the Inventory account?

Mercury Bag Company produces cases of grocery bags. The managers at Mercury are trying to develop budgets for the upcoming quarter. The following data have been gathered.

  

Projected sales in units 1,960 cases
Selling price per case $ 240
Inventory at the beginning of the quarter 150 cases
Target inventory at the end of the quarter 100 cases
Direct labor hours needed to produce one case 2 hours
Direct labor wages $ 10 per hour
Direct materials cost per case $ 8
Variable manufacturing overhead cost per case $ 6
Fixed overhead costs for the upcoming quarter $ 220,000

In: Accounting

Since the beginning of the financial year, Large Mart has spent $100,000 to create a new...

Since the beginning of the financial year, Large Mart has spent $100,000 to create a new computer program that is able to automatically summarise the content of a university lecture without any manual work being required by students. Large Mart decided to undertake this project because its programming department knew it had the technical knowledge to develop the program successfully, and college students had previously expressed strong interest to purchase such a program. This week, the program has been completed and it will go on sale next week. The Large Mart accounting department is unsure if the $100,000 that was spent on the creation of the program is regarded as a development or research cost. As a result, the accounting department is also unsure how to account for the monies spent on the creation of the program.

1) Provide a detailed discussion of the difference between development and research expenditures, and explain what criteria must be used to distinguish between development and research expenditures in the Australian financial accounting environment.  

2) Determine if the creation of the program represents development or research expenditure, using a detailed evaluation of the criteria you have identified in question 1, and explain how the funds spent on the creation of the program should be accounted for

In: Accounting

Tastyfreeze Company is a small producer of fruit-flavored frozen desserts. For many years, its products have...

Tastyfreeze Company is a small producer of fruit-flavored frozen desserts. For many years, its products have had strong regional sales because of brand recognition; however, other companies have begun marketing similar products in the area, and price competition has become increasingly important. Dan O’Mara, the company’s controller, is planning to implement a standard cost system for Tastyfreeze and has gathered considerable information from his coworkers about production and materials requirements for Tastyfreeze’s products. Dan believes that the use of standard costs will allow the company to improve cost control, make better pricing decisions, and enhance strategic management. Tastyfreeze’s most popular product is raspberry sherbet. The sherbet is produced in 10-gallon batches, each of which requires 6 quarts of good raspberries and 10 gallons of other ingredients. The fresh raspberries are sorted by hand before they enter the production process. Because of imperfections in the raspberries and normal spoilage, 1 quart of berries is discarded for every 4 accepted. The standard direct labor time for sorting to obtain 1 quart of acceptable raspberries is 5 minutes. The acceptable raspberries are then blended with the other ingredients; blending requires 15 minutes of direct labor time per batch. After blending, the sherbet is packaged in quart containers. Dan has gathered the following price information: Tastyfreeze purchases raspberries for $6 per quart. All other ingredients cost $2.90 per gallon. Direct labor is paid at the rate of $20 per hour. The total packaging cost (labor and materials) for the sherbet is $0.95 per quart. Required: 1. Develop the standard cost for the direct cost components of a 10-gallon batch of raspberry sherbet. For each direct cost component, the standard cost should identify the following: (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) a. Standard quantity. b. Standard rate (or price). c. Standard cost per 10-gallon batch. Next Visit question mapQuestion 5 of 6 Total 5 of 6 Prev

In: Accounting

The following transactions occurred during March 2021 for the Wainwright Corporation. The company owns and operates...

The following transactions occurred during March 2021 for the Wainwright Corporation. The company owns and operates a wholesale warehouse.

  1. Issued 48,000 shares of common stock in exchange for $480,000 in cash.
  2. Purchased equipment at a cost of $58,000. $19,000 cash was paid and a notes payable to the seller was signed for the balance owed.
  3. Purchased inventory on account at a cost of $114,000. The company uses the perpetual inventory system.
  4. Credit sales for the month totaled $210,000. The cost of the goods sold was $88,000.
  5. Paid $6,800 in rent on the warehouse building for the month of March.
  6. Paid $7,800 to an insurance company for fire and liability insurance for a one-year period beginning April 1, 2021.
  7. Paid $88,000 on account for the merchandise purchased in 3.
  8. Collected $73,000 from customers on account.
  9. Recorded depreciation expense of $2,800 for the month on the equipment.


Post the above transactions to the below T-accounts. Assume that the opening balances in each of the accounts is zero. Prepare a trial balance from the ending account balances

In: Accounting

Hi-Tek Manufacturing, Inc., makes two types of industrial component parts—the B300 and the T500. An absorption...

Hi-Tek Manufacturing, Inc., makes two types of industrial component parts—the B300 and the T500. An absorption costing income statement for the most recent period is shown:

Hi-Tek Manufacturing Inc.
Income Statement
Sales $ 1,697,400
Cost of goods sold 1,248,612
Gross margin 448,788
Selling and administrative expenses 560,000
Net operating loss $ (111,212 )

Hi-Tek produced and sold 60,300 units of B300 at a price of $20 per unit and 12,600 units of T500 at a price of $39 per unit. The company’s traditional cost system allocates manufacturing overhead to products using a plantwide overhead rate and direct labor dollars as the allocation base. Additional information relating to the company’s two product lines is shown below:

B300 T500 Total
Direct materials $ 400,600 $ 162,600 $ 563,200
Direct labor $ 121,000 $ 43,000 164,000
Manufacturing overhead 521,412
Cost of goods sold $ 1,248,612

The company has created an activity-based costing system to evaluate the profitability of its products. Hi-Tek’s ABC implementation team concluded that $57,000 and $101,000 of the company’s advertising expenses could be directly traced to B300 and T500, respectively. The remainder of the selling and administrative expenses was organization-sustaining in nature. The ABC team also distributed the company’s manufacturing overhead to four activities as shown below:

Manufacturing
Overhead
Activity
Activity Cost Pool (and Activity Measure) B300 T500 Total
Machining (machine-hours) $ 212,392 90,700 62,100 152,800
Setups (setup hours) 147,420 71 280 351
Product-sustaining (number of products) 101,000 1 1 2
Other (organization-sustaining costs) 60,600 NA NA NA
Total manufacturing overhead cost $ 521,412

Required:

1. Compute the product margins for the B300 and T500 under the company’s traditional costing system.

2. Compute the product margins for B300 and T500 under the activity-based costing system.

3. Prepare a quantitative comparison of the traditional and activity-based cost assignments.

In: Accounting

AirQual Test Corporation provides on-site air quality testing services. The company has provided the following cost...

AirQual Test Corporation provides on-site air quality testing services. The company has provided the following cost formulas and actual results for the month of February:

Fixed Component
per Month

Variable
Component per Job

Actual Total
for February

Revenue

$

275

$

38,500

Technician wages

$

8,300

$

8,150

Mobile lab operating expenses

$

4,900

$

30

$

9,230

Office expenses

$

2,700

$

3

$

3,000

Advertising expenses

$

1,580

$

1,650

Insurance

$

2,880

$

2,880

Miscellaneous expenses

$

960

$

2

$

565

The company uses the number of jobs as its measure of activity. For example, mobile lab operating expenses should be $4,900 plus $30 per job, and the actual mobile lab operating expenses for February were $9,240. The company expected to work 150 jobs in February, but actually worked 154 jobs.

Required:

Prepare a flexible budget performance report showing AirQual Test Corporation’s revenue and spending variances and activity variances for February. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.)

AirQual Test Corporation

Flexible Budget Performance Report

For the Month Ended February 28

Actual Results

Flexible Budget

Planning Budget

Jobs

154

Revenue

$38,500

Expenses:

Technician wages

8,150

Mobile lab operating expenses

9,240

Office expenses

3,000

Advertising expenses

1,650

Insurance

2,880

Miscellaneous expenses

565

Total expense

25,485

Net operating income

$13,015

In: Accounting

Statement of Cash Flows—Indirect Method The comparative balance sheet of Merrick Equipment Co. for December 31,...

Statement of Cash Flows—Indirect Method

The comparative balance sheet of Merrick Equipment Co. for December 31, 20Y9 and 20Y8, is as follows:

Dec. 31, 20Y9 Dec. 31, 20Y8
Assets
Cash $70,720 $47,940
Accounts receivable (net) 207,230 188,190
Inventories 298,520 289,850
Investments 0 102,000
Land 295,800 0
Equipment 438,600 358,020
Accumulated depreciation—equipment (99,110) (84,320)
Total assets $1,211,760 $901,680
Liabilities and Stockholders' Equity
Accounts payable (merchandise creditors) $205,700 $194,140
Accrued expenses payable (operating expenses) 30,600 26,860
Dividends payable 25,500 20,400
Common stock, $1 par 202,000 102,000
Paid-in capital in excess of par—common stock 354,000 204,000
Retained earnings 393,960 354,280
Total liabilities and stockholders' equity $1,211,760 $901,680

Additional data obtained from an examination of the accounts in the ledger for 20Y9 are as follows:

  1. Equipment and land were acquired for cash.
  2. There were no disposals of equipment during the year.
  3. The investments were sold for $91,800 cash.
  4. The common stock was issued for cash.
  5. There was a $141,680 credit to Retained Earnings for net income.
  6. There was a $102,000 debit to Retained Earnings for cash dividends declared.

Required:

Prepare a statement of cash flows, using the indirect method of presenting cash flows from operating activities. Use the minus sign to indicate cash outflows, cash payments, decreases in cash, or any negative adjustments.

Merrick Equipment Co.
Statement of Cash Flows
For the Year Ended December 31, 20Y9
Cash flows from (used for) operating activities:
Adjustments to reconcile net income to net cash flow from operating activities:
Changes in current operating assets and liabilities:
Net cash flow from operating activities
Cash flows from (used for) investing activities:
Net cash flow used for investing activities
Cash flows from (used for) financing activities:
Net cash flow from financing activities
Cash balance, January 1, 20Y9
Cash balance, December 31, 20Y9

In: Accounting

Braxen Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents,...

Braxen Industries, which manufactures and sells a highly successful line of summer lotions and insect repellents, has decided to diversify in order to stabilize sales throughout the year. A natural area for the company to consider is the production of winter lotions and creams to prevent dry and chapped skin.

After considerable research, a winter products line has been developed. However, Braxen's president has decided to introduce only one of the new products for this coming winter. If the product is a success, further expansion in future years will be initiated.

The product selected (called Chap-Off) is a lip balm that will be sold in a lipstick-type tube. The product will be sold to wholesalers in boxes of 24 tubes for $9 per box. Because of excess capacity, no additional fixed manufacturing overhead costs will be incurred to produce the product. However, a $105,000 charge for fixed manufacturing overhead will be absorbed by the product under the company’s absorption costing system.

Using the estimated sales and production of 150,000 boxes of Chap-Off, the Accounting Department has developed the following manufacturing cost per box:

Direct material $ 4.10
Direct labor 2.40
Manufacturing overhead 1.80
Total cost $ 8.30

The costs above relate to making both the lip balm and the tube that contains it. As an alternative to making the tubes for Chap-Off, Braxen has approached a supplier to discuss the possibility of buying the tubes. The purchase price of the supplier's empty tubes would be $1.70 per box of 24 tubes. If Braxen Industries stops making the tubes and buys them from the outside supplier, its direct labor and variable manufacturing overhead costs per box of Chap-Off would be reduced by 10% and its direct materials costs would be reduced by 30%.

5. What is the maximum price that Braxen should be willing to pay the outside supplier for a box of 24 tubes?

6. Instead of sales of 150,000 boxes of tubes, revised estimates show a sales volume of 185,000 boxes of tubes. At this higher sales volume, Braxen would need to rent extra equipment at a cost of $65,000 per year to make the additional 35,000 boxes of tubes. Assuming that the outside supplier will not accept an order for less than 185,000 boxes of tubes, what is the financial advantage (disadvantage) in total (not per box) if Braxen buys 185,000 boxes of tubes from the outside supplier? Given this new information, should Braxen Industries make or buy the tubes?

7. Refer to the data in Required 6. Assume that the outside supplier will accept an order of any size for the tubes at a price of $1.70 per box. How many boxes of tubes should Braxen make? How many boxes of tubes should it buy from the outside supplier?

In: Accounting

given an unadjusted trial balance and an adjustments column and an adjusted trial balance column, what...

given an unadjusted trial balance and an adjustments column and an adjusted trial balance column, what if statement would work in the adjusted trial balance column

In: Accounting

Diego Company manufactures one product that is sold for $73 per unit in two geographic regions—the...

Diego Company manufactures one product that is sold for $73 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 44,000 units and sold 39,000 units.

Variable costs per unit:
Manufacturing:
Direct materials $ 23
Direct labor $ 16
Variable manufacturing overhead $ 2
Variable selling and administrative $ 4
Fixed costs per year:
Fixed manufacturing overhead $ 748,000
Fixed selling and administrative expenses $ 400,000

The company sold 29,000 units in the East region and 10,000 units in the West region. It determined that $180,000 of its fixed selling and administrative expenses is traceable to the West region, $130,000 is traceable to the East region, and the remaining $90,000 is a common fixed cost. The company will continue to incur the total amount of its fixed manufacturing overhead costs as long as it continues to produce any amount of its only product.  

7. What is the amount of the difference between the variable costing and absorption costing net operating incomes (losses)?

8a. What is the company’s break-even point in unit sales?

8b. Is it above or below the actual sales volume? Above Below

9.If the sales volumes in the East and West regions had been reversed, what would be the company’s overall break-even point in unit sales?

10. What would have been the company’s variable costing net operating income (loss) if it had produced and sold 39,000 units?

In: Accounting

Why do we need to study Art Appreciation?

Why do we need to study Art Appreciation?

In: Accounting

Henry Hawkins Industries of Batavia, Ohio, manufactures and sells one product. The company assembled the following...

Henry Hawkins Industries of Batavia, Ohio, manufactures and sells one product. The company assembled the following projections for its first year of operations:

Variable costs per unit:
Manufacturing:
Direct materials $ 20
Direct labor $ 16
Variable manufacturing overhead $ 4
Variable selling and administrative $ 2
Fixed costs per year:
Fixed manufacturing overhead $ 450,000
Fixed selling and administrative expenses $ 70,000

During its first year of operations Henry Hawkins expects to produce 25,000 units and sell 20,000 units. The budgeted selling price of the company’s only product is $66 per unit.

Required:

(answer each question independently by referring to the original data):

1. Assuming that Henry Hawkins' projections are accurate, what will be its absorption costing net operating income (loss) in its first year of operations?

2. Henry Hawkins is considering investing in a higher quality raw material that will increase its direct materials cost by $1 per unit. It estimates that the higher quality raw material will increase sales by 1,000 units. What will be the company’s revised absorption costing net operating income (loss) if it invests in the higher quality raw material and continues to produce 25,000 units?

3. Henry Hawkins is considering raising its selling price by $1.00 per unit with an expectation that it will lower unit sales by 1,500 units. What will be the company’s revised absorption costing net operating income (loss) if it raises its price by $1.00 and continues to produce 25,000 units?

4. Assuming that Henry Hawkins' projections are accurate, what will be its variable costing net operating income (loss) in its first year of operations?

5. Henry Hawkins is considering investing in a higher quality raw material that will increase its direct materials cost by $1 per unit. It estimates that the higher quality raw material will increase sales by 1,000 units. What will be the company’s revised variable costing net operating income (loss) if it invests in the higher quality raw material and continues to produce 25,000 units?

6. Henry Hawkins is considering raising its selling price by $1.00 per unit with an expectation that it will lower unit sales by 1,500 units. What will be the company’s revised variable costing net operating income (loss) if it raises its price by $1.00 and continues to produce25,000 units?

7. What is Henry Hawkins' break-even point in unit sales? What is its break-even point in dollar sales?

8. What is the company’s projected margin of safety in its first year of operations?

In: Accounting

Children Toys, Ltd. produces a toy called the Joy .Overhead is applied to products on the...

Children Toys, Ltd. produces a toy called the Joy .Overhead is applied to products on the basis of direct labour hours. The company has recently implemented a standard cost system to help control costs and has established the following standards for the Joy toys:

Direct materials: 6 units per toy at $0.50 per unit

Direct labour: 1.3 hours per toy at $ 8.00 per hour

Variable manufacturing overhead: $4.00 per hour

During July, the company produced 3,000 toys. The fixed overhead expense budget for July was $24,180 with 4030 direct labour –hours as the denominator level of activity. Production data for the month on the toys follow:

Direct materials: 25,000 units were purchased at a cost of $0.48 per unit. 5,000 of these units were still in inventory at the end of the month.

Direct Labour : 4,000 direct labour hours were worked at a cost of $36,000.

Variable overhead : Actual cost in July was $ 17,000.

Fixed Overhead : Actual cost in July was $25,000.

Required:

  1. Prepare diagrams for the materials(5), labour(4), variable manufacturing overhead(4) and fixed manufacturing overhead variances(4)

  1. Prepare journal entries only for materials and labour.

Dr.

Cr.

In: Accounting

George Products had sales of $13,000,000 for 2014. On December 31, 2014, the balance in Accounts...

George Products had sales of $13,000,000 for 2014. On December 31, 2014, the balance in Accounts Receivable was $4,500,000. An aging analysis of the accounts receivable indicated that $125,000 in accounts are expected to be uncollectible.

Prepare the adjusting entry to record estimated bad debts expense using the percentage of receivables basis under each of the following independent assumptions:

      Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $2,300 before adjustment.

            Allowance for Doubtful Accounts has a debit balance of $600 before adjustment

Using the percentage of sales method 1% of sales is expected to be uncollectible. Prepare the adjusting entry under each of the following independent assumptions using the percent of sales method:

      Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $2,300 before adjustment.

            Allowance for Doubtful Accounts has a debit balance of $600 before adjustment

In: Accounting