Question

In: Accounting

PDR Co. manufactures 4 products using the same machinery. The following details relate to its 4...

PDR Co. manufactures 4 products using the same machinery. The following details relate to its 4 products.

Product A

Product B

Product C

Product D

$ per unit

$ per unit

$ per unit

$ per unit

Selling price

28

30

45

42

Direct material

5

6

8

6

Direct labor

4

4

8

8

Variable overhead

3

3

6

6

Fixed overhead *

8

8

16

16

Profit

8

9

7

6

Labour hrs.per unit

1

1

2

2

Machine hrs.per unit

4

3

4

5

Units

Units

Units

Units

Maximum weekly demand

200

180

250

100

*Absorbed based on budgeted labor hours of 1,000 per week.

There is a maximum of 2,000 machine hours available per week

Required:

  1. Determine the production plan which would maximize the weekly profit of PDR Co.                                                                                                                     
  2. Prepare a profit statement showing the profit your plan would yield.  

Solutions

Expert Solution

Statement Showing compution of Production plan to achieve maximum Profit
Product A Product B Product C Product D
Selling price 28 30 45 42
Direct Material 5 6 8 6
Direct Labour 4 4 8 8
Variable Overhead 3 3 6 6
Contribution Per unit (a) 16 17 23 22
Machine Hours (b) 4 3 4 5
Contribution Per Machine Hour (a/b)                            4.00                   5.67                                    5.75           4.40
Rank IV II I III
Maximum Weekly Demand © 200 180 250 100
Total Machine Hour Required (bX c) 800 540 1000 500
Machine Hour can be utilised ( Maximum 2000 Hour) (d) 540 1000 460
Unit can be Produced to Maximize the Profit ( d/b) 180 250 92
Statement Showing profit statement
Product B Product C Product D Total
Selling price 30 45 42
Direct Material 6 8 6
Direct Labour 4 8 8
Variable Overhead 3 6 6
Contribution Per unit (a) 17 23 22
No. of Unit Produced (b) 180 250 92
Total Contribution earned 3060 5750 2024 10834
Applied Fixed Overhead    1440 4000 1472 6912
Neet Profit 1620 1750 552 3922

Related Solutions

) Kofi Brokeman Ltd manufactures four products using the same machinery. The following details relate to...
) Kofi Brokeman Ltd manufactures four products using the same machinery. The following details relate to its cost and sales per unit of each product: Fandango FanChoco Fanice Choco Malt GHȼ GHȼ GHȼ GHȼ Selling price 28 30 45 42 Direct material 5 6 8 6 Direct labour 4 4 8 8 Variable overhead 3 3 6 6 Fixed overhead* 8 8 16 16 Profit 8 9 7 6 Labour hours 0.25 0.25 0.50 0.50 Machine hours 4 3 4...
a) Kofi Brokeman Ltd manufactures four products using the same machinery. The following details relate to its cost and sales per unit of each product:
a) Kofi Brokeman Ltd manufactures four products using the same machinery. The following details relate to its cost and sales per unit of each product:                                                                    Fandango       FanChoco      Fanice     Choco Malt                                                                       GHȼ                GHȼ               GHȼ         GHȼ   Selling price                                                  28                   30                  45                42 Direct material                                               5                     6                    8                   6 Direct labour                                                  4                     4                    8                   8 Variable overhead                                          3                     3                    6                   6 Fixed overhead*                                             8                     8                   16                 16 Profit                                                               8                     9                    7                   6 Labour hours                                                 0.25                 0.25              0.50             0.50 Machine hours                                                 4                     3                   4                   ...
Petral Ltd. Manufactures 2 products, W and Z using the same factory and facilities. Details provided...
Petral Ltd. Manufactures 2 products, W and Z using the same factory and facilities. Details provided below: Product Line Vol of Production Material (direct) cost per unit Direct labour per unit Machine time per unit Labour cost per unit W 600 $6 0.75hr 0.5hr $4 Z 7100 $18 1.25hrs 1.75hrs $10 Production overhead is comprised of the following costs: Description of cost Amount Factory overhead related to machine activity- $42,725 Set-up costs- $8,725 Cost of handling materials- $11,725 Administration costs...
A company manufactures four products using the same plant and processes. The following information relates to...
A company manufactures four products using the same plant and processes. The following information relates to a production period: - Product Volume Material costs per unit Direct labour time per unit Machine time per unit Labour cost per unit A 1,100 £7 30 minutes 15 minutes £5 B 2,000 £7 30 minutes 15 minutes £5 C 1,500 £16 120 minutes 60 minutes £9 D 3,950 £19 90 minutes 90 minutes £9 Total production overhead recorded by the cost accounting system...
QUESTION 4 (20) The following budgeted details for 2020 relate to a product manufactured by Kito...
QUESTION 4 (20) The following budgeted details for 2020 relate to a product manufactured by Kito Limited: Sales R50 000 Variable cost per unit sold R7.50 Total fixed cost R12 500 Sales volume 2 500 units Consider the following situations independently: 4.1 Calculate the operating profit. (3) 4.2 Suppose sales increase by R10 000 without changes to any costs. By what amount will contribution margin and operating profit increase? (2) 4.3 Suppose fixed costs increase by R3 000. By how...
Benkhadour Co. manufactures four different products. Because the quality of its products is high, the demand...
Benkhadour Co. manufactures four different products. Because the quality of its products is high, the demand for them is greater than the company can satisfy. Based on the inquiries made by current and potential customers, you have estimated the following for the coming year: Product Estimated Demand in Units Selling Price per Unit Direct Materials Cost per Unit Direct Labour Cost per Unit A   8,000 $  50 $  5 $  5 B 24,000     60   10     9 C 20,000   150   25   30 D 30,000...
The following data relate to the Machinery account of Eshkol, Inc. at December 31, 2014. Machinery...
The following data relate to the Machinery account of Eshkol, Inc. at December 31, 2014. Machinery A B C D Original cost $63,480 $70,380 $110,400 $110,400 Year purchased 2009 2010 2011 2013 Useful life 10 years 15,000 hours 15 years 10 years Salvage value $4,278 $4,140 $6,900 $6,900 Depreciation method Sum-of-the-years'-digits Activity Straight-line Double-declining balance Accum. depr through 2014* $43,056 $48,576 $20,700 $22,080 *In the year an asset is purchased, Eshkol, Inc. does not record any depreciation expense on the...
Firm Z manufactures 3 products using the same machine. At the weekly market demand for the...
Firm Z manufactures 3 products using the same machine. At the weekly market demand for the product (see below), the firm is limited in terms of machine capacity - 450 hours per week. Product Machine hours required per unit of product Maximum demand in units Contribution margin per unit A 3 hours machinery hours, maximum demand in units 100, Contribution margin £9 B 2 hours machinery hours, maximum demand in units 100, contribution margin £7 C 1 hour machinery hours,...
A company manufactures three products using the same production process. The costs incurred up to the...
A company manufactures three products using the same production process. The costs incurred up to the slit-off point are $200,000. These costs are allocated to the products on the basis of their sales value at the slit-off point. The number of units produced, the selling prices per unit of the three products at the split-off point and after further processing, and the additional processing costs are as follows: Product Number of Units Produced Selling Price at Split-Off Selling price after...
Jackson.Inc, manufactures two products that it sells to the same market. Excepted below are its budgeted...
Jackson.Inc, manufactures two products that it sells to the same market. Excepted below are its budgeted and actual operating results for the year just completed: Budget Actual Units sale Product X 22500 42000 Product Y 90000 80000 Unit contribution margin Product X $4.80 $3.90 Product Y $13.00 $14.00 Unit selling price Product X $13.00 $14.00 Product Y $30.00 $29.00 Industry volume was estimated to be 1875000 units at the time the budget was prepared. Actual industry volume for the periods...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT