Beano Ltd manufactures beanbags. The company’s variable costs
are $15 per unit and fixed operating costs...
Beano Ltd manufactures beanbags. The company’s variable costs
are $15 per unit and fixed operating costs are $2.1 million
annually. The beanbags are sold for $45 each.
Required
a What is Beano Ltd’s break-even
point in units?
What is Beano Ltd’s break-even point in sales dollars? Confirm
your answer using an alternative method.
What is Beano Ltd’s degree of operating leverage (DOL) if sales
are 85,000 units for the year?
What is Beano Ltd’s EBIT if sales are 62,500 units for the
year.
What would be the financial implications of a plant
modernisation program to increase operating leverage in order to
reduce its per-unit variable costs?
2) Grey Products has fixed operating costs of $380,000, variable
operating costs of $18 per unit, and a selling price of $65 per
unit.
a.Calculate the operating breakeven point in units.
b.Calculate the firm’s EBIT at 9,000, 10,000, and 11,000 units,
respectively.
c.With 10,000 units as a base, what are the percentage changes
in units sold and EBIT as sales move from the base to the other
sales levels used in part 2?
d.Use the percentages computed in part 3...
1) Suppose that a company has fixed costs of $15 per unit and
variable costs $11 per unit when 15,500 units are produced. What
are the fixed costs per unit when 11,000 units are produced?
2)Total costs for ABC Distributing are $240,000 when the
activity level is 9,000 units. If variable costs are $3.0 per unit,
what are their fixed costs?
3)Park and West, LLC, provides consulting services to retail
merchandisers in the Midwest. In 2019, they generated $750,000 in...
Fixed costs are P10 per unit and variable costs are P25 per
unit. Production was 13,000 units, while sales
were 12,000 units. Determine (a) whether variable cost income from
operations is less than or greater
than absorption costing income from operations, and (b) the
difference in variable costing and absorption
costing income from operations.
Daily Company’s current fixed costs are $430,000 and current
variable cost per unit is $70. The current selling price is $92 per
unit.
a. What is the company's current contribution margin? Round your
answer to the nearest cent (2 decimal places).
b. What is the company's current contribution margin ratio?
Round your answer to 2 decimal places and include a percentage (%)
sign.
c. What is the company's current break-even point in units?
Round your answer to the nearest whole...
A company has $30 per unit in variable costs and $1,200,000 per
year in fixed costs. Demand is estimated to be 104,000 units
annually. What is the price if a markup of 40% on total cost is
used to determine the price?
Break even analysis accompany fixed operating cost are 430000
its variable costs are 2.95 per unit and the product sales prices
is 4.50 what is the company break even point that is at what unit
sales volume will its income equal its cost
Sales price $2.00 per unit Variable costs $0.80 per unit Fixed
costs $400,000.00 per month 1. a. What number must Balance sell to
break even? 2. b. What do the sales have to be to make an operating
profit of $100,000.00? 3. c. Balance has just learned that the
variable costs will increase to $1.05, but the fixed costs can be
reduced to $380,000.00. What will the new selling price needed to
be to maintain the target volume in sales...
Given the following information:
Selling Price (per unit): $10,000
Variable Costs (per unit): $7,000
Fixed Costs: $200,000
Required
Each of these are separate situations:
What is the break-even point in total sales in
dollars?
How many units need to be sold to make a profit of
$20,000?
How many units need to be sold to make a profit of
$20,000 if fixed costs increase from $200,000 to
$250,000?
How many units would they need to sell if they wanted
to...
Given the following information:
Selling Price (per unit): $10,000
Variable Costs (per unit): $7,000
Fixed Costs: $200,000
Required
Each of these are separate situations:
What is the break-even point in total sales in
dollars?
How many units need to be sold to make a profit of
$20,000?
How many units need to be sold to make a profit of
$20,000 if fixed costs increase from $200,000 to
$250,000?
How many units would they need to sell if they wanted
to...
Bob makes widgets. Variable costs per unit are $2. Fixed cost
per unit (at an output level of 100) are $1 per unit. The normal
sales price per unit is $5. A customer approaches Bob offering to
buy 40 widgets for $4 each. Assume Bob has excess capacity.
1) What is the effect on operating income if he accepts the
order? Additional revenue – additional cost = effect on oper.
income. Fixed costs won’t change so additional costs = VC...