Question

In: Accounting

PricePrice Drycleaners has capacity to clean up to 6 comma 0006,000 garments per month. Requirements 1....

PricePrice

Drycleaners has capacity to clean up to

6 comma 0006,000

garments per month.

Requirements

1.

Complete the schedule below for the three volumes shown.

2.

Why does the average cost per garment​ change?

3.

Suppose the​ owner,

DavisDavis

PricePrice​,

erroneously uses the average cost per unit at full capacity to predict total costs at a volume of

3 comma 0003,000

garments. Would

hehe

overestimate or underestimate

hishis

total​ costs? By how​ much?

Requirement 1. Complete the following schedule for the three volumes shown. ​(Round all unit costs to the nearest cent and all total costs to the nearest whole​ dollar.)

3,000

4,500

6,000

Garments

Garments

Garments

Total variable costs

$4,050

Total fixed costs

Total operating costs

Variable cost per garment

Fixed cost per garment

$1.80

Average cost per garment

Solutions

Expert Solution


Related Solutions

Pillar Drycleaners has capacity to clean up to 5000 garments per month. Requirements 1. Complete the...
Pillar Drycleaners has capacity to clean up to 5000 garments per month. Requirements 1. Complete the schedule below for the three volumes shown. 2. Why does the average cost per garment​ change? 3. Suppose the​ owner, Darren Pillar​, erroneously uses the average cost per unit at full capacity to predict total costs at a volume of 2,000 garments. Would he overestimate or underestimate his total​ costs? By how​ much? Requirement 1. Complete the following schedule for the three volumes shown....
Cost Behavior Prepare income statement in two formats Farnsworth Drycleaners has capacity to clean up to...
Cost Behavior Prepare income statement in two formats Farnsworth Drycleaners has capacity to clean up to 7,500 garments per month. The following operating data is available for Farnsworth. Amount charged per garment for dry cleaning: $10.00 Variable cost per garment: $0.70 Fixed costs per month: $14,400 Use the blue shaded areas on the ENTERANSWERS tab for inputs. Always use cell references and formulas where appropriate to receive full credit. If you copy/paste from the Instruction tab you will be marked...
Zephram Corporation has a plant capacity of 200,000 units per month. Unit costs at capacity are:...
Zephram Corporation has a plant capacity of 200,000 units per month. Unit costs at capacity are: Direct materials $6.00 Direct labor 5.00 Variable overhead 4.00 Fixed overhead 2.00 Marketing—fixed 6.00 Marketing/distribution—variable 4.60 Current monthly sales are 190,000 units at $30.00 each. Q, Inc., has contacted Zephram Corporation about purchasing 2,500 units at $24.00 each. Current sales would not be affected by the one-time-only special order. What is Zephram's change in operating profits if the one-time-only special order is accepted?
The capacity for regular time production is 200 units per month. Overtime capacity is 100 per...
The capacity for regular time production is 200 units per month. Overtime capacity is 100 per month. Subcontracting is also available. The demand forecast is 100, 400, and 300, for month 1, month 2, and month 3, respectively. The per-unit cost for regular time production, overtime production, and subcontracting is $1, $2, and $3, respectively. Inventory cost is $1 per unit per period (on average inventory). The beginning inventory for the first period is zero. Develop a chase strategy (under...
Q.1 The Immanuel Company has the capacity to produce 75,000 bins per month. Fixed production costs...
Q.1 The Immanuel Company has the capacity to produce 75,000 bins per month. Fixed production costs are $120,000 per month, and the company currently sells 70,000 bins at $13 each based on the following unit costs:           -        Variable production cost      $5.60            -        Fixed production costs           1.60[Based on capacity]             -       Variable selling expense        1.00 The Immanuel Co has just obtained a request for a special order of 6,000 bins to be shipped at the end of the month at a selling price of $10 each. The price...
Suppose that the ABC Corporation has a production (and sales) capacity of $1,000,000 per month. Its...
Suppose that the ABC Corporation has a production (and sales) capacity of $1,000,000 per month. Its fixed costs – over a considerable range of volume – are $350,000 per month, and the variable costs are $0.50 per dollar of sales. What is the annual break even chart (D’)? Develop (graph) the break even chart. What would be the effect on D’ of decreasing the variable cost per unit by 25% if the fixed costs thereby increased by 10%? What would...
Plan E​: Keep the current​ workforce, which is producing 1 comma 6001,600 units per​ month, and...
Plan E​: Keep the current​ workforce, which is producing 1 comma 6001,600 units per​ month, and subcontract to meet the rest of the demand. Subcontract cost is ​$7575 per unit. Subcontracting capacity is limited to 500500 units per month. The warehouse and overtime constraints from Plan D do not apply to this plan.                                                                                                                    Plan E Month Demand Production ​(Units) Subcontract​ (Units) Ending Inventory 0 December 200200 1 January 1 comma 4501,450 1 comma 6001,600 nothing nothing 2 February 1...
The 6-month and 1-year zero rates are both 5% per annum.For a bond that has...
The 6-month and 1-year zero rates are both 5% per annum. For a bond that has a life of 18 months and pays a coupon of 4% per annum (with semiannual payments and one having just been made), the yield is 5.2% per annum. What is the bond’s price? What is the 18-month zero rate? All rates are quoted with semiannual compounding.
The Immanuel Company has the capacity to produce 75,000 bins per month. - Fixed production costs...
The Immanuel Company has the capacity to produce 75,000 bins per month. - Fixed production costs are $120,000 per month, and the company currently sells 70,000 bins at $13 each based on the following unit costs: - Variable production cost $5.60 - Fixed production costs 1.60[Based on capacity] - Variable selling expense 1.00 The Immanuel Co has just obtained a request for a special order of 6,000 bins to be shipped at the end of the month at a selling...
1.   Tony signed up and paid $1200 for a 6-month painting course on June 1 with...
1.   Tony signed up and paid $1200 for a 6-month painting course on June 1 with Master Piece Painting (MPP). As of August 1, MPP's accounting records would indicate     A. $400 of revenue, $800 of deferred revenue    B. $1,200 of revenue, $1,200 of cash    C. $400 of revenue, $800 of accounts receivable    D. $800 of revenue, $400 of accounts receivable 2. On July 15, 2016, Ortiz & Co. signed a contract to provide EverFresh Bakery with...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT