Questions
If we recreated the scene from Fast & Furious 7 and dropped a Challenger SRT® Hellcat...

If we recreated the scene from Fast & Furious 7 and dropped a Challenger SRT® Hellcat Redeye Widebody from a C-130 aircraft at 5,280 ft, how much horsepower would it take to drive past it before it hits the ground if you’re 1 mile away?

In: Physics

A 3000 kg minivan moving east at velocity 45 km/h collides with a 1000 kg car...

A 3000 kg minivan moving east at velocity 45 km/h collides with a 1000 kg car moving north at
velocity 55 km/h. The two cars lock together, find their velocity in km/h just after the accident.

In: Physics

The conservation of charge in an electric circuit is closely related to which of the following?...

The conservation of charge in an electric circuit is closely related to which of the following?

Group of answer choices

Ohm's law

Kirchhoff's junction rule

Kirchhoff's loop rule

Newton's laws

Ampère's law

In: Physics

The galaxy that contains our solar system, the milky way, is approximately a uniform disc of...

The galaxy that contains our solar system, the milky way, is approximately a uniform disc of mass 10^12Msun and diameter 175×10^3 light years. Assuming that the center of mass of the galaxy is at rest, estimate the time that it takes the sun to complete one orbit around the galaxy center. A few useful numbers: the mass of the sun Msun = 2 × 10^30kg, 1 light year = 9.46 × 10^15m, and the distance between the sun and the galaxy center d = 26.4 × 10^3 light years.

Use the viral relation PE = -2 KE, and estimate the period using, t=2pir/v

In: Physics

If the mass of the ice in the test tube is m_ice=15g mass of warm water...

If the mass of the ice in the test tube is
m_ice=15g
mass of warm water used (g) = 70g
Initial temperature of water (in degrees C ) =70C
Equilibrium temperature of ice-water system (in degrees C) =44C
Calculate the calories of energy required to melt one gram of ice.

In: Physics

The cube in the figure below has 5 sides grounded and the other side is held...

The cube in the figure below has 5 sides grounded and the other side is held at a potential Vo. What is the potential at the center of the cube?

Side note: I can't upload the image for some reason. All it shows is a cube with a shaded face on the right hand with an arrow pointing left into that shaded side, with the label Vo.

In: Physics

Two charges each +q are initially separated by a distance d. If you triple the distance,...

Two charges each +q are initially separated by a distance d. If you triple the distance, the magnitude of the force does what?

In: Physics

A 750-g disk sliding along frictionless ice with a speed of 8.5 m/s strikes a stationary...

A 750-g disk sliding along frictionless ice with a speed of 8.5 m/s strikes a stationary rod-disk combo 12-cm from its center-of-mass. This rod-disk combo is made from a 360-g rod that is 35-cm long, with 2 150-g solid disks of radius 7.0-cm attached, one on each end of the rod. After the perfectly elastic collision, the disk moves off along a path that is 28º above its original path, while the rod-disk combo spins about its center-of-mass as it moves off at an angle as well. Using this information, find the translational speed of both objects after the collision, the angular speed of the rod-disk combo, and the angle of its trajectory.

In: Physics

Explain the Enzyme-Based sensors for the assay of glucose. Discuss the reaction mechanism too. Explain in...

Explain the Enzyme-Based sensors for the assay of glucose. Discuss the reaction mechanism too. Explain in detail working principle with the chemical reactions involved in this measurement.

In: Physics

The acceleration of a 5.00 kg object (a box) is described below. From t=0 to 10.00...

The acceleration of a 5.00 kg object (a box) is described below.

From t=0 to 10.00 seconds, the acceleration is time-dependent and is given by the formula: a=(0.200 m/s^3) t

From time t= 10.00 up to t=15.00 seconds, the acceleration of a box is constant and is given by the following formula: a=2.00 m/s^2

From t=15.00 up to t=25.00 seconds, the acceleration is given by a=(-0.200 m/s^3)t+5.00 m/s^2

Produce a single graph (of Force vs. time) in Excel that illustrates this. Your data should start at t=0 and go up to t=25.00 in increments of 1.00 seconds.

After you have produced the graph, calculate the impulse (J) from the graph. Note that the impulse is the area under a force v. time graph curve.

Impulse= _______ kg m/s

The acceleration of a 5.00 kg object (a box) is described below.

From t=0 to 10.00 seconds, the acceleration is time-dependent and is given by the formula: a=(0.200 m/s^3) t

From time t= 10.00 up to t=15.00 seconds, the acceleration of a box is constant and is given by the following formula: a=2.00 m/s^2

From t=15.00 up to t=25.00 seconds, the acceleration is given by a=(-0.200 m/s^3)t+5.00 m/s^2

Produce a single graph (of Force vs. time) in Excel that illustrates this. Your data should start at t=0 and go up to t=25.00 in increments of 1.00 seconds.

After you have produced the graph, calculate the impulse (J) from the graph. Note that the impulse is the area under a force v. time graph curve.

Impulse= _______ kg m/s

In: Physics

An ideal gas having a volume of 1.0 liters at 40c and a gauge pressure of...

An ideal gas having a volume of 1.0 liters at 40c and a gauge pressure of 1.0 arm is heated until it's volume is 1.5 liters and its vague pressure is 1.2 arm. Determine A) number of moles contained in the gas and B) final temperature of gas

In: Physics

Assume that the speed of the ball is what you found the in previous question. What...

Assume that the speed of the ball is what you found the in previous question. What is the tension force in the rope when the ball is the bottom of its circular path? Enter you answer in multiples of (mg).

For example, if you find the tension force is  you should enter 3.75 as you answer.

My speed was 3.13 m/s - marked correct. the Radius is 1m.

The answer is not 1.32 - as previously answered on another question.

In: Physics

What is the energy required to turn 1000 cubic centimeters of ice at -10 degrees Celsius...

What is the energy required to turn 1000 cubic centimeters of ice at -10 degrees Celsius into water at 90 degrees Celsius

In: Physics

Define and describe four ways in which fluorescence excitation is more sensitive than optical absorption.

Define and describe four ways in which fluorescence excitation is more sensitive than optical absorption.

In: Physics

A professional boxer hits his opponent with a 1345-N horizontal blow that lasts for 0.122 s....

A professional boxer hits his opponent with a 1345-N horizontal blow that lasts for 0.122 s.

a) Calculate the impulse (in kg · m/s) imparted by this blow.

b) What is the opponent's final velocity (in m/s), if his mass is 113 kg and he is motionless in midair when struck near his center of mass?

c) Calculate the recoil velocity (in m/s) of the opponent's 11.4 kg head if hit in this manner, assuming the head does not initially transfer significant momentum to the boxer's body.

In: Physics