Question

In: Physics

In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.400 kg; the...

In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.400 kg; the sliding block has a mass of m2 = 0.810 kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0.350 kg, an inner radius of R1 = 0.020 0 m, and an outer radius of R2 = 0.030 0 m. Assume the mass of the spokes is negligible. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is μk = 0.250. The pulley turns without friction on its axle. The light cord does not stretch and does not slip on the pulley. The block has a velocity of vi = 0.820 m/s toward the pulley when it passes a reference point on the table.

(a) Use energy methods to predict its speed after it has moved to a second point, 0.700 m away.
m/s

(b) Find the angular speed of the pulley at the same moment.
rad/s

Solutions

Expert Solution

Solution:

a) The total kinetic energy of the block M2 + mass M1 + Pulley = total work done by the net force .

Initial Kinetic energy of the block M2 = 1/2 M2vi^2 = 1/2 (0.810)(0.82)^2 = 0.272 j

Initial kinetic energy of the mass M1 = 1/2 M1vi^2 = 1/2 ( 0.4) (0.82)^2 = 0.134 j

Total initial kinetic energy = 0.272 + 0.134 = 0.406 j

Final kinetic energy of M2 and M1 = 1/2 (M1+M2)vf^2 = 1/2(0.81 + 0.0.40) vf^2 = 0.605 vf2

Initial kinetic energy of the pulley = 1/2 I ^2 = 1/2 [ M(R1^2 +R2^2)] (vi/ R2)^2 =

1/2 (0.35)(0.02^2 + 0.03^2)](0.82)^2 /(0.03)^2= 0.17 j

Total initial kinetic energy = 0.406 + 0.17 = 0.576 j

Total Final kinetic energy = 0.605 vf^2 + 1/2(0.35)[0.02^2+0.03^2) vf^2 / R2^2 = 1.22 vf^2

potential energy of M1 = M1gh = (0.40)(9.81)(0.70) = 2.744 j

work done by friction = mgd =- (0.250)(0.4)(9.81)(0.70) = -0.686 j (negative since it is frictional force work)

Net work = 2.744 -0.686 = 2.058 j

Change in kinetic energy = net work done

=> 1.22 vf2 - 0.676 = 2.058

=> 1.22 vf^2 = 2.058 + 0.676 = 2.734

=> vf = Final velocity = 1.49 m/s

b) Angular velocity = = vf / R2 = ( 1.49) / 0.03 = 49.8 rad/s


Related Solutions

In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.410 kg; the...
In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.410 kg; the sliding block has a mass of m2 = 0.765 kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0.350 kg, an inner radius of R1 = 0.020 0 m, and an outer radius of R2 = 0.030 0 m. Assume the mass of the spokes is negligible. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface...
Block A in the figure below has mass 1.30 kg , and block B has mass...
Block A in the figure below has mass 1.30 kg , and block B has mass 2.85 kg . The blocks are forced together, compressing a spring S between them; then the system is released from rest on a level, frictionless surface. The spring, which has negligible mass, is not fastened to either block and drops to the surface after it has expanded. Block B acquires a speed of 1.20 m/s . Part A What is the final speed of...
If an object of mass m1 = 0.55 kg is sliding without friction in the +x-direction...
If an object of mass m1 = 0.55 kg is sliding without friction in the +x-direction on a level surface at a speed of v1 = 0.72 m/s and it collides with a stationary object of mass m1 = 0.55 kg, determine the total initial and final momenta (before and after the collision) as well as the total initial and final Mechanical Energy (before and after the collision) for; 1) a perfectly elastic collision, and 2) a perfectly inelastic collision...
Consider an object of mass m1 = 0.360 kg moving with a uniform speed of 5.40...
Consider an object of mass m1 = 0.360 kg moving with a uniform speed of 5.40 m/s on a frictionless surface. This object makes an elastic head-on collision with another object of mass m2 = 0.645 kg which is initially at rest. (a) Find the speed of m1 immediately after collision. m/s (b) Find the speed of m2 immediately after collision m/s
The two blocks, m1 = 2.6 kg and m2 = 4.2, in the figure below are...
The two blocks, m1 = 2.6 kg and m2 = 4.2, in the figure below are connected by a massless rope that passes over a pulley. The pulley is 12 cm in diameter and has a mass of 2.0 kg. As the pulley turns, friction at the axle exerts a torque of magnitude 0.55 N · m. If the blocks are released from rest, how long does it take the 4.2 kg block to reach the floor from a height...
Three blocks of unknown mass m1, m2=2.0 kg, and m3 = 3.0 kg are on a frictionless horizontal surface as shown on the figure below.
Three blocks of unknown mass m1, m2=2.0 kg, and m3 = 3.0 kg are on a frictionless horizontal surface as shown on the figure below. The blocks are connected by ideal, massless strings. A force FL=11 N is applied to the left block and is directed to the left. A force FR=33 N is applied to the right block, and is directed to the right. The tension T12 in the string between m1 and m2 is 13 N and the...
An object with mass m1= 3.00 kg is moving along the positive x-axis with a speed...
An object with mass m1= 3.00 kg is moving along the positive x-axis with a speed v1i=2 m/s straight towards two objects with masses m2= 2.00 kg and m3= 4.00 kg, which are initially at rest. When they collide, object 1 comes to rest and object 2 moves away with a speed of v2f=1.5 m/s at an angle of 50o from the incoming path of object 1. For everything that follows, use a coordinate system where the final path of...
An object of mass m1 = 0.435 kg starts from rest at point  and slides down an...
An object of mass m1 = 0.435 kg starts from rest at point  and slides down an incline surface that makes an angle θ = 36.0° with the horizontal as shown. The coefficient of kinetic friction between the object and the incline surface is 0.395. After sliding down a distance d = 5.60 m, it makes a perfectly inelastic collision with an object of mass m2 = 0.650 kg at point . a) Find the speed of m1 at point  just before...
An object of mass m1 = 0.415 kg starts from rest at point  and slides down an...
An object of mass m1 = 0.415 kg starts from rest at point  and slides down an incline surface that makes an angle θ = 36.0° with the horizontal as shown. The coefficient of kinetic friction between the object and the incline surface is 0.455. After sliding down a distance d = 5.80 m, it makes a perfectly inelastic collision with an object of mass m2 = 0.645 kg at point . (a) Find the speed of m1 at point  just before...
two masses m1 = 4.70 kg and m2 which has a mass 50.0% that of m1,...
two masses m1 = 4.70 kg and m2 which has a mass 50.0% that of m1, are attached to a cord of negligible mass which passes over a frictionless pulley also of negligible mass. If m1 and m2 start from rest, after they have each traveled a distance h = 2.90 m, use energy content to determine the following. (a) speed v of the masses (b) magnitude of the tension T in the cord
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT