In: Physics
Light of wavelength 650 nm is incident on a long, narrow slit. Find the angle of the first diffraction minimum for each of the following widths of the slit
(a) 1 mm
............rad
(b) 0.1 mm
...........rad
(c) 0.01 mm
..........rad
Condition for first diffraction minimum:
(a)
Width of slit, a1 = 1 mm
= 1 x 10-3 m
1
= sin-1( 650 x 10-9 / 1 x 10-3
)
= 1.13 x 10-5 rad
(b)
Width of slit, a1 = 0.1 mm
= 1 x 10-4 m
1
= sin-1( 650 x 10-9 / 1 x 10-4
)
= 1.65 x 10-5 rad
Ans:
c)
Width of slit, a1 = 0.01 mm
= 1 x 10-5 m
1
= sin-1( 650 x 10-9 / 1 x 10-5
)
= 1.66 x 10-3rad