In: Economics
In each part that follows, use the economic data given to find
national saving, private saving, public saving, and the national
saving rate.
a. Household saving = 200     Business saving =
400
     Government purchases of goods and
services = 160
     Government transfers and interest
payments = 110
     Tax collections = 195
    GDP = 2,500
Instructions: Enter your response for the national
saving rate rounded to one decimal place. If you are entering any
negative numbers, be sure to include a (-) in front of those
numbers.
| National saving | Private saving | Public saving | National saving rate | 
| % | 
b. GDP = 6,150     Tax collections =
1,425
     Government transfers and interest
payments = 400
     Consumption expenditures =
4,520
     Government budget surplus = 100
Instructions: Enter your response for the national
saving rate rounded to one decimal place. If you are entering any
negative numbers, be sure to include a (-) in front of those
numbers.
| National saving | Private saving | Public saving | National saving rate | 
| % | 
c. Consumption expenditures = 4,300
    Investment = 1,000
     Government purchases = 1,000
    Net exports = 6
     Tax collections = 1,575
     Government transfers and interest
payments = 500
Instructions: Enter your response for the national
saving rate rounded to one decimal place. If you are entering any
negative numbers, be sure to include a (-) in front of those
numbers.
| National saving | Private saving | Public saving | National saving rate | 
| % | 
Solution:-
Part: - A
Public Saving = {Tax Collection – Transfer and Interest Payment – Government Purchase}
= {195 – 110 – 160}
= -75
Private Saving = Household Saving + Business Savings
= 200 + 400
= 600
National Saving = Government Saving + Private Savings
= -75 + 600
= 525
National Saving Rate = National Saving / GDP * 100
= 525 / 2500 * 100
= 0.21 * 100
= 21%
| 
 National Saving  | 
 Private Saving  | 
 Public Saving  | 
 National Saving Rate  | 
| 
 525  | 
 600  | 
 -75  | 
 21%  | 
Part: - B
Public Saving = Government Budget Surplus
= 100
Private disposable income = GDP – Tax Collection + Transfer and Interest Payment
= 6150 - 1425 + 400
= 5125
Private savings = disposable income - consumption expenditure
= 5125 - 4520
= 605
National savings = Private savings + Public savings
= 605 + 100
= 705
National savings rate = National savings / GDP * 100
= 705 / 6150 * 100
= 0.1146 * 100
= 11.46%
| 
 National Saving  | 
 Private Saving  | 
 Public Saving  | 
 National Saving Rate  | 
| 
 705  | 
 605  | 
 100  | 
 11.46%  | 
Part: - C
Public Saving = Tax Collection - Transfer and Interest Payment – Government Purchase
= 1575 - 500 - 1000
= 75
GDP = C + I + G + NX
= 4300 + 1000 + 1000 + 6
= 6306
Private disposable income = GDP – Tax Collection + Transfer and Interest Payment
= 6306 - 1575 + 500
= 5231
Private savings = disposable income - consumption expenditure
= 5231 - 4300
= 931
National savings = Private savings + Public savings
= 931 + 75
= 1006
National savings rate = National savings / GDP * 100
= 1006 / 6306 * 100
= 0.1595 * 100
= 15.95% or 16%
| 
 National Saving  | 
 Private Saving  | 
 Public Saving  | 
 National Saving Rate  | 
| 
 1006  | 
 931  | 
 75  | 
 16%  |