In: Finance
You have developed the following analytical profit and loss statement for your company. It represents the most recent year’s operations, which ended yesterday.
| 
 Sales  | 
 $45,750,000  | 
|||
| 
 Variable costs  | 
 22,800,000  | 
|||
| 
 Revenue before fixed costs  | 
 $  | 
 22,950,000  | 
||
| 
 Fixed costs  | 
 9,200,000  | 
|||
| 
 Earnings before interest and taxes (EBIT)  | 
 13,750,000  | 
|||
| 
 Interest expense  | 
 1,350,000  | 
|||
| 
 Earnings before taxes  | 
 $  | 
 12,400,000  | 
||
| 
 Taxes (50%)  | 
 6,200,000  | 
|||
| 
 Net income  | 
 $ 6,200,000  | 
|||
Required
Your supervisor in the controller’s office has just handed you a memo asking for written responses to the following questions:
a At this level of output, what is the degree of operating leverage (DOL)?
b What is the degree of financial leverage (DFL)?
c What is the degree of combined leverage (DTL)?
a. Contribution margin = Revenue before fixed costs = $22950000
Earnings before interest and tax = EBIT = 13750000
Degree of operating leverage at this output = Contribution margin / EBIT = 22950000 / 13750000 = 1.6690
b. Earnings before taxes = EBT = EBIT - interest = 12400000,
Earnings before interest and tax = EBIT = 13750000
Degree of financial leverage = EBIT / EBT = 13750000 / 12400000 = 1.1088
c. Degree of operating leverage = 1.6690 and Degree of financial leverage = 1.1088
Degree of total leverage = Degree of operating leverage x degree of financial leverage = 1.6690 x 1.1088 = 1.8505
d. No of units sold = 915000 , Contribution margin = 22950000
Contribution margin per unit = Contribution margin / No of units sold = 22950000 / 915000 = 25.0819 = 25.08
Let Q = Breakeven Units
Then Q = Breakeven point units = (Fixed cost + interest expense) / (Contribution margin per unit) = (9200000 + 1350000) / 25.08 = 10550000 / 25.08 = 420653.90 = 420654 (rounding to next whole number)
Hence breakeven point units = 420654 units
e. i) Percentage Increase in sales = 25%
We know that
Degree of operating leverage = Percentage change in EBIT / Percentage change in sales
1.6690 = Percentage change in EBIT / 25%
Percentage change in EBIT = 25% x 1.6690 = 41.725%
Hence earnings before interest and tax will increase by 41.725%
ii) Percentage Increase in sales = 25%
We know that
Degree of Total leverage = Percentage change in net income / Percentage change in sales
1.8505 = Percentage change in net income / 25%
Percentage change in net income = 25% x 1.8505 = 46.2625%
Hence Net income will increase by 46.2625%