In: Accounting
Indicate the missing amount for each letter.
| 
 Case  | 
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 
 1  | 
 2  | 
|||||
| 
 Direct materials used  | 
$9,990 | $enter a dollar amount | (g) | |||
| 
 Direct labor  | 
5,100 | 8,360 | ||||
| 
 Manufacturing overhead  | 
8,980 | 4,100 | ||||
| 
 Total manufacturing costs  | 
enter a dollar amount | (a) | 16,420 | |||
| 
 Beginning work in process inventory  | 
1,150 | enter a dollar amount | (h) | |||
| 
 Ending work in process inventory  | 
enter a dollar amount | (b) | 3,800 | |||
| 
 Sales revenue  | 
25,430 | enter a dollar amount | (i) | |||
| 
 Sales discounts  | 
3,000 | 2,430 | ||||
| 
 Cost of goods manufactured  | 
17,920 | 22,980 | ||||
| 
 Beginning finished goods inventory  | 
enter a dollar amount | (c) | 4,180 | |||
| 
 Goods available for sale  | 
22,810 | enter a dollar amount | (j) | |||
| 
 Cost of goods sold  | 
enter a dollar amount | (d) | enter a dollar amount | (k) | ||
| 
 Ending finished goods inventory  | 
4,190 | 3,100 | ||||
| 
 Gross profit  | 
enter a dollar amount | (e) | 7,460 | |||
| 
 Operating expenses  | 
2,900 | enter a dollar amount | (l) | |||
| 
 Net income  | 
enter a dollar amount | (f) | 5,190 | |||
Case 1:
Total manufacturing costs = Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead
Total manufacturing costs = $9,990+5,100+8,980 = $24,070
Ending work in process = Beginning work in process+Total manufacturing costs-Cost of goods manufactured
Ending work in process = $1,150+24,070-17,920 = $7,300
Beginning finished goods inventory = Cost of goods available for sale-Cost of goods manufactured
Beginning finished goods inventory = $22,810-17,920 = $4,890
Cost of goods sold = Beginning finished goods inventory+Cost of goods manufactured-Ending finished goods inventory
Cost of goods sold = $4,890+17,920-4,190 = $18,620
Gross profit = Sales revenue-Sales discount-Cost of goods sold
Gross profit = $25,430-3,000-18,620 = $3,810
Net income = Gross margin - Operating expenses
Net income = $3,810-2,900 = $910
Case 2:
Direct material used = Total manufacturing costs - Direct labor - Manufacturing overhead
Direct material used = $16,420-8,360-4,100 = $3,960
Beginning work in process = Enidng work in process+Cost of goods manufactured-Total manufacturing costs
Beginning work in process = $3,800+22,980-16,420 = $10,360
Goods available for sale = Beginning finished goods inventory+Cost of goods manufactured
Goods available for sale = $4,180+22,980 = $27,160
Cost of goods sold = Goods available for sale - Ending finished goods inventory
Cost of goods sold = $27,160 - 3,100 = $24,060
Sales revenue = Gross profit +Cost of goods sold + Sales discount
Sales revenue = $7,460+24,060+2,430 = $33,950
Operating expenses = Gross profit - Net income
Operating expenses = $7,460-5,190 = $2,270