In: Accounting
4. Relaxation Resorts Inc. is a large company that is considering three long-term capital investments. Each investment has a useful life of five (5) years. Consider the profit for the following three alternative investment options:
Discount Factor |
Project A |
Project B |
Project C |
|
Capital Investment |
$175,000 |
$195,000 |
$205,000 |
|
Annual Profit: |
||||
Year 1 |
0.86957 |
$15,500 |
$21,000 |
$25,000 |
Year 2 |
0.75614 |
15,500 |
19,500 |
23,000 |
Year 3 |
0.65752 |
15,500 |
17,000 |
20,500 |
Year 4 |
0.57175 |
15,500 |
15,500 |
17,000 |
Year 5 |
0.49718 |
15,500 |
13,000 |
14,500 |
Total |
$77,500 |
$86,000 |
$100,000 |
The discount factor for a five-year annuity at 15% is 3.35216.
Depreciation is calculated using the straight-line method with no residual/salvage value. The company’s cost of capital is 15%.
Required:
Answer :
a. Payback period :
Project A
Payback period = Initial Investment / Net Cash Flow per Period
= $175,000 / $15,500
= 11.29 years
Project B
Period | Cash Flow | Cumulative Cash Flow |
0 | ($195,000) | ($195,000) |
1 | $21,000 | ($174,000) |
2 | $19,500 | ($154,500) |
3 | $17,000 | ($137,500) |
4 | $15,500 | ($122,000) |
5 | $13,000 | ($109,000) |
Payback period can't be calculated because Cumulative Cash Flow remains negative throughout the entire life of project.
Project C
Period | Cash Flow | Cumulative Cash Flow |
0 | ($205,000) | ($205,000) |
1 | $25,000 | ($180,000) |
2 | $23,000 | ($157,000) |
3 | $20,500 | ($136,500) |
4 | $17,000 | ($119,500) |
5 | $14,500 | ($105,000) |
Payback period can't be calculated because Cumulative Cash Flow remains negative throughout the entire life of project.
b. Average accounting rate of return ;
Project A
= Average return after depreciation / Average Investment
Average return = ($15,500 x 5 years) / 5 = $15,500
Average Investment = $175,000 / 2 = $87,500
Depreciation = $175,000 / 5 years = $35,000
Average accounting rate of return
= ($15,500 - $35,000) / $87,500 x 100
= ($19,500) / $87,500 x 100
= (22.29%)
Project B
= Average return after depreciation / Average Investment
Average return = $86,000 / 5 = $17,200
Average Investment = $195,000 / 2 = $97,500
Depreciation = $195,000 / 5 years = $39,000
Average accounting rate of return
= ($17,200 - $39,000) / $97,500 x 100
= ($21,800) / $97,500 x 100
= (22.36%)
Project C
= Average return after depreciation / Average Investment
Average return = $100,000 / 5 = $20,000
Average Investment = $205,000 / 2 = $102,500
Depreciation = $205,000 / 5 years = $41,000
Average accounting rate of return
= ($20,000 - $41,000) / $102,500 x 100
= ($21,000) / $102,500 x 100
= (20.49%)
c. Net present value :
Net present value = Present value of annual cash inflow - Initial Investment
Project A
Net present value
= [$15,500 x PVAF(15%,5years)] - $175,000
= [$15,500 x 3.35216] - $175,000
= $51,958.48 - $175,000
= ($123,041.52)
Project B
Year | Cash Flow | PVF @15% | Present Value |
0 | ($195,000) | 1.00 | ($195,000) |
1 | $21,000 | 0.86957 | $18,260.97 |
2 | $19,500 | 0.75614 | $14,744.73 |
3 | $17,000 | 0.65752 | $11,177.84 |
4 | $15,500 | 0.57175 | $8,862.13 |
5 | $13,000 | 0.49718 | $6,463.34 |
NPV | ($135,490.99) |
Project C
Year | Cash Flow | PVF @15% | Present Value |
0 | ($205,000) | 1.00 | ($205,000) |
1 | $25,000 | 0.86957 | $21,739.25 |
2 | $23,000 | 0.75614 | $17,391.22 |
3 | $20,500 | 0.65752 | $13,479.16 |
4 | $17,000 | 0.57175 | $9,719.75 |
5 | $14,500 | 0.49718 | $7,209.11 |
NPV | ($135,461.51) |