PCl5(g)--->PCl3(g)+Cl2(g)
Kc= 1.80 at 250 degrees celcius
A 0.173 mol sample of PCl5(g) is injected into...
PCl5(g)--->PCl3(g)+Cl2(g)
Kc= 1.80 at 250 degrees celcius
A 0.173 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 2.55 L
reaction vessel held at 250 °C. Calculate the concentrations of
PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium.
Solutions
Expert Solution
Ans. Initial [PCl5] =
moles / vol. of reaction vessel in liters
Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical
equation PCL5(g)<--->PCl3(g)+Cl2(g). Kc=1.80 at 250 C. A
0.244 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 2.80 L
reaction vessel held at 250 Celsius. Calculate the concentrations
of PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium.
Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical
equation PCL5(g)<--->PCl3(g)+Cl2(g). Kc=1.80 at 250 C. A
0.220 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 3.00 L
reaction vessel held at 250 �C. Calculate the concentrations of
PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium.
Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical
equation
PCl5 <-----> PCl3 + Cl2
Kc=1.80 at 250 °C
A 0.135 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 2.15 L
reaction vessel held at 250 °C. Calculate the concentrations of
PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium.
The reaction: PCl5(g) <-> PCl3(g) +
Cl2(g) has Kc=0.0900. A 0.1000 mol sammple of
PCl5 is placed in an empty 1.00 flask and the above
reaction is allowed to come to equilibrium at a certain temp. How
manny moles of PCl5, PCl3 and Cl2,
respectively, are present at equilibrium?
For the equilibrium PCl5(g) PCl3(g) + Cl2(g), Kc = 4.0 at 228°C.
If pure PCl5 is placed in a 1.00-L container and allowed to come to
equilibrium, and the equilibrium concentration of PCl5(g) is 0.26
M, what is the equilibrium concentration of PCl3?
Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical
equation PCl5(g)↽−−⇀PCl3(g)+Cl2(g)?c=1.80 at 250 ∘C PCl 5 ( g ) ↽ −
− ⇀ PCl 3 ( g ) + Cl 2 ( g ) K c = 1.80 at 250 ∘ C A 0.3295 mol
0.3295 mol sample of PCl5(g) PCl 5 ( g ) is injected into an empty
3.80 L 3.80 L reaction vessel held at 250 ∘C. 250 ∘ C. Calculate
the concentrations of PCl5(g) PCl 5 ( g...
PCl5 (g) <--> PCl3 (g) + Cl2 (g) K_p=0.0497 at 500 degrees
Celsius. Determine the equilibrium concentration(M) of all species
for a sealed gas cylinder charged with 1.53 atm of PCl5? Please
show all work.
9. The equilibrium constant Kc for the reaction PCl3(g) +
Cl2(g) PCl5(g) is 49 at 230°C. If 0.70 mol of PCl3 is
added to 0.70 mol of Cl2 in a 1.00-L reaction vessel at 230°C, what
is the concentration of PCl3 when equilibrium has been
established?
A. 0.049 M
B. 0.11 M
C. 0.30 M
D. 0.59 M
E. 0.83 M
Consider the following reaction: PCl5(g)⇌PCl3(g)+Cl2(g)
Initially, 0.65 mol of PCl5 is placed in a 1.0 L flask. At
equilibrium, there is 0.16 mol of PCl3 in the flask. What is the
equilibrium concentration of PCl5?
Express your answer to two significant figures and include the
appropriate units.
Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical
equation. PCl5(g) ightleftharpoons PCI3(g) + Cl2(g) Kc = 1.80 at
250 �C A 0.318 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 3.35
L reaction vessel held at 250 �C. Calculate the concentrations of
PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium.