In: Chemistry
a) Calculate the pH during the titration of 30.00 mL of 0.1000 M trimethylamine, (CH3)3N(aq), with 0.1000 M HCl(aq) after 24 mL of the acid have been added. Kb of trimethylamine = 6.5 x 10-5.
b)Calculate the pH during the titration of 20.00 mL of 0.1000 M methylamine, CH3NH2(aq), with 0.1000 M HNO3(aq) after 19.9 mL of the acid have been added. Kb of methylamine = 3.6 x 10-4.
a) mols of (CH3)3N = molarity x volume = 0.1 x 0.03 = 0.003 mols
moles of HCl = 0.1 x 0.024 = 0.0024 mols
reamining moles of (CH3)3N = 0.003 - 0.0024 = 0.0006 mols
moles of (CH3)3NHCl = 0.0024 mols
Total volume = 30 + 24 = 54 ml = 0.054 L
molarity of (CH3)3N = 0.0006/0.054 = 0.011 M
molarity of (CH3)3NHCl = 0.0024/0.054 = 0.044 M
Ka = Kw/Kb = 1 x 10^-14/6.5 x 10^-5 = 1.54 x 10^-10
pKa = -log[Ka] = 9.81
Using Hendersen-Hasselbalck equation,
pH = pKa + log([base]/[acid])
= 9.81 + log(0.011/0.044)
= 9.21
b) moles of CH3NH2 = 0.1 x 0.02 = 0.002 mols
moles of HNO3 - 0.1 x 0.0199 = 1.99 x 10^-3 mols
remaining moles of CH3NH2 = 0.002 - 0.00199 = 1 x 10^-5 mols
moles of CH3NH3NO3 = 0.00199 mols
total volume = 20 + 19.9 = 39.9 ml = 0.0399 L
molarity of CH3NH2 = 0.00001/0.0399 = 2.51 x 10^-4 M
molarity of CH3NH3NO3 = 0.0199/0.0399 = 0.05 M
Ka = 1 x 10^-14/3.6 x 10^-4 = 2.78 x 10^-11
pKa = 10.56
Using Hendersen-Haselbalck eqution,
pH = pKa + log([base]/[acid])
= 10.56 + log(2.51 x 10^-4/0.05)
= 8.26