In: Accounting
Ayayai Corp. experienced a fire on December 31, 2020, in which
its financial records were partially destroyed. It has been able to
salvage some of the records and has ascertained the following
balances.
| 
 December 31, 2020  | 
 December 31, 2019  | 
|||
| Cash | $ 33,300 | $ 19,500 | ||
| Accounts receivable (net) | 82,200 | 132,100 | ||
| Inventory | 210,500 | 188,700 | ||
| Accounts payable | 50,800 | 92,200 | ||
| Notes payable | 32,700 | 63,300 | ||
| Common stock, $100 par | 408,700 | 408,700 | ||
| Retained earnings | 117,300 | 106,600 | 
Additional information:
| 1. | The inventory turnover is 5.1 times. | |
| 2. | The return on common stockholders’ equity is 19%. The company had no additional paid-in capital. | |
| 3. | The receivables turnover is 11.7 times. | |
| 4. | The return on assets is 18%. | |
| 5. | Total assets at December 31, 2019, were $609,500. | 
Compute the following for Ayayai Corp.. (Round all
answers to 0 decimal places, e.g. 2,150.)
| (a) | Cost of goods sold for 2020. | $ | ||
| (b) | Net credit sales for 2020. | $ | ||
| (c) | Net income for 2020. | $ | ||
| (d) | Total assets at December 31, 2020. | $ | 
Answer:
a) compute cost of goods sold
Inventory turnover ratio. = Cost of goods sold/ average inventory
Given inventory turnover ratio = 5.1 times
Average inventory = (210500+188700)/2 =199600
cost of goods sold =199600 × 5.1 times
= $1017960
b) compute net credit sales
Account receivable turnover = net credit sales/average account receivable
Given account receivable turnover = 11.7 times,
Average aaccount receivable = (82200+132100)/2 =107150
Net credit sales = 107150 × 11.7 times = $1253655
c) compute net income
Return on common stock holder equity = net income/ shareholders fund
Given return on common stock holder equity ratio 19%
Shareholders fund=common stock + retained earnings
= 408700 + 117300 = 526000
NET income = 526000 × 19% =$99940
d) compute total assets
Return on asset = net income/average total assets
Given, return on asset = 18% , net income = $99940
average total assets = $99940/18%= $555222
given also given previous years assets value = $609500
Average assets = total assets of 2019+ total assets of 2020/2
$555222 × 2 = $609500+ total assets of 2020
Total assets of 2020 = $1110444 - $609500= $500944
Therefore
Cost of goods sold = $1017960
NET credit sales = $1253655
NET income = $99940
Total assets of 2020 = $500944