In: Physics
If two slits are separated by .25cm and the slit to screen is 1m, what is the distance between consecutive maxima for light of wavelength 0.5um? Show steps
Solution: We know for interference pattern of with two slits, for bright fringes (maxima) we have the relation,
d*sinθ = m*λ
where d = distance between two slits,
θ = angular position of the bright fringe (maxima) with respect to the central axis (central maxima),
m = order of the bright fringe and
λ = wavelength of the light used.
We can write above equation as,
sinθ = m*λ/d
If θ is small, then using small angle approximation, we haven sinθ ~ θ, that is θ sinθ is nearly equal to θ when the angle are small. Thus above equation becomes,
θ = m*λ/d -----------------------------------------------------------------(1)

Now in the diagram, consider triangle OAB; we can write
tanθ = Ym/X
where Ym = distance between the mth order maxima and the center of the screen and
X = distance between the slits and the screen.
Again using small angle approximation, tanθ ~ θ. Thus above equation becomes,
θ = Ym/X -----------------------------------------------------------------(2)
From equation (1) and (2), we have,
m*λ/d = Ym/X
Ym = X*m*λ/d
Consider the next maxima which is even farther away from the center of the screen,
Ym+1 = X*(m+1)*λ/d
Thus the distance between two arbitrary consecutive maxima is given by
Ym+1 – Ym = (X*(m+1)*λ/d) – (X*m*λ/d)
Ym+1 – Ym = X*λ/d --------------------------------------------------------------------(3)
We are given, slit separation d = 0.25 cm = 0.0025 m
slit to screen distance X = 1 m
Wavelength of light used λ = 0.5 μm = 0.5*10-6 m
The distance between the consecutive maxima; Ym+1 – Ym = ? to be found.
Thus from equation (3), we have
Ym+1 – Ym = (1m)*( 0.5*10-6m)/(0.0025m)
Ym+1 – Ym = 2*10-4 m
Thus the distance between the two consecutive maxima is 2*10-4 m.
(or 0.2 mm)