In: Chemistry
part 1: It is recommended that drinking water contain 1.6 ppm fluoride (F?) for prevention of tooth decay. Consider a reservoir with a diameter of 4.50???102 m and a depth of 14.3 m. (The volume is ?r2h, where r is the radius and h is the height.) How many grams of F? should be added to give 1.6 ppm?
part 2: Fluoride is provided by hydrogen hexafluorosilicate, H2SiF6. How many grams of H2SiF6 contain this much F??
Answer-
Part 1)
We are given, concentration of fluoride F- = 1.6 ppm
Diameter , d = 4.50*102 m , depth = 14.3 m
Depth means height
We are given formula for volume = pi *r2*h , so this is for cylinder
First we need to calculate the volume of reservoir
r= radius = d/2 = 4.50*102 m / 2 = 225 m
Volume of reservoir = pi *r2*h
= 3.14 * (225 m)2 * 14.3 m
= 2.273*106 m3
Now we need to calculate mass of F- which have concentration 1.6 ppm,
We know, ppm means part per million and it is equal to mg /L
1.6 ppm means 1.6 mg/L
Means, for 1 L = 1.6 mg of F-
We calculated volume in m3, so we need to convert m3 to dm3.
1 m3 = 1000 dm3
So, 2.273*106 m3 = ? dm3
= 2.273*109 dm3
We also know, 1 dm3 = 1 L
So , volume in L = 2.273*109 L
1 L = 1.6 mg of F-
2.273*109 L = ? mg
= 3.637*109 mg of F-
1 mg = 0.001 g
So, 3.637*109 mg = ? g
= 3.6*106 g of F-
Part 2 ) We calculated mass of F- now we need to convert this mass of F- to moles
Moles of F- = mass of F- / molar mass of F-
= 3.637*106 g / 18.998 g/mole
= 1.914*105 mole of F-
In the hexafluorosilicate, H2SiF6 there are 6 F means,
6 moles of F- = 1 moles of H2SiF6
1.914*105 mole of F- = ?
= 1.914*105 mole of F- X 1 moles of H2SiF6 / 6 moles of F-
= 3.191*104 moles of H2SiF6
Now convert this moles of H2SiF6 to its mass
Mass of H2SiF6 = moles of H2SiF6 X molar mass of H2SiF6
= 3.191*104 moles of H2SiF6 X 144.0898 g/mole
= 4.6*106 g of H2SiF6