Question

In: Chemistry

Benzene has a ΔHvap = 33.90 kJ/mol and a ΔSvap = 96.4 J/mol-K. What is the...

Benzene has a ΔHvap = 33.90 kJ/mol and a ΔSvap = 96.4 J/mol-K. What is the vaporization temperature of Benzene in Celsius?

Solutions

Expert Solution

Vaporization temperature, Tvap = ΔHvap / ΔSvap

Where Tvap is Vaporization themperatue in kelvin

Given ΔHvap = 33.90 kJ/mol

                   = 33.90x103 J/mol

       ΔSvap = 96.4 J/(mol-K)

Plug the values we get Tvap = ΔHvap / ΔSvap

                                        = (33.90x103 J/mol) / (96.4 J/(mol-K) )

                                        = 351.6 K

                                        = 351.6 - 273 oC

                                        = 78.6 oC

Therefore the vaporization temperature of Benzene is 78.6 oC


Related Solutions

Cgas = 1.3 J/g×K    Hvap = 38.56 kJ/mol    Cliq = 2.3 J/g×K      Hfus = 5.02 kJ/mol   ...
Cgas = 1.3 J/g×K    Hvap = 38.56 kJ/mol    Cliq = 2.3 J/g×K      Hfus = 5.02 kJ/mol    Csolid = 0.97 J/g×K      Condensation Temp = 78.0oC               Freezing Pt = -114.0oC Calculate the amount of heat required toconvert 92.6 mL of ethanol, C2H6O, from 110.0oC to -98.0oC.
For a hypothetical reaction, ΔrHθ = 89.1 kJ/mol and ΔrSθ = 364 J/mol/K. What is the...
For a hypothetical reaction, ΔrHθ = 89.1 kJ/mol and ΔrSθ = 364 J/mol/K. What is the total standard entropy of the reaction, ΔrStotθ, at 343 K?
Estimate Keq for the following equilibria at 350 K. R = 8.3145 J/(mol*K). Substance ΔHo(kJ/mol) So(J/(mol*K))...
Estimate Keq for the following equilibria at 350 K. R = 8.3145 J/(mol*K). Substance ΔHo(kJ/mol) So(J/(mol*K)) SnO2(s) -577.6 49.0 H2(g) 0 130.680 CO(g) -110.5 197.7 Sn(s, white) 0 51.2 H2O(l) -285.83 69.95 Fe(s) 0 27.3 Fe3O4(s) -1118.4 146.4 Correct answer. Correct. SnO2(s) + 2H2(g) ⇄ Sn(s, white) + 2H2O(l) The number of significant digits is set to 2; the tolerance is +/-3% LINK TO TEXT Incorrect answer. Incorrect. 3Fe(s) + 4H2O(l) ⇄ Fe3O4(s) + 4H2(g) Entry field with incorrect answer...
A reaction has and △H°298 = 151 kJ/mol and △S°298 = 286 J /mol K at...
A reaction has and △H°298 = 151 kJ/mol and △S°298 = 286 J /mol K at 298 K. Calculate △G in kJ/mol.
The vaporization of compound A is described by the given chemical equation. A(l)⟶A(g)ΔHvap∘=42.69 kJ/mol Calculate the...
The vaporization of compound A is described by the given chemical equation. A(l)⟶A(g)ΔHvap∘=42.69 kJ/mol Calculate the entropy of vaporization, ΔSvap , for A(l) at 25.0 °C given that the boiling point of A is 78.99 °C , and the molar heat capacity of A(l) is 118.41 J/(mol⋅K) . Assume that the molar heat capacity of A(g) is 53.7% of that of A(l) . ΔSvap= J⋅mol−1⋅K−1 Calculate the standard Gibbs free energy of vaporization, ΔG∘vap , at 25.0 °C . ΔG∘vap=...
Given the data: PbO(s), Df Hq = -217.3 kJ mol–1, Sq = +68.7 J mol–1 K–1...
Given the data: PbO(s), Df Hq = -217.3 kJ mol–1, Sq = +68.7 J mol–1 K–1 PbO2(s), Df Hq = -277.0 kJ mol–1, Sq = +68.6 J mol–1 K–1 O2(g), Df Hq= 0.00 kJ mol–1, Sq = +205 J mol–1 K–1 calculate the standard free energy change, DrGq, for the reaction: PbO(s) + ½ O2(g) ® PbO2(s) Select one: a. +1.45 kJ mol–1 b. –29.1 kJ mol–1 c. –68.3 kJ mol–1 d. –90.3 kJ m
The reaction C4H8(g)⟶2C2H4(g)C4H8(g)⟶2C2H4(g) has an activation energy of 262 kJ/mol.262 kJ/mol. At 600.0 K,600.0 K, the...
The reaction C4H8(g)⟶2C2H4(g)C4H8(g)⟶2C2H4(g) has an activation energy of 262 kJ/mol.262 kJ/mol. At 600.0 K,600.0 K, the rate constant, ?,k, is 6.1×10−8 s−1.6.1×10−8 s−1. What is the value of the rate constant at 765.0 K?
The value of the universal gas constant is 0.082 (L atm)/(mol K) or 8.31 J/(mol k)...
The value of the universal gas constant is 0.082 (L atm)/(mol K) or 8.31 J/(mol k) and 1.00 atm = 760 mmHg or 760 torr. When a sample of H2​​​​O​​​​​​​​​​​​2 is decomposed, 350 mL of O2 gas is collected at 20 °C and at a partial pressure of 695 torr. How many moles of O2 gas were collect The value of the universal gas constant is 0.082 (L atm)/(mol K) or 8.31 J/(mol k) and 1.00 atm = 760 mmHg...
HCl: -164.4 kJ/mol NaOH: -469.6 kJ/mol NaCl: -407.1 kJ/mol H2O: -285.9 kJ/mol If 50 mL of...
HCl: -164.4 kJ/mol NaOH: -469.6 kJ/mol NaCl: -407.1 kJ/mol H2O: -285.9 kJ/mol If 50 mL of 1.00 M HCl and 50 mL of 2.00 M NaOH are mixed, given the enthalpies of formation above, use Hess's Law to calculate the molar heat of neutralization.
Acetic acid has a normal boiling point of 118 ∘C and a ΔHvap of 23.4 kJ/mol.What...
Acetic acid has a normal boiling point of 118 ∘C and a ΔHvap of 23.4 kJ/mol.What is the vapor pressure (in mmHg) of acetic acid at 40 ∘C?
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT