Question

In: Physics

Three capacitors of 2.00 nF, 5.00 nF and 7.00 nF are connected in series to a...

Three capacitors of 2.00 nF, 5.00 nF and 7.00 nF are connected in series to a source

with a potential difference of 9.00 V.

a)What is the equivalent capacitance?

b) What is the the charge in each capacitor, and what is the potential difference across

each capacitor?

c) What is the energy stored in each capacitor?

9) Repeat 8 with the same three capacitors in parallel. How is this different than the

result in series?

Solutions

Expert Solution

C1= 2 nF C2= 5 nF C3= 7 nF Voltage V= 9 Volts

Connected in Series

a)  1/Ceq = 1/C1 + 1/C2 + 1/C3 = 1/2 + 1/5 + 1/7 = 59/70

Ceq = 70/59 =1.186 nF -----Equivalent capacitance in series

b) 1/Ceq = V/Q

Q = V*Ceq = 9 * 1.186 = 10.674 nC ---- Charge is same across all capacitors in series

V= V1+ V2 + V3

V1 = Q/C1 = 10.674/2 = 5.337 Volts

V2= Q/C2= 10.674/5 = 2.134 Volts

V3= Q/C3 = 10.674/7 = 1.524 Volts

c)

energy stored in capacitor 1 = 1/2 C1 V12 = 1/2 * 2*10^-9 * 5.3372  = 28.48 nJ

energy stored in capacitor 2 = 1/2 C2 V22 = 1/2 * 5*10^-9 *2.134 2  = 11.38 nJ

energy stored in capacitor 3 = 1/2 C3 V32 = 1/2 * 7*10^-9 * 1.5242  = 8.12 nJ

Connected in Parallel:

a) Ceq = C1 + C2 + C3 = 2+5+7 = 14 nF --Equivalent capacitance in parallel

b) Q= Q1+Q2+Q3

and Ceq = Q/V

Voltage remains constant across all capacitors in parallel

Q= Ceq (V) = (C1+C2+C3)*V =

so Q1 = C1V = 2*9 = 18 nC

Q2=C2V= 5*9 = 45 nC

Q3 = C3V= 7*9= 63 nC

c) V1=V2=V3=V= 9Volts

energy stored in capacitor 1 = 1/2 C1 V12 = 1/2 * 2*10^-9 * 92  = 81 nJ

energy stored in capacitor 2 = 1/2 C2 V22 = 1/2 * 5*10^-9 *9 2  = 202.5 nJ

energy stored in capacitor 3 = 1/2 C3 V32 = 1/2 * 7*10^-9 * 92  = 283.5 nJ


Related Solutions

Two capacitors are connected in series. Let 3.30?F be the capacitance of first capacitor, 5.00?Fthe capacitance...
Two capacitors are connected in series. Let 3.30?F be the capacitance of first capacitor, 5.00?Fthe capacitance of the second capacitor, and Vab = 60.0V the potential difference across the system. A)Calculate the charge on each capacitor (Q1 AND Q2) B)Calculate the potential difference across each capacitor.(Q1 AND Q2)
Three capacitors of 10muF, 25muF, and 50 muF are connected in series. Each capacitor is rated...
Three capacitors of 10muF, 25muF, and 50 muF are connected in series. Each capacitor is rated for 24V operation. is it safe to apply a total of 24V x 3=72 across their combination? If not safe, what is the maximum voltage that can be supplied across their combination so that the voltage drops across any of the three capacitors will not exceed their rated voltage of 24V?
Two capacitors, C1=7500pF and C2=2900pF, are connected in series to a 15.0 V battery. The capacitors...
Two capacitors, C1=7500pF and C2=2900pF, are connected in series to a 15.0 V battery. The capacitors are later disconnected from the battery and connected directly to each other, positive plate to positive plate, and negative plate to negative plate. What then will be the charge on each capacitor?
If the capacitor in an RC circuit is replaced by two identical capacitors connected in series,...
If the capacitor in an RC circuit is replaced by two identical capacitors connected in series, then find the CORRECT statement. Select one: a. The time constant will be tripled b. The time constant will decrease by a factor of 2 c.  The time constant will be unchanged d. The time constant will decrease by a factor of 4 e. The time constant will be doubled
A 5.00-MΩ Ω resistor and a 5.00-μ μ F capacitor are connected in series with a...
A 5.00-MΩ Ω resistor and a 5.00-μ μ F capacitor are connected in series with a power supply. 1) What is the time constant for the circuit Part B A 20.0-μ μ F capacitor has an initial charge of 100.0 μ μ C. 1) If a resistance of 20.0 Ω Ω is connected across it, what is the initial current through the resistor? Part C A 12.5-μ μ F capacitor is charged to a potential of 30.0 V and then...
Two capacitors, C1 and C2, are connected in series and a battery, providing a voltage V,...
Two capacitors, C1 and C2, are connected in series and a battery, providing a voltage V, is connected across the two capacitors. (a) Find the equivalent capacitance, the energy stored in this equivalent capacitance, and the energy stored in each capacitor. (b) Show that the sum of the energy stored in each capacitor is the same as the energy stored in the equivalent capacitor. Will this equality always be true, or does it depend on the number of capacitors and...
Two capacitors, C1 = 15.0 µF and C2 = 44.0 µF, are connected in series, and...
Two capacitors, C1 = 15.0 µF and C2 = 44.0 µF, are connected in series, and a 18.0-V battery is connected across them. (a) Find the equivalent capacitance, and the energy contained in this equivalent capacitor. equivalent capacitance ________uF total energy stored ________J (b) Find the energy stored in each individual capacitor. energy stored in C1 ______J energy stored in C2 ______J Show that the sum of these two energies is the same as the energy found in part (a)....
Two capacitors, C1 = 16.0 μF and C2 = 32.0 μF, are connected in series, and...
Two capacitors, C1 = 16.0 μF and C2 = 32.0 μF, are connected in series, and a 15.0-V battery is connected across them. (a) Find the equivalent capacitance, and the energy contained in this equivalent capacitor. equivalent capacitance     μF total energy stored     J (b) Find the energy stored in each individual capacitor. energy stored in C1     energy stored in C2 (c) If the same capacitors were connected in parallel, what potential difference would be required across them so that the...
A 2.00 µF and a 5.50 µF capacitor can be connected in series or parallel, as...
A 2.00 µF and a 5.50 µF capacitor can be connected in series or parallel, as can a 30.0 kΩ and a 100 kΩ resistor. Calculate the four RC time constants (in s) possible from connecting the resulting capacitance and resistance in series. -resistors in series, capacitors in parallel -resistors in parallel, capacitors in series -capacitors and resistors in parallel Please show how to solve! I'm really confused.
2. A 15-MΩ resistor and a 48-nF capacitor get connected in series to a 15-V battery....
2. A 15-MΩ resistor and a 48-nF capacitor get connected in series to a 15-V battery. a. How long will it be until the capacitor is “fully” charged? b. If the battery is then disconnected from the circuit, how long will it be until the capacitor’s voltage is 9.0 V? What is the charge of the capacitor at that moment? c. If we’d like the capacitor’s voltage in this circuit to decrease from 15-V to 9.0-V in 1.5 seconds after...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT