In: Accounting
On May 31, 2016, Sandals report purchased a truck at a cost of $160,000. before placing the truck into service, The company spend $2,500 painting it, $500 replacing tires, and $5,000 overhauling the engine. The truck should remain in service for 5 years and have a residual value of $7,500. The truck’s annual mileage is expected to be 15,000 in each of the first two years and 10,000 miles in the next three years. In deciding which depreciation method to use, the general manager request depreciation schedule for each of the depreciation methods (straight line, unit-of production, and double – declining-balance). work out each depreciation in the depreciation schedule. pass all transaction in the journal entry. journal entry must be included. show working out for each depreciation
Solution
Sandals Resort
Depreciation schedule for each of the depreciation methods:
Value of truck –
Cost $160,000
Add: painting $2,500
Replacing tires $500
Overhaul $5,000
Value $168,000
Straight line method
Annual Depreciation expense = depreciable base x 1/useful
life
Depreciable base = value of truck – residual valueValue
of truck= $168,000
Useful life = 5 years
Annual depreciation expense = $160,500/5 = $32,100
Year Depreciation = depreciation for 7 months, (May 31 –
Dec 31)= 32,100 x 7/12 = $18,725Book value = cost – accumulated
depreciation
Depreciation schedule –
Units of Production
Depreciation expense = depreciation rate x annual units of
production
Depreciation rate = depreciable base/total annual mileage
Total annual mileage for 5 years = (15,000 + 15,000 + 10,000 + 10,000 + 10,000) = 60,000
Depreciable base = value of truck – residual value
Value of truck= $168,000
Residual value = $7,500
Depreciable base = 168,000 – 7,500 = $160,500
Depreciation rate = $160,500/60,000 = $2.675 per
mile
Double Declining Balance Method
Depreciation expense, for Year 1 would be = cost x double declining
balance depreciation rate
DDB depreciation rate = 2 x straight line depreciation rate
Straight line depreciation rate = 1/useful life
DDB depreciation rate = 2 x (1/5) = 40%
Depreciation expense for year 1 (May 31 – Dec 31), 7 months = 168,000 x 40% x 7/12
Year 1 depreciation expense = $39,200
Year 2 depreciation expense = DDB rate x book value
Book value = cost – accumulated depreciation
Year 1, Accumulated depreciation = $39,200
EOY 1, Book value = 168,000 – 39,200 = $128,800
Year 2
Depreciation expense = 128,800 x 40% = $51,520
Accumulated Depreciation = 39,200 + 51,520 = $90,720
Book value = 168,000 – 90,720 = $77,280
Year 3
Depreciation expense = 77,280 x 40% = $30,912
Accumulated depreciation = 39,200 + 51,520 + 30,912 = $121,632
Book value = 168,000 – 121,632 = $46,368
Year 4
Depreciation expense = 46,368 x 40% = $18,547
Accumulated depreciation = 39,200 + 51,520 + 30,912 + 18,547 = $140,179
Book value = 168,000 – 140,179 = $27,821
Year 5
Depreciation expense = 27,821 x 40% = $11,128
Accumulated depreciation = 39,200 + 51,520 +30,912 + 18,547 + 11,128 = $151,307
Book value = 168,000 – 151,307 = $16,693