In: Accounting
G Force Manufacturing Company had net income of $300,000 in 2017 when the number of units produced and sold was 6000 and data for variable and fixed costs were as follows:
Cost Schedule
Variable Costs: Direct Material $35
Direct Labour $30
Variable Manufacturing Overhead $15
Fixed Costs: Manufacturing Overhead $232,000
Advertising 33,000
Administrative 155,000
Required:
(A)
(a) Selling price per unit = total sales revenue/total sales units
And,
(b) Total sales revenue = total variable cost + contribution margin
Total variable cost = total sales units x variable cost per unit
Variable cost per unit = $35 + $30 + $15 = $80
Therefore,
Total variable cost = 6000 x $80 = $480000
And,
Contribution margin = fixed cost + net income
Fixed cost = $232000 + $33000 + $155000 = $420000
Therefore,
Contribution margin = $420000 + $300000 = $720000
therefore,
total sales revenue = $480000 + $720000
= $1200000
therefore,
selling price per unit = $1200000/6000
= $200
-------------------------------------------------------------------------
(B)
Sales Less: variable cost |
$1200000 $480000 |
|
---|---|---|
Contribution margin Less: fixed cost Manufacturing overhead Advertising Administrative expenses Total fixed costs |
$232000 $33000 $155000 |
$720000 $420000 |
Net income | $300000 |
-------------------------------------------------------------------------
(C)
1. Break even point (units) = fixed cost/contribution margin per unit
Contribution margin per unit = contribution margin/sales units = $720000/6000 = $120
Therefore,
Break even point (units) = $420000/$120
= 3500 units
2. Break even point (dollar sales) = fixed cost/contribution margin ratio
Contribution margin ratio = contribution margin per unit/selling price per unit = $120/$200 = 0.6 or 60%
Therefore,
Break even point (dollar sales) = $420000/60%
= $700000
-------------------------------------------------------------------------
(D)
1. Margin of safety (units) = total sales units - break even sales units
= 6000 - 3500
= 2500 units
2. Margin of safety (sales) = total sales - break even sales
= $1200000 - $700000
= $500000