In: Chemistry
Calculate the amount of energy in kilojoules needed to change 279g of water ice at ?10 ?C to steam at 125 ?C. The following constants may be useful:
Cm (ice)=36.57 J/(mol??C)
Cm (water)=75.40 J/(mol??C)
Cm (steam)=36.04 J/(mol??C)
?Hfus=+6.01 kJ/mol
?Hvap=+40.67 kJ/mol
Moles of water = 279 g / 18 g/mol = 15.5 mol
Step 1:
Heat required to convert 279 g of ice at -10 oC to 0 oC ice
Q1 = mcdT
Q1 = 15.5 x 36.57 x 10
Q1 = 5668.35 J = 5.668 kJ
-----------------------
Step 2:
Heat required to convert 279 g of ice at 0 oC ice to 0 oC water
Q2 = m x delta Hfus
Q2 = 15.5 x 6.01 = 93.15 kJ
------------------------------------------------------------------------------------------
Step 3:
Heat required to convert 279 g of water at 0 oC to water at 100 oC
Q3 = mcdT
Q3 = 15.5 x 75.40 x 100
Q3 = 116870 J = 116.87 kJ
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Step 4:
Heat required to convert 279 g of water at 100 oC to steam at 100 oC
Q4 = m x delta Hvap
Q4 = 15.5 x 40.67
Q4 = 630.38 kJ
---------------------------------------------------------------------------------------
Step 5:
Heat required to convert 279 g of steam at 100 oC to steam at 125 oC
Q5 = mcdT
Q5 = 15.5 x 36.04 x 25
Q5 = 13965.5 J = 13.96 kJ
--------------------------------------------------
Total energy = Q1 + Q2 + Q3 + Q4 + Q5
= 5.668 kJ + 93.15 kJ + 116.87 kJ + 630.38 kJ + 13.96 kJ
= 860.03 kJ